Mobilní platby mění svět nakupování. Budoucnost je v QR kódech a platbách, které nejsou vidět, říká expert Trasku
Michal Hladík, šéf platebních transformačních služeb v Trasku
Pohodlně, rychle, a přitom bezpečně. Digitální platby se stávají běžnou součástí našeho života a pandemie tento trend výrazně urychlila. Čím dál víc se v této oblasti prosazují mobilní zařízení a spolu s nimi svět nakupování a placení mění i další technologie, které ve svém komentáři pro CzechCrunch popisuje Michal Hladík z tuzemské technologické společnosti Trask.
Michal Hladík v Trasku šéfuje platebním transformačním službám a k technologiím, které mají tuto oblast v následujících letech proměnit, dle něj patří například rychlý internet díky sítím 5G, stále populárnější QR kódy a také platby, které se dějí na pozadí, nejsou vidět a uživateli zjednoduší či zpříjemní celý nákupní proces.
***
Digitální platby prováděné přes mobilní zařízení nabízejí spotřebitelům rychlé a bezpečné placení nejen v kamenných obchodech, ale i v prostředí internetu. Mobilní platby realizované prostřednictvím Apple Pay a Google Pay jsou proto klíčovou komponentou moderních platebních bran.
Masivní nárůst využití digitálních platebních metod probíhal již před pandemií. Ta však přinesla více než 40% navýšení globálních objemů digitálních plateb a celou transformaci podle údajů společnosti IBM urychlila přibližně o pět let. V reakci na pandemická opatření se spotřebitelé napříč generacemi naučili téměř vše nakupovat online, při platbách v kamenných obchodech pak stále častěji volí digitální a méně osobní interakci.
Za sekundu je hotovo
O exponenciální růst v oblasti mobilních plateb se zasloužil především fakt, že jde o bezpečný, rychlý a pohodlný způsob nakupování. Mobilní platby využívají více vrstev dynamického šifrování, což z nich činí extrémně bezpečný způsob placení, stejně bezpečný jako platby čipovou kartou EMV.
S nárůstem problémů s krádeží identity a podvody se biometrická autentizace integrovaná v mobilních zařízeních stává spolehlivou a bezpečnou volbou pro všechny druhy digitálních plateb. Kromě toho jsou bezkontaktní mobilní platby nejrychlejším způsobem placení i pro větší částky, kde bezkontaktní platby kartou mohou vyžadovat zadání PIN. Mobilní platby obvykle netrvají déle než sekundu.
Mobilní platby jsou velmi pohodlné, což je zřejmě hlavním důvodem jejich rostoucí popularity. Spotřebitelé nemusí nosit peněženku nacpanou kartami, mohou platit telefonem nebo i hodinkami, kde mají uloženy nejen své virtuální (tokenizované) platební karty, ale třeba i ty věrnostní a slevové.
Mobilní bankovní aplikace umožňují spotřebitelům spravovat účty odkudkoliv a kdykoliv. Stávají se přirozenou součástí každodenních úkolů, které chtějí lidé vyřídit pomocí svých chytrých telefonů.
Přestože počet uživatelů, kteří spravují své peníze na mobilních zařízeních, rychle roste, většina z nich používá jen základní funkce, jako je kontrola zůstatků na účtech. Banky však stále častěji využívají technologické možnosti mobilních zařízení hlavně pro podporu platebních funkcí, ať už jde o načtení platební instrukce z QR kódu, potvrzování plateb pomocí Face ID, nebo právě moderní metody tokenizace platebních karet v mobilních peněženkách.
Terminál v mobilu pro obchodníky
Také mnozí obchodníci potřebují být při přijímání plateb mobilní. Vysoká poptávka po technologii mPOS (mobile Point-of-Sale) neboli mobilních terminálech to potvrzuje. Řešení je na trhu celá řada.
Digitální platby dnes může zákazníkům nabízet prakticky každý. Připojením malé krabičky se běžný smartphone nebo tablet stane plnohodnotnou pokladnou s platebním terminálem, který dokáže přijmout platbu čipovou kartou, bezkontaktní platbu nebo i platbu mobilem. Účtenku lze odeslat třeba e-mailem.
Masivní rozšíření elektronického obchodování přitom urychlilo klíčové posuny v platebním chování: využití hotovosti je na ústupu, roste podíl online obchodů a digitální platby včetně těch mobilních se staly normou. Tyto trendy vytvářejí nové příležitosti pro všechny společnosti působící v oblasti finančních služeb.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.