Mocní magnáti v předklonu. Posílají Trumpovi peníze, nabírají jeho blízké, ruší vlastní pravidla

Meta zásadně omezuje fact-checking na svých sítích a do vedení poslala Trumpova kamaráda, Amazon hodlá zfilmovat příběh Melanie Trumpové.

Luboš KrečLuboš Kreč

1

Foto: Grok / Midjourney / Canva Pro/CZechCrunch

Vlivní byznysmeni se snaží získat přízeň Donalda Trumpa (postavy vygenerovala umělá inteligence)

0Zobrazit komentáře

Donald Trump byl zrovna v polovině svého prvního mandátu, když společnost Amazon podala žalobu na ministerstvo obrany kvůli kontraktu za 10 miliard dolarů, který získal její cloudový sok Microsoft. Šlo prý o důsledek přímé snahy tehdejšího prezidenta poškodit Jeffa Bezose a jeho byznysové impérium, tvrdili právníci Amazonu. Po nástupu Joea Bidena byla sporná zakázka zrušena.

Šlo přitom jen o jeden ze střípků složitého vztahu, který Jeff Bezos, druhý nejbohatší člověk světa, s Donaldem Trumpem má. Bývalý a zároveň příští prezident USA v jedné osobě je pověstný tím, že nemá rád své kritiky. Obzvlášť hrubě se vždy vyjadřoval o deníku Washington Post, který upozornil na řadu jeho kauz a v němž působí i slavný reportér Bob Woodward, jenž o Trumpovi napsal několik ne zcela lichotivých knih.

Právě legendární list, který v posledních letech v relevanci ale dost pokulhával za newyorskou konkurencí v podobě New York Times a Wall Street Journal, patří Jeffu Bezosovi. Ten jej nechával být a navíc se nijak netajil tím, že Trump není jeho šálek kávy. Jenže to už teď neplatí – jak se blíží návrat Trumpa do Bílého domu, začal i Bezos měnit své chování vůči němu. A začalo to právě v deníku, který si vždy zakládal na tom, že má nezávislou redakci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže krátce před listopadovými volbami Bezos novinám a zpravodajskému portálu zakázal publikovat komentář, v němž by formálně podpořil Kamalu Harrisovou coby vhodnější adeptku na prezidentský úřad. V liberálnějších kruzích to způsobilo pozdvižení, ovšem s ohledem na pozdější jasné Trumpovo vítězství to byla z Bezosovy strany nejspíš správná kalkulace.

Důvodů, proč chce Bezos s Trumpem narovnat své vztahy, je víc – klíčovou roli ale nejspíš hraje také Elon Musk, který se stal nepostradatelným poradcem příštího prezidenta, má na něj velký vliv a zároveň je jeho společnost SpaceX přímým konkurentem Bezosovy vesmírné firmy Blue Origin, jelikož se obě ucházejí o kontrakty jak u Pentagonu, tak u NASA.

„Zdá se mi, že je klidnější, než byl dřív,“ prohlásil Jeff Bezos na Trumpovu adresu během prosincové konference pořádané deníkem New York Times. Další kroky směrem k usmíření s vrtošivým magnátem, který další čtyři roky povládne Spojeným státům, následovaly: v polovině prosince za ním vyrazil na oběd do jeho floridského sídla Mar-a-Lago, Amazon také oznámil, že zakoupil práva na filmový dokument o Melanii Trumpové a společnost už věnovala milion dolarů na Trumpovu inauguraci.

musk-bezos

Foto: Blue Origin/NASA/CzechCrunch

Jeff Bezos a Elon Musk

Zrovna inaugurační ceremonie se stala populární cestou, jak si u Trumpa částečně vyžehlit pověst a zajistit aspoň zdání přízně – peníze mu na ni poslal už třeba šéf Applu Tim, Cook, zakladatel OpenAI Sam Altman nebo ředitel Uberu Dara Khosrowshahi. Celkem už se na oslavu jeho nástupu – zhusta právě od byznysmenů ze Silicon Valley či z Wall Street – vybralo přes 200 milionů dolarů. Ty se použijí nejen na organizaci akce, ale případně i vybudování Trumpovy knihovny.

Kromě Jeffa Bezose je ale hodně aktivní směrem k Trumpovi také Mark Zuckerberg. Tedy další technologický magnát, který má složité vztahy s ním i s jeho pobočníkem Muskem.

Trumpa si nahněval tím, že mu vypnul účet na Facebooku a otálel jej pozvat zpět, zároveň byla Meta, tedy mateřská společnost Facebooku či Instagramu, velmi agilní v moderaci obsahu. Což je téma, kterým Musk i Trump dost pohrdají a všude zdůrazňují, že oni bojují za svobodu projevu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mark Zuckerberg (@zuck)

A právě to jsou klíčové změny, které Zuckerbergova skupina nyní mění: Meta oznámila, že v Americe dramaticky omezí fact-checking a rozvolní svá interní pravidla, co se týče moderace obsahu spjatého s citlivými tématy, jako jsou imigrace a genderové otázky. Otevřeně se přitom inspiruje fungováním na X. „Tyto změny jsou součástí našeho plánu vrátit se ke kořenům svobody projevu,“ oznámil Joe Kaplan, který má ve skupině nově na starost vztahy s úřady a je vrchním firemním lobbistou.

Jmenování Joea Kaplana je dalším dílkem skládačky, jejímž cílem má být vřelejší komunikace mezi Trumpovou administrativou a Zuckerbergovým impériem. Dosud post zastával někdejší britský vicepremiér a bývalý šéf liberálů Nick Clegg, jeho nástupce Kaplan má ale blízko k americkým republikánům a je Trumpovým podporovatelem.

Aby toho nebylo málo, Mark Zuckerberg jmenoval do představenstva Mety i Trumpova spojence a promotéra bojových zápasů Danu Whitea. Ten stojí v čele největší světové MMA organizace UFC a s Trumpem ho pojí velmi přátelské vztahy. Ovšem skamarádil se i s Zuckerbergem. „Obdivuji ho jako podnikatele, který dokázal vybudovat natolik milovanou značku,“ prohlásil Zuckerberg na Whiteovu adresu.

Oba muži se v posledních letech sblížili právě skrze MMA a box, což jsou disciplíny, kterým zakladatel Facebooku propadl. Relativně nedávno laškoval dokonce s myšlenkou, že by se v MMA ringu utkal s Elonem Muskem, ten ale nakonec výzvu nepřijal a jejich střetnutí bylo odloženo na neurčito.