Miliardář Jiří Písařík stahuje velký projekt Filip a Sofie z Creative Docku. Moderní fintech si bude stavět sám

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jiri-pisarik-bohemia-energyInsider

Foto: Bohemia Energy

Jiří Písařík, zakladatel Bohemia Energy

0Zobrazit komentáře

Měl to být větší projekt než Zonky, které před třemi lety úspěšně vyvinulo startupové studio Creative Dock na zakázku pro finanční skupinu PPF a její úvěrovou firmu Home Credit. Od té doby se však českému studiu nedařilo navázat dalším podobně úspěšným a významným projektem, což se mělo změnit letos. Creative Dock hlásil, že staví moderní fintech a bude to velké. Nakonec ale vše končí ještě předtím, než vůbec stihlo začít.

O novém fintechovém projektu se v kuloárech mluví už několik měsíců. Creative Dock, který založil Martin Pejša, postupně odhaloval, co vlastně chystá, s tím, že představení inovativní finanční služby, který rozvíří nejen tuzemské vody, je plánováno na konec letošního roku.

Když jsme se v srpnu bavili s novým CEO Creative Docku Maximem Vránou, který v této funkci nahradil zmíněného Martina Pejšu, očekávání ve smíchovském startupovém studiu byla vysoká. „V horizontu jednoho až tří let chceme udělat minimálně tři projekty, které budou větší než Zonky. Na jednom z nich už usilovně pracujeme,“ hlásil Vrána, podle kterého měl projekt označovaný jako Filip & Sofie v Creative Docku maximální prioritu.

max-vrana-creative-dock

Maxim Vrána, CEO Creative Docku

Jenže to už několik týdnů neplatí. Velké plány Creative Docku nakonec zkrachovaly ještě dříve, než se vůbec pořádně stihly realizovat. Respektive za ruční brzdu těsně před startem zatáhl investor, přestože to původně vypadalo, že Creative Dock vyvíjí nový fintech sám a s vlastními prostředky. Jak se nyní ukázalo, silný investor v projektu, jak je ostatně v Creative Docku zvykem, figuroval od začátku a nakonec změnil své plány.

moneta-money-bank

Přečtěte si takéMoneta je čtvrtou bankou na světě a první firmou v Česku, která spouští Apple Business ChatMoneta je čtvrtou bankou na světě a první firmou v Česku, která spouští Apple Business Chat

„Fintechový projekt Filip a Sofie, který vznikal v Creative Docku a měl společně s komunitou přinést na trh nové finanční služby, se přesouvá k investorovi. V rámci spolupráce obě strany dostály svým závazkům a důvodem předání projektu je změna priorit na straně investora. Detailnější informace jsou součástí smluvní dohody, a proto je nelze víc komentovat,“ uvedla pro CzechCrunch za Creative Dock Jana Rumlová.

Podle našich informací, což potvrzuje i nedávný zápis v obchodním rejstříku, je tím dosud neznámým investorem český miliardář Jiří Písařík (na úvodní fotce). Jeho zapojení do projektu Filip & Sofie nám potvrdili také zástupci jeho firmy Bohemia Energy, což je největší alternativní dodavatel energií v Česku. Magazín Forbes letos odhadl Písaříkovo jmění, které drží spolu s manželkou Hanou, na 7,6 miliardy korun, což ho řadí na 25. místo mezi nejbohatšími Čechy. Vedle energetiky je navíc již delší dobu znám také jeho apetit ve finančním sektoru.

creative-dock-fintech

Creative Dock lákal na vývoj nového fintechu

Spekuluje se o tom, že by Jiří Písařík mohl vyměnit (nebo minimálně doplnit) výnosný energetický byznys za finanční s tím, že by rád vybudoval vlastní banku. Snahy o nákup několika menších peněžních ústavů zatím nevycházely, a tak se Písařík nakonec rozhodl, že začne stavět finanční službu na zelené louce, a vybral si k tomu právě služby Creative Docku. Pro něj to nebyl zdaleka první fintech, který měl na objednávku vyrobit, jenže se to tentokrát, na rozdíl například od zmíněných Zonky, nepodařilo.

Creative Dock v posledních měsících spustil na tuzemské poměry vcelku masivní náborovou kampaň a o jeho novém projektu, byť zatím bez bližších detailů, bylo slyšet prakticky všude. „Nebudeme poslouchat pár produktových manažerů, jak se to tak dělá. Chceme zapojit tisíce běžných lidí. Lidí, kteří nám pomůžou spoluvytvářet finanční produkty tak, aby je opravdu využili,“ hlásili v Creative Docku.

Martin Pejsa_resite_airbnb_salon-15

Martin Pejša, zakladatel Creative Docku

Nakonec už nikoho dalšího nezapojí. Jiří Písařík údajně nebyl spokojen, jak se vývoj ambiciózní fintechové služby, která měla způsobit rozruch na českém trhu i v zahraničí, ve smíchovském studiu vyvíjí. Proto na poslední chvíli zatáhl na ruční brzdu a celý projekt si stáhl k sobě, včetně několika lidí, kteří na Filipovi a Sofii pracovali. Budoucnost celého projektu je tak nejistá.

Ani jedna strana zatím situaci nechce podrobněji komentovat. Na dotazy CzechCrunche shodně reagovaly jen s tím, že investor změnil své priority a nyní dochází k předávání celého projektu. Bude tak zajímavé sledovat, jak to nakonec s Filipem a Sofií dopadne, ale podle našich informací ho chce Písařík udržet naživu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym