Microsoft vylepšuje aplikaci Teams pro firemní komunikaci a hlásí: Slack nemá na to, aby změnil, jak pracujeme

Peter BrejčákPeter Brejčák

satya-nadella

Foto: Microsoft

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Ignite

0Zobrazit komentáře

Technologický gigant versus donedávna soukromý miliardový startup, který se dnes již obchoduje na burze. V prostředí firemní komunikace, e-maily nepočítaje, o pozici jedničky bojuje nástroj Teams z dílny Microsoftu s aplikací Slack. Během léta přebral vedení v počtu uživatelů Microsoft, boj o tržní pozici ovšem zdaleka není u konce. Obě firmy v posledních dnech představily novinky, kterými chtějí získat navrch.

A obě společnosti se v rozvoji vydaly jinými cestami. Jednodušší startovní pozici má Microsoft, jehož software jako Outlook nebo Office používají tisíce firem po celém světě. Technologický gigant se snaží této situace využít a více spojovat své interní nástroje. Protože je Slack menší firma, spoléhá naopak na spolupráci a integraci nástrojů třetích stran.

Integrace různých aplikací byla pro Slack i hlavním tématem jeho nedávné konference Spec. Jak informoval portál TechCrunch, firma nabízí již 1 800 různých integrací a dalších 500 tisíc doplňujících aplikací vytvořili nezávislí developeři. Vyznat se v takovém počtu není pro uživatele samozřejmě možné, proto Slack představil App Launcher, centralizované místo se seznamem instalovaných aplikací.

slack-app-launcher

Slack App Launcher

Pro další zjednodušení práce Slack do bočního menu připojil akce, který umožňují využívat zprávy jako příkazy u jednotlivých rozšíření – třeba oznámení bugu nebo naplánovaní schůzky. I když některé tyto akce komunikační aplikace představila již loni, odteď budou přístupné napříč všemi kanály a pět nejpoužívanějších z nich bude zařazeno do rychlého přehledu.

V neposlední řadě pak byla výraznou novinkou možnost pro vývojáře, otevřít externí okna přímo ve Slacku. Pod názvem Modals mohou sloužit například na vyplnění dotazníku, vložení výdajů nebo doplnění informací mimo samotný Slack.

slack-modal

Foto: Slack

Externí okna se nově mohou otevřít přímo ve Slacku

Microsoft zatím pokračuje v co největší integraci svých Office nástrojů. V pondělí v rámci konference Ignite 2019 v Orlandu představil funkci spojující Outlook přímo s Microsoft Teams, což umožní jednotlivé e-maily i s přílohami jednoduše převést do chatovacího okna. Tlačítko „Share to Teams“ by mělo být v Outlooku automaticky k dispozici již od začátku příštího roku. Na rozdíl od svého rivala však nenabídne možnost rovnou na e-maily v rámci Teams i reagovat.

„Pro nás to není soutěž mezi Teams a Slackem.“

Nově ale Teams umožní vytváření privátních konverzací, které během posledních pár měsíců procházely beta testováním. Při práci s chaty, meetingy, cally nebo dokumenty navíc komunikační aplikace z dílny Microsoftu představila možnost jejich otevření v samostatném okně.

Microsoft zároveň pracuje na ještě hlubším propojení svých nástrojů a vytváří k tomu podpůrné platformy. Jednou z nich je tzv. Fluid Framework, který umožňuje práci přes cloud na jednotlivých dokumentech několika lidem najednou, podobně jak to umožňují například Google Docs. Teams tak na jednom místě nabídnou propojení starého světa Wordu či Excelu s tím novým, například ve formě Fluidu.

„Pro nás v Microsoftu jde o opravdu velký posun, stejně tak jako pro naše koncové uživatele. To nás odlišuje od Slacku, který začal jako zajímavá inovace pro týmy založená na chatování. Myslíme si však, že nebude mít potřebnou šířku a hloubku pro změnu způsobu, jakým lidé spolu pracují,“ uvedl Jareb Spataro, viceprezident Microsoftu 365, pro magazín The Verge.

microsoft-365-fluid-framework-4

Foto: Microsoft

Microsoft 365 Fluid Framework

„Pro nás to není soutěž mezi Teams a Slackem. Je to boj o to, dostat se tam, kde chtějí zákazníci být, což je nový způsob práce. I když rádi citujeme statistiky aplikací souvisejících se Slackem, máme mnohem lepší přehled o tom, čeho se snaží lidé dosáhnout, a tento pohled zahrnuje celou šíři a hloubku Microsoft 365,“ dodal Spataro.

Slack se ovšem nevzdává. Před měsícem publikoval data o 37% meziročním růstu denních uživatelů, kterých je aktuálně 12 milionů (Microsoft v létě mluvil o dosažení hranice 13 milionů denních uživatelů). Magazín Business Insider zároveň dodal, že z TOP 50 zákazníků Slacku je až 70 procent zároveň předplatitelem služby Office 365 – což může naznačovat, že i když mohou automaticky využívat nástroj Teams, raději dávají přednost Slacku.

Bitva tak ještě nekončí a i v příštím roce bude zajímavé sledovat, s jakými novinkami nejenom Slack a Microsoft Teams přijdou. „Na trhu můžeme vidět výrazné napětí a na něm je nejlepší to, že je skvělé pro zákazníky,“ doplnil Spataro.