Na Better Stack spoléhá již 200 tisíc vývojářů. Jsme nechtěně ziskoví, hlásí a nabírá čtvrt miliardy

Hlídá, zda weby fungují, jak mají, a v případě problémů upozorní relevantní osoby. Better Stack nadále rychle roste a oznamuje zásadní novinky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

team-better-stack-boxed-min

Foto: Better Stack

Tým startupu Better Stack

0Zobrazit komentáře

Zatímco mnoho startupů v současnosti řeší menší ochotu fondů investovat, propadající se valuace či třeba úsporná opatření, česko-slovenský Better Stack je na tom opačně. Roste tak rychle, až se prý stal nechtěně ziskovým, zároveň překonal velký milník v počtu uživatelů, a k tomu ještě uzavřel další investici, ve které získal stovky milionů korun.

Better Stack monitoruje dostupnost, stav a změny webových služeb a v případě problémů upozorní vývojáře, pomůže najít příčinu i navrhnout řešení. Staví tak technologický nástroj pro takzvanou observabilitu a v konečném důsledku usnadňuje vývojářům rychleji vyvíjet kvalitnější software.

Na jeho řešení přitom spoléhá již přes 200 tisíc vývojářů a čtyři tisíc zákazníků včetně společností jako Salesforce, Accenture, Decathlon, ESET. Mezi jeho klienty je  magazín Time nebo nezisková organizace Unicef, ještě před rokem a půl přitom registroval „jen“ 70 tisíc uživatelů a 1 400 zákazníků.

Better Stack neslevuje ze svých plánů na agresivní růst, a přestože už na začátku loňska prý dosáhl neplánovaně ziskovosti, rozhodl se nabrat novou investici ve výši deseti milionů dolarů – v přepočtu 227 milionů korun – od stávajícího investora Kaya VC s přispěním angel investorů Aarona Levieho, ředitele společnosti Box, a Kulpreeta Singha z UiPathu. Část výnosu z investice má putovat na neziskové účely.

better-stack-oba-normal-min

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Juraj Masár a Veronika Kolejáková, zakladatelé startupu Better Stack

„Kaya nám doposud byla nesmírně nápomocná, a jsem proto nadšený, že je můžeme jako klíčového investora plnohodnotně přivítat na palubě,“ říká zakladatel a ředitel Juraj Masár, jenž s vývojem softwaru začal ve dvanácti a úspěšné startupy zakládá téměř jako na běžícím pásu – dva již prodal, další dva jsou v zisku a nyní buduje Better Stack.

„Sami jsme zažili každodenní problémy, kterými vývojáři procházejí, v našich předchozích zaměstnáních. S Better Stackem jsme se rozhodli vyřešit alespoň některé z nich. Jsme prostě inženýři, kteří vytvářejí nástroje, jaké jsme vždycky chtěli používat,“ doplňuje Masár.

„Tým Better Stacku rozumí lépe než kdokoli jiný tomu, jak moderní vývojářské týmy fungují. Stokrát rychlejší a desetkrát levnější produkt je jasnou volbou pro rychle rostoucí firmy,“ doplňuje generální partner Kaya VC Tomáš Obrtáč.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celkem již startup, který v roce 2020 založili Juraj Masár s Veronikou Kolejákovou, od investorů získal přibližně 640 milionů korun. V posledním kole v létě roku 2022 dostal přibližně 410 milionů pod vedením fondu Creandum a také od českého Credo Ventures, zmiňovaného Kaya VC a dalších.

I díky získaným investicím a dosaženým úspěchům CzechCrunch Better Stack zařadil do výběru CC25, tedy startupů, které se vyplatí sledovat. Předloni jej zároveň odborná porota soutěže Startup Awards ocenila jako mladý startup roku s největší nadějí na to, aby se stal dalším jednorožcem neboli projektem s hodnotou minimálně jedna miliarda dolarů.

juraj-masar-boxed

Přečtěte si takéStaví úspěšné startupy jeden za druhým. Ego je třeba dát bokem, radí Juraj MasárDva startupy prodal, dva jsou v zisku, teď staví další. Ego je třeba dát bokem, radí Juraj Masár

Z produktového hlediska Better Stack loni představil například dashboardy usnadňující spolupráci vývojářským týmům, podobné populárnímu grafickému editoru Figma. „Už teď nás většina vývojářů zná jako ten nejinovativnějsí nástroj na řešení incidentů. Nové dashboardy a kolaborace jako ve Figmě pomůžou vývojářům společně odstranit příčiny výpadků rychleji než kdykoli předtím,“ přibližuje Veronika Kolejáková z pozice provozní ředitelky.

„Z našeho pohledu mohou být vývojářské nástroje krásně navržené a může být radost je používat, i když to teď není standard. Myslíme si, že všichni uživatelé, ať už jsou to freelanceři, nebo techničtí ředitelé velkých korporací, si zaslouží skvělou uživatelskou zkušenost. Vývojářům záleží na tom, aby pracovali s nástroji, které se zaměřují na design a UX stejně jako na funkčnost,“ dodává Tomáš Hromada, technologický ředitel Better Stacku.

Postupně nabírá stovky milionů a ani o tom nemluví. Startup z Brna chrání banky po celém světě

Kyberbezpečnostní ThreatMark od svého vzniku získal již půl miliardy korun investic, jen loni šlo o tři sta milionů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

threatmarkInsider

Foto: ThreatMark

Zakladatel ThreatMarku Michal Tresner

0Zobrazit komentáře

Zatímco většina startupistů poté, co naberou investici, ji také oznámí světu, někteří razí jiný přístup a raději se pohybují mimo mediální radar. Částečně je takovým příkladem brněnský ThreatMark, jenž finančním institucím po celém světě pomáhá bojovat proti podvodníkům tím, že sleduje chování uživatelů a tvoří jejich unikátní digitální otisk. Během posledních let nabral v několika investicích stovky milionů korun, moc o tom ale nemluví.

Naposledy ThreatMark oznamoval uzavření kola ve výši tří milionů dolarů (tehdy 66 milionů korun) v říjnu 2021. Od té doby ale nabral několik dalších investic, například během roku 2022 šlo o dalších více než šest milionů dolarů (135 milionů korun), což mediálně nekomunikoval vůbec.

O posledním kole už dal vědět – loni v prosinci získal pět milionů dolarů (113 milionů korun) od českého fondu Orbit Capital, který dříve podpořil například online supermarket Rohlík nebo startup Mews, stojící za softwarem pro hotely. Zároveň tehdy ThreatMark oznámil, že během posledních dvanácti měsíců uzavřel investice za celkových třináct milionů dolarů, což odpovídá 293 milionům korun. A investic je za celou dobu existence ještě víc.

„Toto kolo je důkazem odolnosti našeho týmu a toho, že trh oceňuje naši hodnotu. Je to obzvlášť pozoruhodné vzhledem k výzvám, které představuje současné ekonomické klima, a k opatrnému přístupu mnoha investorů venture kapitálu,“ uvedl finanční ředitel Martin Zikmund s odkazem na výrazný propad objemu peněz, které loni směřovaly do startupů. Jen v Česku tato částka meziročně klesla o 75,5 procenta.

springtide-ventures

Foto: Peter Brejčák/CzechCrunch

Partneři Springtide Ventures Karel Tušek, David Marek a Sivan Kanev

Jak pro CzechCrunch doplňuje zakladatel Michal Tresner, dohromady ThreatMark od svého vzniku v roce 2015 nabral už 22 milionů dolarů, tedy bezmála půl miliardy korun. Jedním z nejvýraznějších investorů v průběhu let je Springtide Ventures jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka s dlouhodobým zaměřením na oblast kyberbezpečnosti a na zakladatele z Izraele.

„ThreatMark zaznamenává úspěchy na všech frontách. Daří se mu přizpůsobovat se makroekonomickým změnám, které zamíchaly kartami na startupovo-technologickém trhu. Povedlo se mu optimalizovat provozní náklady, současně loni navýšil tržby (ARR) o více než padesát procent. Věříme, že se mu bude nadále dařit i díky novým strategickým partnerstvím s firmami jako Featurespace, Q2 či Unisys. Za velmi povzbudivý fakt považujeme, že je ThreatMark na dobré cestě uzavřít první kontrakty s americkými bankami,“ komentuje David Marek ze Springtide Ventures.

Podle Tresnera samotná firma loni v souladu s očekáváním vyrostla o polovinu a její tržby se pohybují nad hranicí sto milionů korun. Podpora od investorů i dosažené úspěchy a milníky jsou také důvodem, proč CzechCrunch již před lety ThreatMark zařadil do CC25 – pětadvacítky českých startupů, které se vyplatí sledovat. Do výběru se probojoval i v letošním ročníku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

ThreatMark sleduje takzvané behaviorálně-biometrické body, které lidé vědomky či nevědomky dělají během i těch nejrutinnějších činností v internetovém bankovnictví na počítači či mobilu. Konkrétně jde o stovky až tisíce různých bodů jako například pohyb myší, úhel nájezdu na tlačítko, rychlost kliknutí, způsob psaní na klávesnici, počet překlepů, ale třeba i to, pod jakým úhlem držíte telefon.

Když se všechna tato data spojí, vzniká stopa jedinečná pro každého člověka stejně jako otisk prstu. Ve spojení s umělou inteligencí pak vznikají analýzy, které dokážou identifikovat danou osobu jen na základě toho, jak se například přihlašuje do svého internetového bankovnictví. A díky tomu je nástroj dokáže ochránit – i kdyby měl podvodník správné přihlašovací údaje, systém jej rozpozná a podezřelé transakce zablokuje nebo si případně vyžádá další stupeň ověření.

Jde o poměrně mladou oblast kybernetické bezpečnosti, ThreatMark se v ní přitom řadí mezi přední hráče na celém světě. V Česku jeho systémy využívá většina relevantních bank jako například Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank, klienty má ale kromě Evropy také v Latinské Americe, Kanadě či Africe.