Miliony za neporazitelnost. Djoković si z Turnaje mistrů odnesl nejvyšší odměnu v historii tenisu

Srbský tenista díky výhře na Masters srovnal rekord Rogera Federera a jako bonus získal přes 100 milionů.

Filip HouskaFilip Houska

Srbský tenista Novak Djoković

0Zobrazit komentáře

Novak Djoković potvrdil, že je králem bílého sportu. Svou letošní sezónu, během které se kvůli odmítavému postoji k vakcinaci proti covidu nedostal na dva ze čtyř hlavních turnajů, korunoval jasnou výhrou na Turnaji mistrů. Díky ní tak nejen srovnal rekord legendárního Rogera Federera, ale také si přišel na nejvyšší odměnu v historii tenisu. A aby toho nebylo málo, překonal hranici 160 milionů dolarů ve výdělcích z hraní.

Pro srbského elitního tenistu se uplynulá sezóna nevyvíjela příliš dobře. Nezahrál si na Australian Open, na French Open vypadl ve čtvrtfinále s Rafaelem Nadalem a kvůli tomu, že se nechtěl nechat očkovat proti covidu, nemohl nastoupit ani na US Open.

Na druhou stranu ale ovládl Wimbledon, kde ve finále porazil Nicka Kyrgiose, a teď uzavřel letošní rok cenným skalpem na Masters, respektive Turnaji mistrů. Ve finálovém klání včera přehrál Caspera Ruuda poměrem 7:5 a 6:3. Navíc bez toho, aniž by čelil jedinému brejkbolu.

Vítězství je pro Djokoviće zajímavé hned z několika úhlů pohledu. Nejenže na výhru na Turnaji mistrů čekal sedm let, ale také díky ní pokořil několik milníků. Vyhrál jej totiž pošesté v životě, čímž srovnal rekord slavného Rogera Federera, který již ukončil kariéru.

Spolu s tím se může radovat z pohádkové odměny 4 740 300 dolarů, tedy téměř 112 milionů korun, kterou obdržel za to, že ani jednou neprohrál. Jde o historický okamžik – žádný vyšší jednorázový bonus nebyl v historii profesionálních tenisových turnajů dosud vyplacen.

„Vítězství je o to sladší a větší, že jsem na něj čekal sedm let,“ zmínil Djoković pro AP. „Bylo to hodně o nervech… V posledním gamu, když jsem podával na vítězství, jsem netrefil několik forhendů. Jsem ale opravdu vděčný, že jsem dokázal zápas doservírovat,“ dodal.

Pětatřicetiletý rodák ze srbského Bělehradu, který má na svém kontě jednadvacet titulů z grandslamových turnajů (o jeden méně než jeho hlavní sok Nadal), svým posledním vítězstvím také znatelně navýšil takzvané prize money, respektive výdělky z profesionálního hraní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Překonal totiž hranici 160 milionů dolarů, v přepočtu tedy 3,8 miliardy korun. O další miliony tak zvýšil svůj náskok před druhým Nadalem, který si za hraní přišel na zhruba 131,7 milionu dolarů (3,1 miliardy korun). Třetí Fereder se pohybuje na hranici 130,5 milionu dolarů, čtvrtá je pak Serena Williamsová s výrazným odskokem – 94,8 milionu dolarů (2,2 miliardy korun).

Je však nutné rozlišovat výdělky z hraní a výdělky ze sponzorství. Respektive jejich součet. Jak už to u špičkových sportovců bývá, výdělky za jejich výkony na hřišti nejsou zdaleka jediným zdrojem příjmů. Mnohdy ani tím hlavním. Silnou roli v jejich kariérách mají sponzorské smlouvy s firmami.

Ty jim vyplácí peníze za to, že během hraní (i mimo něj) zviditelňují jejich produkty. A má to tak i Djoković, který je v tomto ohledu známý hlavně jako propagátor francouzské módní značky Lacoste.

CzechCrunch Jobs