Mladí lidé spadli během covidu do apatie, říká Martin Holečko. Inspiraci jim chce vrátit konferencí Future Port Youth

Jiří SvobodaJiří Svoboda

martin-holecko_3Event

Foto: Archiv MH

Martin Holečko, zakladatel konference Future Port

0Zobrazit komentáře

Martin Holečko je muž mnoha rolí. V 90. letech spoluzaložil společnost Etnetera Group, deset let cestoval po světě, vyznává buddhismus a v posledních letech se věnoval hlavně technologické konferenci Future Port Prague, kterou od roku 2017 pořádá. Protože ji ale chce dělat fyzicky, minulý rok se nekonala a jinak tomu není ani letos. V mezičase ale v jeho hlavě vydestilovala nová myšlenka.

Během pandemie si všiml jedné konkrétní skupiny lidí – studentů a obecně mladých mezi 16 a 26 lety – a toho, že značná část z nich kvůli pandemii koronaviru propadla pesimismu a apatii. Vznikla tak konference s názvem Future Port Youth, se kterou chce Martin Holečko dodat inspiraci do škol a univerzit po celé Evropě. Koná se již 11. listopadu a CzechCrunch je jejím hlavním mediálním partnerem.

Při svých cestách po světě si šestačtyřicetiletý podnikatel prý často všímal, že ať už je kdekoliv, mladí lidé mají obecný hlad po poznání, jsou zvědaví a tak nějak vše je zajímá. Jsou to podle něj přitom právě tyto kvality, které tvoří zárodek inovací. Protože už dříve začal některé studenty i osobně mentorovat, s příchodem loňského března si všiml změn.

„Pozoroval jsem, jak některým mladým lidem postupně mizí nadšení, ubývá energie a chuť něco dělat. Celkově se jim posunulo vnímání světa a budoucnosti směrem k horšímu. Byly to první momenty, kdy jsem si řekl, že by bylo třeba ukázat studentům i pozitivní vizi,“ vypráví Holečko.

martin-holecko2

Foto: Tomáš Železný

Martin Holečko

Není přitom jediný, kdo nabyl podobného dojmu. Jak například ukázal výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR, studenti ve větší míře propadali depresím ze samostudia a obávali se, že studium nedokončí. Někteří například bojovali i s výpadkem příjmů, jak popisoval server iRozhlas.

Martin Holečko chtěl poznatky o mladé generaci trochu rozšířit. Aby si své mínění potvrdil, ve spolupráci se společností NMS Market Research udělal výzkum mezi studenty středních a vysokých škol České republiky, Velké Británie, Maďarska a Finska, v rámci kterého zjišťoval, jak vnímají svou budoucnost i technologie. Nutno podotknout, že z každé země činí vzorek jen 200 studentů a Holečko přiznává, že nebyla snaha vytvořit vyčerpávající průzkum – i tak z nich ale vzešla zajímavá srovnání.

Například 42 procent oslovených českých studentů odpovědělo, že má obavy ze své budoucnosti. Stejný pocit přitom sdílí v ostatních zkoumaných zemí 25 až 33 procent studentů. Ze čtyř zemí se také Češi cítili nejméně připraveni na budoucnost. „Takový výsledek mě překvapil. Mladí přestávají vidět, že budoucnost se jim otevírá, a věci, které považují za důležité, do ní mohou sami promítnout,“ myslí si Holečko.

Ačkoliv jsou dnes životy studentů protkané digitálními zařízeními, zdaleka neplatí, že by jejich existenci jen slepě přijímali. Sedm z deseti oslovených českých studentů si totiž myslí, že technologie mohou být pro svět také hrozbou. Podle Holečka je pozitivní, že vnímají rizika, ale dodává, že technologie jsou zpravidla jen nástroje, které lze použít k dobrým i špatným účelům. Výhoda i nevýhoda dnešní doby podle něj je, že běžně dostupné technologie jsou čím dál tím mocnější a jeden člověk tak může mít poměrně snadno vliv na značnou část populace.

O technologiích, které jim budou ovlivňovat životy, mají mladí poměrně jasno. Často zmiňovali umělou inteligenci, strojové učení nebo nanotechnologie. Martin Holečko ostatně ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch před dvěma lety popisoval, jak se může stát umělá inteligence elektřinou 21. století, a poslední dobou prý často smýšlí také o biotechnologiích.

„Už dnes se říká, že medicínské pokroky prodlužují život rychleji, než stárneme.“

„Už dnes se říká, že medicínské pokroky prodlužují život rychleji, než stárneme. Je tak možné, že lidský věk se začne výrazně prodlužovat, a to nejen ve fázi udržování při životě, ale naopak v tom aktivním stádiu. Myslím, že to by ve velkém mohlo tuto generaci zasáhnout,“ nastiňuje Holečko jeden z trendů. Říká také, že naše fyzická realita bude velmi rozšířená tou virtuální.

Jenže nenechte se mýlit. Ačkoliv jsou technologiemi obklopeni takřka nonstop, mladý člověk na střední či vysoké škole není automaticky nadšencem do technologií. Třináct procent oslovených z Česka se ztotožnilo s tvrzením, že „technologie nejsou nic pro mě“. Podle Holečka za tím je i fakt, že z mediálních výstupů často vidí jen technologická negativa.

„Věk 16 až 26 je hodně formující. Hodně v tomto čase záleží, koho potkáte, na co narazíte nebo kdo vás inspiruje. A proto chceme ukázat inspirativní osobnosti a případy pozitivních využití technologií, které slouží třeba k naplnění některého z cílů udržitelného rozvoje,“ říká zakladatel Future Portu.

future-port-prague2018_1

Foto: Future Port

Konference Future Port Prague

Martin Holečko věří, že budoucnost je technologická a bude třeba, aby se na ní připravili i ti, co se o nové trendy aktivně nezajímají. Při vyučování se o nich ale často tolik nedozví, a proto se rozhodl situaci (doslova) suplovat právě prostřednictvím konference Future Port Youth. Holečkova akce totiž bude mít oproti jiným, podobně zaměřeným konferencím trochu nestandardní podobu.

Na Future Port Youth se nepřihlašují jednotlivci, ale celé školy. V nich se pak program bude promítat místo vyučování. Holečko doufá, že díky fyzické přítomnosti žáků na jednom místě vznikne prostor pro následné diskuse, nové nápady a nadšení. „Není to, jako kdyby každý seděl doma u počítače a dělal u toho deset dalších věcí,“ popisuje.

Propojení pro studenty a školy z celého světa

Future Port Youth tak nabídne celou řadu atraktivních témat: řeč bude o budoucnosti mobility, robotů, umělé inteligence, ale i o tématech, které zase tak často nerezonují. Například, budoucnost jídla. Strava budoucnosti totiž bude vyrobena s méně energií, vodou a utrpením zvířat. Konference se také podívá na budoucnost módy – i v této oblasti totiž dochází k obrovskému plýtvání a odpadu a naopak ji pozitivně ovlivňují nové materiály a postupy jako 3D tisk a virtuální módní přehlídky.

Mezi hlavními řečníky patří třeba Tilly Lockeyová, nadšenkyně do technologií a žena, která přišla o obě své paže a dnes běžně funguje díky bionickým protézám. Své zkušenosti bude sdílet i bývalá inženýrka NASA Anita Senguptová nebo Artur Sychov, zakladatel českého startupu Somnium Space, který staví svůj virtuální vesmír s ekonomikou postavenou na blockchainu.

Jednodenním programem to ale nekončí. Ve spolupráci s partnery Futurue Port Youth nabídne také návazné workshopy, které rozeberou témata konference podrobněji. Holečko a tým spustí také onlinovou komunitu, v níž by se měly propojit studenti a školy z celého světa.

Konference Future Port Youth se koná online a začíná ve čtvrtek 11. listopadu od 8.00 středoevropského času. Už teď se do ní zaregistrovala téměř stovka škol z deseti zemí a další zájemci mají pořád ještě možnost. V základním balíčku je účast pro školy zdarma.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym