Na hraně minulosti a přítomnosti. Beskydská chalupa pouští mezi roubené trámy moderní design

Kámen, roubené trámy, zelené louky a naprostý klid. To všechno nabízí zajímavé stavení v lůně Beskyd, do kterého může zavítat každý zájemce.

roubenka5

Foto: Romana Bennet

Chalupa zasazená do lůna beskydských hor

Uprostřed Beskyd stojí mezi lukami stavení, které v sobě snoubí staré a nové. Jeho majitelé se rozhodli vytvořit rekreační objekt, který nabídne autenticitu, klid a surovost reprezentovanou chladným kamenem a hrubě tesanými trámy. Přesto se jedná o místo útulné a pohodlné, kde může v klidu vypnout každý, kdo o to projeví zájem.

Původně na místě nedaleko Čeladné stála chalupa z konce 19. století, která uhranula manželům Hradilovým natolik, že se zde rozhodli vybudovat malý skanzen plný tradice. Dřevo sice bylo napadené, genius loci však zůstával i nadále.

Manželé proto chtěli dát domu nový život, a to dodržováním zásad původní výstavby. Objekt dostal stejné rozměry, dispozice, materiál i řemeslné postupy jako původní stavení. A výsledkem se stala stavba – dnes známá pod jménem Mezi lukami – která působí jako z jiného století.

Dům je rozdělen původním, dnes proskleným průjezdem s jídelnou na dvě části. V té z kamene, která byla dříve maštalí, našla své místo kuchyň. Světnice, tedy obývací pokoj s ložnicí, se naopak usadila v roubené, bíle vymalované části z hrubě opracovaných dřevěných trámů. To vše dřímá na podlaze z masivního kamene, případně nahrubo opracovaných dřevěných prken, která tvoří také strop s přiznaným trámovím.

roubenka3

Foto: Romana Bennet

Dům se skládá ze dvou částí, kamenné a roubené

To drží podkroví, do kterého lze vystoupat po masivním dřevěném schodišti. Celé vrchní patro se nese v podobném duchu jako spodní prostory. Nachází se zde další zázemí určené pro odpočinek či spánek a také koupelna, přičemž všemu opět vládnou trámy, dřevo a kámen se svými charakteristickými hrubými strukturami.

Byť může dům působit skromně, celková velikost interiéru je 260 metrů čtverečních. Přesto je vybavení vnitřních prostor minimalistické až spartánské. Přitom však moderní. Jediným letitým kusem je stará truhla na mouku, zbytek nábytku a dalšího vybavení nabízí současný design.

Tím se vytváří ostrý kontrast k původním materiálům. Díky prosklenému průjezdu navíc dům nápaditě bourá hranice mezi interiérem a exteriérem a pouští okolní beskydskou přírodu přes práh až za kamenné zdi a roubené trámy.

Jaké je to žít na hranici minulosti a přítomnosti si může vyzkoušet každý. Objekt Mezi lukami je totiž využíván k rekreačním pronájmům a otvírá se tak všem, kteří si chtějí vyzkoušet připomínku starých dobrých dob, kdy čas plynul o poznání pomaleji.