Na vývoj česko-amerického léku proti rakovině putují dva miliony dolarů. Posílá je zdejší fond
Fond i&i Biotech se zaměřuje na investice do evropských vědeckých startupů. Na jejich podporu má přes miliardu korun.
Z investičního hlediska je to prý velmi nadějný projekt s možností zajímavého zhodnocení. Ale z toho medicínského jde především o to, že má potenciál pomoci při léčbě rakoviny. Látka označovaná jako DRP-104 by mohla významně usnadnit boj s touto nemocí. Zaujala proto fond s českým základem i&i Biotech Fund, který na ni posílá dva miliony dolarů. Peníze získává americká společnost Dracen Pharmaceuticals, i na vývoji léku se ale podíleli Češi.
DRP-104 dokáže zastavit buněčný metabolismus glutaminu, což je klíčový zdroj dusíku, který rakovinné buňky potřebují ke svému růstu. Látku vyvinul tým vědeckých pracovníků pod vedením Pavla Majera z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR ve spolupráci s vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. Licenci na vývoj látky firma Dracen zakoupila v roce 2017 a teď dokončuje první fázi klinického testování. To znamená, že je lék podáván prvním lidským pacientům.
Právě k tomu peníze od i&i Biotech, v přepočtu kolem 44 milionů korun, nyní přispějí. „Současná fáze klinického testování bude ukončena během tohoto roku,“ říká Tom Estock, ředitel Dracen Pharmaceuticals. K lidským pacientům lék DRP-104 posunuly i předchozí investice, kterých firma nasbírala celkem ve výši 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Velké naděje přináší používání látky v takzvané imunoterapii, která se zaměřuje na posilování imunitní reakce organismu vůči nádoru.
Fond i&i Biotech se stal teprve druhým neamerickým investorem, kterému bylo umožněno do firmy Dracen Pharmaceuticals vstoupit. Tím prvním je společnost i&i Prague. Tedy český biotechnologický inkubátor, který je hlavním sponzorem fondu a který jej založil na základě spolupráce s Evropským investičním fondem a dalšími institucemi.
Ekosystém kolem ústavu
Podle účastníků je celá spolupráce na vývoji látky skvělou ukázkou fungování unikátního ekosystému kolem Ústavu organické chemie a biochemie. Tomu s podporou transferu technologií z akademické půdy do další fáze vývoje pomáhají další společnosti. „Díky existenci tohoto ekosystému jsme schopni přinášet do nadějných projektů nejen finanční prostředky, ale i zcela ojedinělé know-how,“ věří Jaromír Zahrádka, který stojí v čele i&i Prague i fondu Biotech.
„V České republice stále chybí investiční zdroje pro podporu transferu znalostí a technologií k uživatelům a toto je nástroj, jak pomoci nejlepším z technologií dostat se až k pacientům. Fakt, že si Evropský investiční fond vybral ke spolupráci právě jeden z ústavů Akademie věd České republiky, ukazuje, že kvalita výzkumu v této instituci dlouhodobě dosahuje úrovně nejvyspělejších zemí Evropy. A to nás samozřejmě velmi těší,“ doplňuje Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR.