Na počest bratrů Wrightových poslal poprvé do vzduchu svůj letoun i nadějný startup Archer Aviation
Rok 1903 se nesmazatelným písmem zapsal do dějin aviatiky. Právě v prosinci onoho roku totiž bratři Wrightovi uskutečnili svůj první let s letounem Flyer. O 118 let později na počest tohoto slavného momentu vyslal do vzduchu svůj vlastní letoun americký startup Archer Aviation.
Byť je Archer další z celé záplavy startupů, které pracují na vývoji elektrického letounu schopného vertikálního vzletu a přistání, díky jeho dosavadnímu progresu jej můžeme zařadit mezi ty podniky, které mají reálnou šanci dostat své know-how až na trh. Startup totiž nedávno oznámil vstup na burzu a partnerství s United Airlines, které mají zájem o 200 letounů společnosti v hodnotě jedné miliardy dolarů.
Aby Archer potvrdil svou progresivitu, zavázal se do konce letošního roku dostat do vzduchu svůj první demonstrátor pojmenovaný Maker. Jedná se o dvoumístný letoun, který se poprvé představil již v červnu letošního roku jakožto koncept předcházející produkční verzi.
Ta nejdříve nabídne čtyři sedadla, přičemž jedno z nich bude vyhrazené pilotovi. Na tento stroj by měla navázat dvoumístná verze letounu schopná autonomního pohybu ve vzduchu, a to rychlostí okolo 240 km/h na vzdálenost až 96 kilometrů.
Parametry, které z Makeru dělají spíše dopravní prostředek určený k zajištění městské než meziměstské dopravy, má Archer v plánu začít testovat až později v příštím roce. Nejdříve musí ověřit, zda je stroj vůbec schopný přejít z vertikálního letu do horizontálního.
První test se totiž prozatím týkal pouze takzvaného visu letounu ve vzduchu. Během něj se stroj vznese, chvilku se drží nad zemí a poté zase klesá zpět. Takový test má za sebou například i letoun českého startupu Zuri.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs