Moderní zástavba s puncem tradiční vesnice a garáž pro Bonda. Je tu CC Arch a výběr toho nezajímavějšího z architektury

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

V našem architektonickém speciálu CC Arch se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.

***

Kongresové centrum u sjezdovky

Členitý terén a nízké teploty byly jedny z největších výzev pro MAD Architects, kterým byl svěřen návrh multifunkčního kongresového centra v čínském Yabuli. V místě, které je známé především coby lyžařský rezort, se každý rok pořádá summit China Entrepreneur Forum, pro jehož účely nová budova vznikla.

Architekti volili tvary připomínající pobořený stan s řadou měkkých linií a záhybů, které si nehnutě leží ve sněhu. Nejvyšší bod objektu dosahuje výšky 24 metrů, čímž ani zdaleka nenarušuje pohled na okolní horské masivy. Uvnitř se nachází hned čtyři podlaží, na kterých se rozprostírá muzeum, dva sály s hledištěm, řada konferenčních místností a také množství výstavních prostor.

Ústředním bodem celého objektu je oválné střešní okno usazené ve středu střechy budovy. Okno a světlo, které do objektu pouští, mají symbolizovat proud inspirace a nápadů vznikajících během debat, které se pod nimi odehrávají.

yabuli7

Foto: Mad Architects

Objekt působí jako plachta stanu

yabuli3

Foto: Mad Architects

Střešní okno stavby, ústřední detail exteriéru i interiéru


Informační kiosek kousek od Sněžky

V horách ještě zůstaneme, tentokrát se však přesuneme do těch českých. Inspiraci, kam vyrazit v Krkonoších, mohou turisté načerpat v mobilním informačním kiosku KRNAP. Minimalistická stavba je výsledkem práce absolventů letní školy stavění pořádané ateliérem Seho-Světlík.

Studenti vytvořili dřevostavbu s organickými tvary, která dostala název Piškot. Její základnou je ocelový rošt, jenž umožňuje objekt naložit na nákladní vůz a odvézt jej kamkoliv. Stěny tvoří odolná modřínová konstrukce, která díky vysokému obsahu pryskyřic odolává škůdcům i klimatickým vlivům, aniž by ji bylo nutné jakkoliv ošetřovat.

Modřín by měl časem zešednout a stát se tak přirozenou součástí místní kleče, na níž je z objektu výhled díky svislým oknům. Svou službu kiosek plní na Zlatém návrší, takže pokud půjdete okolo, určitě se zastavte.

kiosek2

Foto: Seho-Světlík FA ČVUT

Kiosek je otevřen všem turistům


Stodola jako žádná jiná

Může se stát starý hospodářský objekt, původně určený ke zcela jiným účelům, útulným a nadčasovým domovem? Slovenská architektka Eliška Turanská na přestavbě historické stodoly původně určené pro zpracování úrody obílí dokazuje, že ano. A velmi vkusně.

Do stěn stodoly se jí podařilo začlenit novostavbu, která respektuje architekturu dřívějšího stavení a obohacuje ji o moderní udržitelné materiály. Novostavba dostala vlastní základy, takže původní objekt tvoří v podstatě jen vnější plášť. Ten se výrazně podepisuje nejen na vzhledu exteriéru, ale i částech interiéru.

V něm najdeme původní zdivo i trámoví, dřívější objekt určil i atypické rozvržení jednotlivých místností stavby. Samotný interiér pracuje s přírodními materiály a velkou mírou světla, kterou vpouští vysoká okna. Zároveň se zde objevují některé industriální prvky v kombinaci s renovovaným nábytkem, které společně utváří charakter vnitřních prostor.

stodola1

Foto: Eliška Turanská

Na první pohled stodola nepůsobí nijak výjimečně

stodola7

Foto: Eliška Turanská

Kombinace nových prvků s původním zdivem


Svit ožívá

Studio COSMO představilo novou podobu kanceláří pro komunikační agenturu KHS. Ta si za své nové sídlo vybrala prostory bývalého výrobního prostu Svit, ve kterém po téměř celé minulé století rámusily stroje zlínských Baťových závodů. Dnes však sloupy podpírající strop dohlížejí na toky kreativity proudící kancelářemi.

