Mimořádné bydlení v malebném stavení. Dům s venkovskou tváří překvapí svou moderní duší

Na první pohled se jedná o umně zrekonstruované venkovské stavení. Za vraty se však k tradici přidává i moderní způsob bydlení.

staveni15

Foto: Tomáš Dittrich

Zvenku si stavení ponechalo svou původní tvář

0Zobrazit komentáře

Vydat se cestou výstavby nového domu, nebo opravit již postavené? Otázka, na kterou nikdy neexistuje správná odpověď. Zrekonstruované venkovské stavení ovšem ukazuje, že pokud se vydáte druhou cestou a máte dostatek respektu i financí, na jejím konci čeká něco mimořádného, co novostavba nikdy nabídnout nemůže. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Postavit nový dům mnohdy znamená finanční úsporu a možnost mít vše podle svých představ. Opravovat starý dům znamená pracovat s něčím, co už má duši. Ale té práce… I stavení mezi lesy představovalo pro investory velkou výzvu. Nicméně správně vytušili potenciál objektu, který se jim ve spolupráci s architekty podařilo přetavit ve skutečně krásnou věc.

Pod taktovkou architektek studia Miramari, a ve spolupráci s architektem Františkem Brychtou, který mimo jiné pomáhá Nadaci rodiny Vlčkových s rekonstrukcí usedlosti Cibulka, byla domu dopřána kompletní rekonstrukce. Ta zachovala a oživila jeho původní tvář, a přitom naplnila přání investorů vnést do stavení vzdušnost, světlost a interiér co nejvíce otevřít do zahrady.

Aby architekti vyhověli všem požadavkům, rozhodli se tu část domu, která se vystavuje pohledům kolemjdoucích, neměnit. Zachován byl její tvar, okna, dveře i vrata vsazená do typické zdi navazující na stavení. Fasáda byla oděna do tradiční bílé barvy, aby si dům co možná nejvíce udržel svůj venkovský charakter.

Z původní stavby však zůstal jen její základ v podobě střechy a obvodových zdí. Vnitřní uspořádání bylo kompletně přepracováno a získalo podstatně modernější střih. Po průchodu vstupními vraty se proto začne venkovský charakter vytrácet a dům získává podstatně modernější tvář. Klasická špaletová okna doplnilo velkoformátové prosklení zajišťující onu světlost a propojení exteriéru s interiérem.

Některé původní prvky jako staré trámoví bylo v interiéru zachováno coby memento původnosti domu. Původní prvky jsou kombinovány s moderními materiály, designovým nábytkem i skleněnými detaily.

Nad obývací částí domu s kuchyní a jídelnou se klaní otevřený strop, který se v druhé polovině domu zavírá a vytváří tak prostor pro soukromé pokoje. Všemu vládnou světlé tóny kombinované s barvou přírodního dřeva, ze kterého je vyroben nábytek a parapety

V teplých dnech je možné využít prostornou terasu, která je přirozeným mostem mezi prostorem venku a uvnitř. Případně je možné usednout na lavici pod starý ořešák a užívat si všeobjímající náruč zeleně.