Muskův satelitní opasek kolem Země se zahušťuje. Starlink kazí astronomům fotky vesmíru a může ohrozit jejich práci

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Možná se tomu nechce věřit, ale i Elon Musk někdy škodí. Vědci poprvé změřili, jak moc prolétávající satelity projektu Starlink hyzdí jejich snímky sloužící k vyhledávání nebezpečných asteroidů. A zjistili, že dost, i když to vlastně – zatím – nic moc neznamená. Kolem Starlinku se toho ale v poslední době dělo mnohem víc.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.

***

Elon & The Musks #6

Projekt Starlink má za cíl obalit planetu Zemi ve výšce 328 až 614 kilometrů soustavou až 42 tisíc satelitů. Ty by měly šířit vysokorychlostní internet, před kterým se nebude v podstatě kam schovat. Ambicí je posílit digitální gramotnost v místech, kde dnes chybí solidní signál. A také dodat tolik potřebné finanční prostředky mateřské společnosti SpaceX, která vyvíjí rakety schopné dopravovat lidi na Měsíc, na Mars a ještě dál.

SpaceX dosud do kosmu vyslalo 2 091 satelitů, z nichž je 1 893 funkčních – zbytek se buď zřítil na pevninu, nebo poletuje na orbitě, ale nevysílá. Celkem přesné statistiky k tomu shromažďuje astrofyzik Jonathan McDowell. Zatím poslední zásilku 49 satelitů vynesla raketa Falcon 9 do vesmíru minulý týden, pak se vrátila a přistála na plovoucí platformě v Atlantském oceánu.

Současně s tím Starlink oznámil, že co nevidět začne nabízet vyšší program Premium. Ten uživatelům nabídne stabilnější a rychlejší připojení, ale také bude za výrazně vyšší cenu. Zatímco základní program vyjde na 99 dolarů měsíčně, Premium bude stát 500 dolarů. Podstatně dražší je i startovací poplatek a náklady na přijímací parabolu – místo 499 rovnou 2 500 dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Hlavní rozdíly oproti základní variantě mají být dva – rychlost připojení by měla dosahovat až 500 mb/s a služba má být dostupná odkudkoli. „Objednejte si tolik Starlinků, kolik potřebujete, abyste mohli spravovat všechny vaše lokality. Je jedno, jak daleko jsou. A to všechno z jednoho účtu,“ lákají stránky Starlinku především firemní klientelu k programu Premium.

V češtině ale zatím tato prémiová služba není a česká města nejsou ani ve vyhledávači, takže s tou regionální neomezeností to ještě není úplně vyladěné. Základní verze internetového připojení ovšem v Česku k dispozici je a o svých zkušenostech s ní pro CzechCrunch před časem psal i šéf Avastu Ondřej Vlček. Starlink má po světě kolem 150 tisíc klientů.

SpaceX se svým šéfem Elonem Muskem má momentálně povolení vyslat do kosmu 4 408 satelitů, takže s těmi zhruba dvěma tisíci, které už kolem Země létají, se nachází zhruba v polovině. Nejpozději v polovině roku 2023 by mělo být hotovo. I když – u americké Federální komise pro komunikaci už leží žádost o povolení vypustit dalších 30 tisíc satelitů. Což je něco, co ne všechny plní nadšením – hlavně astronomové se bojí, že jakmile Zemi obepne Muskův satelitní opasek, může to působit komplikace.

Třeba s vyhledáváním asteroidů. Jak ukázala nejnovější studie, na kterou upozornil deník The Wall Street Journal, přelétávající satelity kazí snímky, jež astronomové pořizují pro své bádání. Množství obrázků, na nichž je patrná světelná šmouha, prý vzrostlo za poslední rok dvacetinásobně.

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Přečtěte si takéMuskovo twitterové dusno. Pět tisíc dolarů pro studenta a Biden je ponožkaElon Musk nabízí pět tisíc dolarů studentovi, aby přestal monitorovat jeho lety. Na Twitteru se opřel i do Bidena

Výzkum se zaměřil na kvalitu fotografií, které pořizuje kalifornská observatoř Palomar pomocí speciální technologie zvané ZTF. Vedoucím práce, která vyšla v polovině ledna v časopisu The Astrophysical Journal Letters, byl polský vědec Przemek Mróz. „Množství snímků ovlivněných stopami po satelitech povážlivě roste, jak jich je na oběžnou dráhu vysíláno víc a víc. Odhadujeme, že jakmile množství satelitů Starlink dosáhne deseti tisíc, budou jimi poznamenané v podstatě všechny snímky, které jsou pořizované za soumraku,“ stojí ve shrnutí.

Sami autoři připomínají, že alespoň prozatím interference na fotkách neznamenají velký problém, protože dalekohledy se s nimi dokáží vypořádat. Jak ovšem satelitů bude přibývat, může to znamenat nepříjemnosti třeba pro hlavní úkol kalifornské observatoře – vyhodnocovat snímky a hledat v nich asteroidy a letící objekty, které by mohly ohrozit Zemi.

Zároveň platí, že Elon Musk není sám, kdo chce Zemi opásat rojem satelitů. V podstatě o totéž se pokouší Čína, londýnský startup OneWeb nebo Amazon Jeffa Bezose. Ti všichni jsou ovšem ve svém úsilí za SpaceX, respektive Starlinkem, o dost pozadu.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Oba mají rádi elektroauta a vidí v nich budoucnost, ale nemůžou si přijít na jméno. Kdo? Elon Musk a Joe Biden.
  • ? Kapsle Dragon, které do a z vesmíru přepravují kosmonauty, mají problém s padáky. Podle NASA i SpaceX ale není důvod k obavám.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? +7,9%

74,9 IEM*

Český Productboard se stal jednorožcem, Ivo Lukačovič odmítl Microsoft a Ryan Gosling v Praze. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

nweekly-1

Foto: CzechCrunch

Productboard jednorožcem a odmítnutí Microsoftu Lukačovičem

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází už tradiční rekapitulace zásadních článků, které jsme za minulý týden publikovali. A začít nelze ničím jiným než obrovským úspěchem českého startupu Productboard, který se po další investici stal takzvaným jednorožcem, firmou s valuací přes jednu miliardu dolarů.

Na tento milník tuzemského byznysu navážeme zprávou o meteorologické aplikaci Windy.com, za kterou stojí Ivo Lukačovič. Měl o ni totiž zájem Microsoft, zakladatel Seznamu ovšem velkorysou nabídku odmítl. A prý to technologického giganta dost šokovalo. V neposlední řadě mrkneme i na Ryana Goslinga v Praze.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete na sociálních sítích včetně Instagramu, kde se o novinkách můžete dozvědět v jiné vizuální formě.


Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

 

Nenechte si ujít ty nejlepší zprávy celého týdne, ať ten další nastartujete naplno. Každou neděli ve vašem e-mailu:

 
 
 
 

Přihlášení potvrzeno

Vaše přihlášení do naší databáze bylo potvrzeno.

 

Přihlášení potvrzeno

Vaše přihlášení do naší databáze bylo potvrzeno.


Zprávy týdne

?? Historický český obchod:Očekávaná fúze mezi českým Avastem a americkou společností NortonLifeLock je blíže, než se předpokládalo. Transakce za téměř 200 miliard korun má proběhnout už koncem února.

?️ Jatka za moderní čtvrť: Ostrava chce kolem svých bývalých jatek vybudovat zcela novou moderní čtvrť plnou bytů, zahrad i kaváren. A přizvala si k tomu rovnou architekty z věhlasného studia Bogle Architects.

Herní lov za miliardy: Vzaly přes 85 miliard dolarů a rozhodly se změnit globální herní průmysl. Obří nákupy Microsoftu, Sony a Take-Two ukázaly směr, jakým se trh bude ubírat – zároveň ale ztížily situaci menším, nezávislým studiím.

⚽ Livesport změnil vzhled: Výsledky ze sportovních klání díky Livesportu sleduje 100 milionů fanoušků. Jak se daří jejich oblíbeným klubům, teď budou sledovat v novém grafickém kabátku, do kterého se populární česká služba oblékla.

Občanka v telefonu:Představa je to pěkná – nenosit plastový občanský průkaz, ale prokazovat se jeho elektronickou verzí v telefonu. A příští rok by to konečně mohlo podle Ivana Bartoše platit i pro Čechy.


Souhrn zpráv ve formě podcastu

CzechCrunch Weekly vás rychle provede zásadními událostmi posledního týdne. Aktuální díl můžete poslouchat na Apple PodcastechSpotifyGoogle Podcastech a dalších podcastových aplikacích.


Microsoft chtěl koupit Windy.com zakladatele Seznamu. Dost je šokovalo, že jsem odmítl, říká Ivo Lukačovič

Česko má nový nejhodnotnější startup. Investoři poslali Productboardu další miliardy a udělali z něj jednorožce

Co týden, to film. Netflix ukázal nálož novinek pro letošní rok, v jedné se Ryan Gosling prohání Prahou

Pětina lidí nemůže využívat weby bez problému. Lepší přístupnost přitom přinese i nové zákazníky, říká UX designér


Partner newsletteru

Zpomalí se růst inflace v příštím roce? Budou evropské a americké indexy stále na vzestupu? A bude letošek ve znamení kryptoměnového boomu? Nejen na to nachází odpovědi nový e-book od XTB. Více informací naleznete zde.


Rafael Nadal se v Austrálii zapsal do tenisové historie. Slaví s ním i Richard Mille a jeho milionové hodinky

Šéf STRV jede po rekordním roce na dva měsíce vypnout. Pomůže mi to nakopnout celou firmu, plánuje

Český startup Deepnote chce být jako Google Dokumenty pro datové vědce. Hvězdní investoři mu posílají 440 milionů

McDonald’s v Česku utržil téměř 7 miliard. A mohl vydělat více, kdyby lidé nekupovali tolik burgerů s sebou


Doporučujeme

?️ Když architektura pomáhá pěstovat kulturu těla, musí běžecké dráze a bazénu ustoupit i výrobní pásy v továrnách

Elon Musk nabízí pět tisíc dolarů studentovi, aby přestal monitorovat jeho lety. Na Twitteru se opřel i do Bidena

Stovky milionů pro český startup Deepnote a přehled dalších 20 lednových dealů i investic

Od nefalšovaného pochoutkáče přes vychytané snídaně. Rozkrýváme další krásy české gastronomie

Pán prstenů od Amazonu dostal desítky nových plakátů. Odhalují postavy lidí, trpaslíků i Pána zla

Hezky udržitelně. Dolce & Gabbana dává sbohem zvířecím kožešinám, vsadí na ekologickou alternativu