Překážkou jim není ani kovová stěna, která je nejvýraznějším prvkem celé kanceláře a která odděluje prostor pro jednání s klienty od části pro samotné zaměstnance agentury. Betonovou šeď původně výrobních prostor rozjasňují zelené květiny, světlé dřevo a také neony a zářivky na stěnách a stropech. Zkrátka dokonalá ukázka toho, že největším omezením při rekonstrukci podobných prostor je jen lidská představivost.

ksh-office5

Foto: Marko Polášek

Nové kanceláře oživují areál Svit ve Zlíně


Vesničko má sněhobílá

Vytvořit takové sousedství, které bude odpovídat moderním standardům a zároveň ctít tradiční vesnické prvky. Přesně takový úkol měli architekti studia Monom. Tohoto úkolu se nakonec zhostili nápaditě a více než zajímavě. V projektu Green Village nabízí bydlení pro všechny, kteří milují přírodu a aktivní život.

Projekt pracuje s rodinnými i bytovými domy v těsné blízkosti golfového hřiště, které celé lokalitě u Tvoršovic nedaleko Benešova poskytuje vždy dokonale udržovanou zeleň s vodními prvky. Do ní je zasazen soubor sněhobílých staveb, kterým se daří evokovat typickou českou vesnici s prostornou návsí, která představuje urbanistický i sociální středobod místa a zároveň spojku s původní zástavbou obce.

Samotné stavby pracují s jednoduchými tvary. Buď vystupují jako solitér, nebo jsou koncipovány coby variace na řadové domy. Všemu vládne racionalita, která však nejde proti útulnosti a estetické přitažlivosti.

vesnicka6

Foto: Alex Timpau

Domy mají bílou fasádu i střechu, čímž evokují klasickou českou vesnici

vesnicka7

Foto: Alex Timpau

Domy disponují rozsáhlým prosklením fasády, které nabízí výhledy do přírody

***

Návrhy měsíce

Dům pro obce postižené tornádem

Obnova21 je název iniciativy, pod kterou se spojila významná česká architektonická studia, aby navrhla projekt rodinného domu, který by mohl nahradit stavby, jež musely být z důvodu řádění tornáda v jihomoravských obcích strženy.

Architektonické ateliéry Edit architects, Desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects nabízejí návrh všem, kdo přišli o střechu nad hlavou, zcela zdarma. Jedná se o koncept rodinného domu, který čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak po stránce vzhledu, tak i vnitřní dispozice.

Ateliéry si od této iniciativy slibují nejen pomoc postiženým obcím a jejich obyvatelům, ale také zachování historického odkazu místa. Projekt domu si mohou zájemci jednoduše vyžádat na stránkách iniciativy.


Garáž pana Bonda

Kdo další se ujme role slavného agenta s povolením zabíjet, sice není prozatím jasné, ale pokud se do natáčení nové bondovky stihne zrealizovat návrh podzemní garáže od společnosti Unism, je jedna z natáčecích lokací jasná. Unism se specializuje na vytváření prostor, kam jsou umisťovány sbírky vzácných vozů.

Ve svém novém návrhu vytvořila stylovou garáž, která bude fungovat pro „zcela běžné“ parkování. Celá tak trochu připomíná jeskynní doupě Batmana, přičemž byla navržena tak, aby vozy v ní uložené byly vždy v naprosto perfektní kondici. Její realizace je naplánována pro polského soukromého investora, který si ji nechá vybudovat hned vedle svého varšavského sídla.

Parkování v garáži bude probíhat prostřednictvím točité rampy, podél které povedou také schody. Dovnitř garáže se bude možné dostat i výtahem pro jednu osobu, který sveze majitele 6,8 metru hluboko pod zem. Tam na něj budou čekat takové perličky, jako je Aston Martin DB2 či model Vantage od stejného výrobce.

garaz1

Foto: Unism

Garáž je koncipována tak, aby v ní bylo o vozy postaráno jak v bavlnce


Z viaduktu park

Aston Martin má své sídlo ve Velké Británii, kde se nedávno představil návrh na využití dnes již nefunkčního železničního mostu vybudovaného ve viktoriánské éře. Ten se nachází v Manchesteru a již brzy by se mohl proměnit v zelený park.

