Muskův satelitní opasek kolem Země se zahušťuje. Starlink kazí astronomům fotky vesmíru a může ohrozit jejich práci
Možná se tomu nechce věřit, ale i Elon Musk někdy škodí. Vědci poprvé změřili, jak moc prolétávající satelity projektu Starlink hyzdí jejich snímky sloužící k vyhledávání nebezpečných asteroidů. A zjistili, že dost, i když to vlastně – zatím – nic moc neznamená. Kolem Starlinku se toho ale v poslední době dělo mnohem víc.
Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.
***
Elon & The Musks #6
Projekt Starlink má za cíl obalit planetu Zemi ve výšce 328 až 614 kilometrů soustavou až 42 tisíc satelitů. Ty by měly šířit vysokorychlostní internet, před kterým se nebude v podstatě kam schovat. Ambicí je posílit digitální gramotnost v místech, kde dnes chybí solidní signál. A také dodat tolik potřebné finanční prostředky mateřské společnosti SpaceX, která vyvíjí rakety schopné dopravovat lidi na Měsíc, na Mars a ještě dál.
SpaceX dosud do kosmu vyslalo 2 091 satelitů, z nichž je 1 893 funkčních – zbytek se buď zřítil na pevninu, nebo poletuje na orbitě, ale nevysílá. Celkem přesné statistiky k tomu shromažďuje astrofyzik Jonathan McDowell. Zatím poslední zásilku 49 satelitů vynesla raketa Falcon 9 do vesmíru minulý týden, pak se vrátila a přistála na plovoucí platformě v Atlantském oceánu.
Současně s tím Starlink oznámil, že co nevidět začne nabízet vyšší program Premium. Ten uživatelům nabídne stabilnější a rychlejší připojení, ale také bude za výrazně vyšší cenu. Zatímco základní program vyjde na 99 dolarů měsíčně, Premium bude stát 500 dolarů. Podstatně dražší je i startovací poplatek a náklady na přijímací parabolu – místo 499 rovnou 2 500 dolarů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs