Místo pohádky o práci z domova návrat do kanceláří. Disney výrazně omezí home office
Rozhodnutí staronového ředitele Roberta Igera má přispět k větší kreativitě zaměstnanců. A ta má pomoci firmě vylepšit její finance.
Robert Iger je staronovým ředitelem Disney necelé dva měsíce. Na konci listopadu překvapivě vystřídal tehdejšího šéfa Roberta Chapeka, kterému on sám vedení známé hollywoodské společnosti předal před třemi lety. Chapek se ale neosvědčil a Iger má nyní za úkol posunout firmu opět výrazněji vpřed. V rámci svých snah o reorganizaci proto tento týden zaměstnancům pracujícím převážně z domova oznámil, že od března budou muset čtyři dny v týdnu dojíždět do kanceláří.
Podle deníku The Wall Street Journal je Igerovo rozhodnutí nejrozsáhlejším návratem ze vzdálené práce mezi velkými americkými společnostmi. Ty po dvou letech pandemie covidu v poslední době zpřísňují pravidla pro práci z domova. V e-mailu zaměstnancům Iger napsal, že od března od nich bude vyžadovat přítomnost v kanceláři od pondělí do čtvrtka.
„V průběhu posledních několika měsíců jsem si při schůzkách s různými týmy ve firmě připomněl, jak obrovskou hodnotu má při práci to, když je člověk nablízku svým kolegům,“ napsal ve vzkazu Iger. Disney celosvětově zaměstnává přes dvě stě tisíc lidí.
Se zavedením přísnějších pravidel pro práci z domova si Disney oproti jiným americkým společnostem dal načas. V půlce minulého listopadu například Elon Musk po koupi Twitteru zaměstnancům firmy vzdálenou práci zakázal úplně. Už vloni na jaře zavedl tři povinné dny v kanceláři Apple nebo Alphabet, mateřská společnost Googlu. V létě se k nim přidal i konkurent Disney Warner Bros. Discovery. Netflix naopak zatím návrat pracovníků do podniku neoznámil, byť jeho ředitel Reed Hastings několikrát přiznal, že firmě vzdálená práce nesvědčí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsRobert Iger se do pozice ředitele Disney dostal koncem loňského listopadu, kdy správní rada z funkce odvolala Roberta Chapeka, který ji zastával necelé tři roky. Přestože Chapek Disney úspěšně provedl obtížným obdobím pandemie, za jeho konec mohly mimo jiné nevalné čtvrtletní finanční výsledky firmy. Mezi minulým červencem a zářím příjmy v hlavních divizích výrazně zaostávaly za očekáváními investorů. Třeba streamovací služba Disney+ přes vysoký přírůstek předplatitelů oznámila, že prodělala 1,5 miliardy dolarů.
Dalším Chapekovým vroubkem byla i některá jeho politická rozhodnutí. Počátkem minulého roku si Disney v médiích i mezi svými zaměstnanci vysloužilo ostrou kritiku. Stovkami tisíc dolarů totiž přispělo konzervativním politikům, kteří hlasovali pro floridský zákon zakazující v tamních školkách a základních školách výuku o sexuální orientaci a genderové identitě, zatímco se prezentovalo jako firma podporující LGBTQ lidi.
Nynější staronový ředitel Disney Robert Iger má ve funkci působit dva roky. Během nich má v plánu upravit firemní struktury tak, aby podpořil kreativní zaměstnance firmy. Předpoklady pro úspěch Iger má, z Disney během svého prvního období v čele zvládl vybudovat kolos zábavního průmyslu.