Zeleň z náletů je na viaduktu z roku 1892 přítomna již nyní. Příroda však není vždy ten nejlepší architekt, a tak její záměr učesali architekti ze studia Twelve Architects. Ti místu navrhli novou výsadbu, chodníčky, ale také kiosky, kavárnu či toalety.

Plánem města je postupně most přeměnit na místo, kde se budou pořádat výstavy, umělecká vystoupení a další akce. To vše v doprovodu mobiliáře odkazujícího na původní charakter místa.

viadukt4

Foto: Twelve Architects & Masterplanners

Současná podoba zarostlého viaduktu

viadukt2

Foto: Twelve Architects & Masterplanners

Industriální prvky budou připomínat původní charakter mostu

***

Mozaika měsíce: Můj hrad, můj dům

Může spojení středověké a současné architektury dávat smysl? V dnešní mozaice si ukážeme, že na první pohled zcela rozdílné stavební epochy mohou společný průsečík skutečně nalézt. Kamenné zdi jsou totiž nesmrtelným prvkem, který se správným přístupem dokáže mluvit i moderním jazykem.

Své o tom ví hrad Helfštýn, jenž byl vybudován ve 14. století. V minulém roce si prošel rekonstrukcí, která u nás nemá obdoby. Studio Atelier-r jej totiž doplnilo o prvky moderní architektury v podobě leštěného betonu, skla a patinové ocele. Výsledkem je místo, které ukazuje svou historickou tvář nápaditě propletenou soudobou architekturou.

hrady24

Foto: BoysPlayNice

Ptačí pohled na nové pojetí hradu

Podobný koncept je k vidění také ve Španělsku. Studio Carquero Arquitectura zde přebudovalo tisíciletý hrad Matrera do zajímavého monumentu. V něm původní zdi hradní věže ve vzájemné symbióze přidržuje vápenné zdivo s jasně moderními liniemi.

hrady22

Foto: Carquero Arquitectura

Pohled na celý kontext hradu, ze kterého zbyla jen věž

Matrera a ani Helfštýn nejsou objekty určené k životu, hrad Castello di Reschio, nacházející se na umbrijských kopcích Itálie, však ano. Jedná se o hotel situovaný do historické hradní zástavby z 10. století. Hotel nabízí celkem 36 apartmánů, které svým hostům alespoň na chvilku umožňují stát se hradními pány.

hrad-11

Foto: Castello di Reschio

Pohled na kopcovitou krajinu, do které je hrad zasazen

Místo pro hradního pána po letech získal také hrad Uhrovec, jeden z ikonických historických objektů Slovenska. Slovenské architektonické studio ô zde dokončilo rekonstrukci hospodářské budovy s přísným důrazem na využití původních stavebních technologií a materiálů.

hrady28

Foto: Peter Čintalan

Stav hradního domu před rekonstrukcí

Podobným přístupem je vyhlášený i francouzský projekt Guédelon. Ten je pravým odrazem pojmu živá archeologie, v rámci které jsou modernímu člověku přibližovány způsoby života lidí žijících před stovkami i tisíci let. Na hradě Guédelon se využívají pouze techniky a materiály, které byly využívány ve středověku. Žádná elektřina, žádné ropné produkty, žádné průmyslově zpracované nástroje. Zkrátka pravá chuť rytířské éry.

gudelon2

Foto: Wikimedia

Hrad vyrostl doslova na zelené louce – stav z roku 2008

***

Další novinky ze světa architektury

3d-tisteny-most3

Foto: MX3D

V Amsterdamu se otevřel první ocelový most vytvořený pomocí 3D tisku

icon-houses7

Foto: Icon

Druhé patro domů Icon je dřevostavbou a přízemí vzniklo na 3D tiskárně

CzechCrunch Jobs