Na svatbu do parku. Ve smíchovském Sacré Coeuru vyroste síň připomínající zahradní pavilon

Park Sacré Coeur je oblíbená oáza uprostřed města na pražském Smíchově. Od roku 2025 ho nebudou zaplňovat jen pejskaři a běžci, ale také svatebčané.

sin-nahled

Foto: Škarda architekti

Rada městské části Praha 5 schválila vítěze otevřené architektonické soutěže na novou svatební síň

0Zobrazit komentáře

Park, který se rozprostírá nedaleko rušného dopravního uzlu, vyrostl na místě klášterních vinic a ovocných sadů už na konci 19. století. Na začátku milénia prošel rozsáhlou úpravou pod taktovkou smíchovské radnice, díky čemuž se z něj stalo Pražany nejen z přilehlého okolí vyhledávané místo. Nyní Sacré Coeur prochází dalšími zásadními úpravami, jejichž součástí je výstavba svatební síně v horní části parku. Rada městské části Praha 5 již schválila vítěze otevřené architektonické soutěže.

Pro umístění svatební síně byla vybrána plocha obklopená dvojicí prstenců vzrostlých stromů, ze které se navíc otevírá krásný výhled na město. Do soutěže se přihlásilo celkem devatenáct návrhů a do druhého kola postoupilo pět finalistů. Porota nakonec vybrala návrh od architekta Václava Škardy, který je volně inspirován půdorysem starověkých řeckých chrámů zvaným peripteros, zároveň vychází z archetypů zahradních pavilonů.

„Odborná porota hodnotila architektonicko-urbanistické a krajinářské řešení, provozně-funkční řešení a efektivnost konstrukce i energetického konceptu. Zásadní pro nás bylo citlivé začlenění stavby do organismu parku a také jistá udržitelnost z hlediska provozních nákladů,“ vysvětluje členka poroty a předsedkyně Výboru pro územní rozvoj Prahy 5 Zuzana Hamanová (STAN).

sin-3

Foto: Škarda architekti

Velkoformátové prosklené posuvné stěny celý prostor otevírají vstříc okolní zeleni

Lapidární podélná kompozice objektu je tvořena dvěma částmi – obřadní síní, která je umístěna do klidové zóny parku, a kavárnou s jižní a jihovýchodní orientací i výhledy. Přístupová cesta směřuje do proskleného foyer s průhledem na Prahu. Velkoformátové prosklené posuvné stěny celý prostor nejen otevírají vstříc okolní zeleni a výhledům, ale umožňují také velkou variabilitu pavilonu. Jejich otevřením se totiž proměňuje na krytý altán.

Materiálové řešení zahrnuje především beton, který se objevuje také na podlaze a stropu, ale i nerez v podobě sloupů a obkladů. Střecha bude osazena zelení. Radnice chce pavilon využívat nejen pro svatby, ale také celou řadu dalších společenských a kulturních akcí, jako je vítání občánků, komorní koncerty nebo vernisáže.

Realizace svatební síně není jediným počinem, který v nadcházejícím období zvelebí park Sacré Coeur. Nové zázemí pro společenské akce totiž nabídne také pavilon z vysokopevnostního betonu z dílny architekta Daniela Piechua na podkladu návrhu Denisa Strmiskova Studio. Jeho výrazným prvkem bude schodovitý piedestal se skleněnou střechou, jehož zvýšená plocha umožní lepší výhled na panorama Prahy.

Investorem stavby nové svatební síně bude městská část. První snoubenci by mohli být v romantickém prostředí parku Sacré Coeur oddáni v roce 2025.

sacre-6

Foto: Janoušek&Havlíček visualisations / Denisa Strmiskova Studio

Dalším přírůstkem v parku bude pavilon od architekta Daniela Piechua

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym