Mission: Impossible vrcholí. Tom Cruise v traileru předposledního filmu skáče na motorce z útesu

Nový film Cruisovy akční franšízy představí nejnebezpečnější kaskadérské scény v celé jeho kariéře.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mission-impossible-dead-reckoning-part-one-tom-cruise

Reprofoto: Paramount Pictures/YouTube

Hlavní hrdinové filmu Mission: Impossible Odplata – Část první

0Zobrazit komentáře

Do kin právě vstupuje kvůli postprodukci a pandemii už přes dva roky opožděný Top Gun: Maverick. Jeho hlavní hvězda Tom Cruise ale v mezidobí neotálel. Naopak. Natáčel rovnou dvě pokračování série Mission: Impossible a první z nich se právě odhalilo v traileru. Pokud bychom ho měli soudit pouze podle zveřejněných záběrů, není těžké dojít k závěru, že půjde o jeden z Cruisových nejdynamičtějších filmů s opulentní akcí po celém světě.

Předchozí snímek z řady Mission: Impossible s podtitulem Fallout vyšel už před bezmála pěti lety. Tehdy si vysloužil skvělé ohlasy a v kinech vydělal přes 791 milionů dolarů – více než všichni jeho předchůdci. Prakticky hned na to se tedy začalo pracovat na jeho následovnících, rovnou dvou filmech, které se natáčejí jeden po druhém. Nedávno jsme se oficiálně dozvěděli, že důvodem je jejich bezprostřední dějová návaznost, v rámci této akční série novum.

Studio Paramount na konci dubna odhalilo oficiální názvy obou pokračování. Jde samozřejmě o Mission: Impossible s podtituly Odplata – První část a Odplata – Druhá část. O ději není veřejně známo prakticky nic, očekává se však, že sedmé a osmé dobrodružství agenta Ethana Hunta by měla být těmi posledními, v nichž se objeví Tom Cruise. Dojem konečnosti vyjadřuje také původní anglický název novinek Dead Reckoning, který zároveň odkazuje k termínu z navigace označujícímu výpočet polohy objektu podle té poslední známé.

Ani první trailer ze zápletky mnoho neukazuje, dává nicméně najevo, co bude příběh odehrávající se na ploše dvou celovečerních filmů znamenat. Prakticky každý druhý záběr totiž střídá nejen způsoby transportu od běhu přes koně, motorky, auta až po letadla, ale představuje také velké množství různých lokací. Odplata – První část se natáčela v Itálii, Spojeném království, Norsku, Švýcarsku, Polsku, na Blízkém východě a snad i jinde.

Akční scény či kamera pak mnohé diváky nutí vzpomenout si na předchozí filmy Mission: Impossible i jiné akční hity jako na sérii o Jamesi Bondovi. Zdá se přitom, že novinka by mohla mít šanci vysokou kvalitativní příčku jimi nastavenou ještě překonat. Sám Cruise ostatně v minulosti řekl, že kaskadérské scény v první části Odplaty jsou nejnáročnější v celé jeho kariéře. Zahrnují například v reálu natáčené sjetí na motorce z útesu.

Trailer ukazuje také několik navrátivších se postav a několik nových. Samozřejmostí je samotný Cruise jako agent Hunt a jeho tým s herci Simonem Peggem, Rebeccou Ferguson a Vingem Rhamesem. Vrací se také šéfka CIA Erika Sloane s tváří Angely Bassett a zloduška White Widow s tváří Vanessy Kirby.

Objeví se také nový hlavní padouch ztvárněný Esaiem Moralesem. Diváci mohou dokonce očekávat Henryho Czerneho jako bývalého Huntova šéfa Kittridgeho, kterého naposledy viděli v prvním Mission: Impossible v roce 1996. Režisér a scenárista posledních dvou i nových pokračování franšízy, Christopher McQuarrie, v nedávném rozhovoru s magazínem The Hollywood Reporter řekl: „Vrátit se mohou všechny postavy, živé či mrtvé.“

cruise-mi

Reprofoto: Paramount Pictures/YouTube

Tom Cruise ve filmu Mission: Impossible Odplata – Část první

Zápletka ve filmech Mission: Impossible nikdy nehrála hlavní roli, důležitější byla spíše samotná mechanika vyprávění, ohromující akční scény nebo představování složitých plánů a jejich vykonávání. Poslední snímek s podtitulem Fallout nicméně pro Ethana Hunta vytvořil emoční oblouk, v němž se snažil více odhalit dosud nepříliš prozkoumaný charakter hrdiny.

McQuarrie chce něco podobného udělat také s ostatními postavami, což je jeden z důvodů pro vznik dvou úzce propojených snímků. „Chci vzít to, s čím jsme přišli ve Fallout, a aplikovat to na každou postavu ve filmu. Chci, aby všichni měli emoční oblouk, aby byl celý film více procítěný,“ řekl scenárista i režisér v jedné osobě.

Trailer na Dead Reckoning přichází s nezvykle velkým předstihem před oznámenou premiérou filmu. Ta se po několika odkladech přesunula až na 13. července příštího roku, zejména kvůli kolizi původního termínu s Top Gunem a následnému výběru co nejprofitabilnějšího období. Druhá část Dead Reckoning, která se stále natáčí, pak má do kin dorazit 27. června roku 2024.

Načítám formulář...