Monitordrazeb.cz: startup, který umí hledat ve všech dražbách nemovitostí v Česku

Filip HouskaFilip Houska

snimek-obrazovky-2016-09-12-v-16-06-19

Není mnoho lidí neznajících principy dražeb, respektive aukcí – formy obchodování, kde není předem stanovena finální cena a věc získá ten, kdo „přihodí nejvíce“. S rozmachem internetu navíc začaly vznikat různé platformy, které měly informovat potenciální zájemce o dražbách a aukcích v jejich okolí. Historicky prvním a největším poskytovatelem monitoringu dražeb v České republice je společnost Adol, která ho doplňuje o služby založené na katastrálních datech.

Naopak Abor, její partnerská značka, se specializuje na monitoring nemovitostí v exekucích. Obě tyto společnosti se rozhodly spojit své síly fúzí se startupem Monitor dražeb, který vznikl v roce 2013 s vizí integrovat všechna dostupná data o dražbách a aukcích v ČR do platformy, kde k ní bude mít přístup co největší počet zájemců.

adolabor2

Zleva Martin Cakl (Adol) a Marek Slavíček (Abor)

„Monitor dražeb přinesl na trh zcela nový pohled na náš obor a vytvořil skvělou službu. My jsme měli vždy velký objem kvalitních dat, ale dosud se nám nepodařilo dobře je zákazníkům vizualizovat. Fúze nám dává 100% smysl, přestože jejich obrat je několikanásobně menší, než náš, “ komentuje spojení Martin Cakl ze společnosti Adol.

Automatizace a vizualizace realitních dat jako klíč k úspěchu

Monitor dražeb se dosud soustředil výhradně na dražby nemovitostí (pozemků, rodinných domů, bytů nebo chat), kterých měsíčně čítá okolo 2,5 tisíc s potenciální dražební hodnotou až 1,7 miliardy korun. Jeho služby vyzkoušelo přibližně 18 tisíc registrovaných uživatelů a databáze obsahuje za 3 roky své existence na 60 tisíc dražeb. Platforma funguje na bázi přehledné mapové aplikace, kde jsou uvedeny veškeré aukce.

snimek-obrazovky-2016-09-12-v-16-08-07

Uživatel tak může vyhledat konkrétní dražbu podle připravených filtrů. Každá jednotlivá aukce se skládá z relevantních dat a ručně doplněných údajů, pro co nejvyšší přesnost. Monitor dražeb zvládne různé úkoly jako konstantní hlídání dražeb, které byly odročeny, zachycení cen u většiny uskutečněných aukcí nebo rychlé vyhledávání specifických požadavků (například nalezení orné půdy v dražbě o určité velikosti).

Služby, které jsou zahrnuty v portfoliu

Jednou z nejvýznamnějších služeb je bezesporu zastoupení klientů na dražbách. Stačí k tomu plná moc a sdělení maximální ceny, kterou je zájemce ochoten zaplatit. V případě, že klient nemá dostatek peněz, Monitor dražeb zajistí vykoupení nemovitosti, očistí ji od dluhů a umožní zájemci regulérně ji po 4 až 6 měsících splácet pomocí hypotéky. Díky fúzi se společnostmi Adol a Abor se chystají i další služby.

allo

Přečtěte si takéTohle je nová chatovací aplikace na bázi umělé inteligence, která umí kromě chatu i plnit úkolyTohle je nová chatovací aplikace na bázi umělé inteligence, která umí kromě chatu i plnit úkoly

Plánované je například převedení speciální databáze exekucí na platformu Monitoru dražeb, aby zájemce měl přehled, kdo je zatížen dluhy na dům, byt či pozemek. Důležitou roli by měly hrát i investiční doporučení pro běžné lidi, respektive poradenství napříč celým procesem od vlastního výběru dražby, rozhodnutí o výši investice, až po finální realizaci.

monitordrazeb_0920

Pavel Tomek, zakladatel projektu monitordražeb.cz k tomu dodává:

„Před třemi lety, kdy projekt vznikl, byly tyto firmy ikonami v oboru, ale především naši ´rivalové´, které jsme chtěli dohnat a porazit lepší službou a servisem. Postupem času se ale ukázalo, že spolupráce bude pro všechny strany mnohem větším přínosem.“

Pochopení systému je bezplatné, aktivní využívání už něco stojí

Služba funguje bezplatně pouze v DEMO verzi, což je cesta k verzi placené, která stojí měsíčně 990 korun (nebo 9 990 korun ročně). Bezplatná varianta disponuje stejným funkčním zázemím, avšak vše se odehrává se smyšlenými aukcemi. Je to ideální metoda, jak Monitor dražeb detailněji poznat.

monitor

Nejčastějšími uživateli Monitoru dražeb jsou především zemědělská družstva, drobní investoři a realitní kanceláře. O službě se dozví většinou online nebo díky aktivnímu prodeji call centra Monitoru dražeb.

„Monitordražeb.cz umí díky novému přístupu vydělávat na službě, kterou jsme již roky dávali našim klientům zdarma. Osobně se mi líbí způsob prodeje přes vlastní call centrum, které si vybudovali na zelené louce a to se všemi automatizovanými procesy,“ dodává Marek Slavíček z Aboru.

Vize do roku 2017

Hlavním společným úkolem bude nyní co nejrychleji přenést všechny služby Adol&Abor na platformu Monitoru dražeb a soustředit se na prodej služeb novým zákazníkům. Společná firma se nyní obratově blíží částce 20 mil. Kč a Pavel Tomek, jako budoucí vlastník 51% podílu bude sedmnáctičlenný tým společnosti nadále řídit z pozice CEO.

K tomu doplňuje:

„Nepochybně se společně posouváme do nové kapitoly a nečeká nás jen vylepšování současných služeb, ale díky novému kapitálu se také budeme zaměřovat na nové trhy. Již nyní společnost Adol operuje na Slovensku, a víme, že trh nejen v Evropě je pro naše služby otevřený.“