První mise lodi Crew Dragon od SpaceX je úspěšně u konce. Kapsle i s figurínou přistála v Atlantiku

Jiří SvobodaJiří Svoboda

crew-dragon-landing
0Zobrazit komentáře

Vesmírná společnost SpaceX má za sebou další významný milník. První testovací mise lodě Crew Dragon, která bude v budoucnu sloužit pro přepravu lidské posádky, byla úspěšně dokončena. Přesně dle plánu ve 14.45 SEČ loď přistála ve vlnách Atlantiku za pomoci zpomalovacích padáků. Úspěch by mohl znamenat, že do budoucna nebudou při dopravě na Mezinárodní vesmírnou stanici američtí astronauti závislí na ruských Sojuzech.

Už po půl deváté ráno středoevropského času se Crew Dragon oddělil právě od Mezinárodní vesmírné stanice, kam v neděli donesl několik desítek kilogramů materiálu i figurínu astronautky Ripley. Vlastními motory provedl čtyři zážehy a postupně se tak oddaloval od ISS a přibližoval se k Zemi. Provedl také zpomalovací zážeh, proletěl nad pevninou Spojených států a pomocí dvou sad padáků dosedl hladce na hladinu. Ihned po přistání se za ním vydala záchranná loď GO Searcher a dva motorové čluny, které k němu dorazili už tři minuty po přistání.

spacex-crew-dragon-launch

Start mise Crew Demo-1

Právě konečnou fázi letu zakladatel SpaceX Elon Musk nazýval jako vůbec nejriskantnější, zčásti i proto, že kabina Crew Dragon není zcela symetrická a tak přistání nešlo dopředu stoprocentně nasimulovat. „Nejdůležitější věcí teď bude vzít veškerá data, které z mise máme, a použít je na příští lety tak, abychom mohli našim astronautům zarušit bezpečné prostředí,“ řekl v livestreamu SpaceX Benjamin Reed, ředitel mise Crew Dragon.

První dvojčlenná posádka ve složení Bob Behnken a Dough Hurley by se na palubě Crew Dragon mohla na do vesmíru dostat už v červenci tohoto roku. Stejně jako v případě jejich kolegů, Victora Glovera a Mika Hopkinse, kteří poletí v další misi, bude jejich cílem Mezinárodní vesmírná stanice. Mezitím však SpaceX bude muset provést také test nouzového oddělení kabiny Crew Dragon od rakety Falcon 9 přímo za letu.

Do standardní konfigurace lodě se vejdou čtyři astronauti, přičemž můžete zapomenout na složité ovládání se stovkami přepínačů jako v raketách z minulého století. Crew Dragon je vybaven pouze třemi dotykovými obrazovkami a třiceti osmi tlačítky. Některé z nich navíc nemají být nikdy použity a budou sloužit jako záloha.

crew-dragon-spacex-iss

Crew Dragon u Mezinárodní vesmírné stanice

Diskuze (0)

Novinka

Anonym