Musk poskytne Starlink humanitárním organizacím v Gaze. Použijí to teroristé, zlobí se Izrael

Pásmo Gazy mělo hlavně v sobotu problémy s telefonním a internetovým signálem. Izrael v noci na sobotu zintenzivnil ostřelování.

Elon Musk

Foto: CzechCrunch/Midjourney

Elon Musk řekl, že poskytne mezinárodním humanitárním organizacím v Gaze svůj Starlink

0Zobrazit komentáře

Izrael o víkendu rozšířil svou pozemní operaci v Pásmu Gazy. Vše začalo masivním ostřelováním v noci na sobotu, po kterém na řadě míst nefungovalo telefonní a internetové připojení. „Totální chaos,“ hodnotil situaci reportér britské stanice BBC, který byl na místě. S nabídkou pomoci vzápětí přišel americký miliardář Elon Musk, který oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy.

Musk na své síti X (dříve Twitter) napsal, že Starlink podpoří konektivitu mezinárodně uznávaným humanitárním organizacím v Gaze. Odpověděl tak na prohlášení americké kongresmanky Alexandrie Ocasiové-Cortezové, která uvedla, že přerušení komunikace v Gaze je nepřijatelné.

Humanitární organizace si v sobotu stěžovaly, že nemohou komunikovat se svými týmy v Pásmu Gazy, protože se během intenzivního izraelského bombardování na podporu pozemních operací zhroutily telekomunikační a internetové služby. Z místa také přicházely zprávy o záchranářích, jejichž sanitky bez telefonního signálu vyjížděly prostě tam, odkud bylo slyšet výbuch.

Na Muskův slib ale ihned zareagoval Izrael. Tamní ministr komunikací Šlomo Kar’i krok zkritizoval s tím, že Hamás bude (Starlink) využívat k teroristickým aktivitám. Jeho země proti Starlinku v Pásmu Gazy použije podle něj veškeré dostupné prostředky.

Možná by to byl Musk ochoten podmínit propuštěním našich unesených dětí, synů, dcer a starších obyvatel. Všech! Ale do té doby můj úřad přeruší veškeré vztahy se Starlinkem, uvedl Kar’i. V Pásmu Gazy se momentálně vedle civilistů ukrývají i teroristé z Hamásu, kteří před třemi týdny napadli Izrael a jeho obyvatele a okolo dvou set lidí odvlekli coby rukojmí právě do Gazy. Mezi nimi i děti nebo cizince.

Starlink provozuje Muskova společnost SpaceX. Služba byla aktivována také na Ukrajině krátce po jejím napadení Ruskem loni v únoru. Síť mimo jiné pomáhá provádět vojenské operace v oblastech, kde nefungují jiné komunikační prostředky.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym