Miliardář Křetínský vs. ministr Síkela. Jejich spor o plynovody a média pronikl na mezinárodní scénu
Vláda v přetahované o společnost Net4Gas porazila skupinu EPH. Ministr průmyslu nyní říká, že se mu Daniel Křetínský mstí přes svá média.
Ambice Daniela Křetínského jsou velké a zdaleka nekončí na hranicích Česka, a to jak v energetice, tak v médiích. Teď se proti němu rozhodl vystoupit ministr průmyslu Jozef Síkela. Právě v jejich vzájemném příběhu se střetávají energetika i média a podobně jako druhý nejbohatší Čech se i člen vládního kabinetu za STAN rozhodl vykročit na mezinárodní scénu.
Kabinet Petra Fialy schválil na konci září obří transakci: státem ovládaná společnost ČEPS, jež vlastní a provozuje klíčovou elektrickou distribuční soustavu, převezme firmu Net4Gas a její páteřní síť plynovodů. Jde o obchod za zhruba 38 miliard korun, nad kterým část odborníků kroutila hlavou, vláda si jej nicméně prosadila s argumentem, že chce mít pod kontrolou klíčové prvky energetické infrastruktury.
Že se s kritikou ozval exministr průmyslu z hnutí ANO Karel Havlíček, který tentýž deal jen o pár týdnů dříve prosazoval, nebral nikdo moc vážně. Jenže výtky se objevovaly i z úst řady komentátorů, včetně známého investora Michala Šnobra a předních ekonomických novinářů. Speciální humbuk pak vyvolával tým Daniela Křetínského, jehož skupina EPH měla o Net4Gas také zájem. V klání se státem ale prohrála. Neuspěla ostatně už v roce 2013, kdy byl Net4Gas poprvé na prodej – tehdy jej koncern RWE prodal pojišťovně Allianz a kanadskému fondu Omers.
Potud by to byl jen klasický spor, kdy jedna strana napadá tu druhou. Jenže Křetínskému a jeho partnerovi ze slovenské finanční skupiny J&T Patriku Tkáčovi nepatří jen energetický holding, ale také vydavatelství Czech News Center. A ministru průmyslu Síkelovi, jehož resort byl hybatelem nákupu plynovodů, přišlo, že Křetínského média mu kvůli transakci věnovala neférovou pozornost. Obzvlášť pak bulvární deník Blesk.