Nakladatelství Albatros buduje konkurenci Knihobotu a Reknih. Kupuje online antikvariát i prodejce vinylů

„Pokud bude znovupoužitelnost knih růst, jak předpokládáme, může být dost významnou součástí našeho byznysu,“ říká ředitel Albatros Media.

Michal MančařMichal Mančař

vaclav-kadlec-albatros

Foto: Albatros Media

Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media

0Zobrazit komentáře

Tradiční nakladatelská značka Albatros roztahuje svá křídla. K uvádění nových knih na trh přidává i prodej těch už přečtených. K poslednímu dubnu získala společnost Albatros Media podíly ve firmách Yabirinth a Elibro zakladatele Romana Frajta, které se zaměřují na prodej anglické literatury, hudebních nosičů i antikvariátní prodej knih v Česku a dalších zemích Evropy.

Největší nakladatelská skupina v Česku se pouští na trh, který je čtenářům a zákazníkům dnes známý především díky domácím značkám Knihobot a Reknihy. Koupí třiceti procent ve firmě Elibro za nezveřejněnou částku získává Albatros Media podíl v českých a slovenských online antikvariátech a e-shopech zaměřených na audioknihy.

„Vracení knih a dalších produktů do oběhu je součástí udržitelného přístupu k podnikání a obecně k životu. U celé řady produktů a zboží, knihy samozřejmě nevyjímaje, není důvod, aby posloužily pouze jednou,“ prohlásil Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media. „Dosud byl tento princip v určité konkurenci s naším hlavním zaměřením, kterým je vydávat a prodávat krásné nové knihy,“ dodal.

„Naším vstupem do společnost Elibro se však princip znovupoužitelnosti, který byl dosud naším určitým ohrožením, stává naší součástí. A bude-li do budoucna růst tak, jak předpokládáme, pak může jednou být součástí dosti významnou,“ řekl Kadlec. Nezanedbatelné jsou i tržby Elibra, podle zástupců Albatrosu dosahují ročně desítek milionů korun.

Dokonce devadesátiprocentní podíl pak Albatros získal taktéž od zakladatele Romana Frajta ve firmě Yabirinth. Ta provozuje čtenářům anglické literatury známý online obchod Enbook u nás, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Souběžně s ním také vede e-shop Endisc zaměřený na filmové a hudební nosiče včetně vinylů. Její roční obrat má přesahovat sto milionů korun.

Český knižní trh podle šéfa Albatrosu v současnosti sleduje tři hlavní trendy – posilování digitálních formátů, zájem o vracení použitých knih a nárůst popularity cizojazyčné literatury. „Rozvoj našeho působení v audioknihách a obecně v digitálu řešíme jako projekt i interně, u dalších dvou trendů ale momentálně zcela chybíme,“ popsal Kadlec důvody vstupu do Yabyrinthu a Elibra.

Vstup takto velkého hráče nás utvrzuje v tom, že je v našem odvětví velký potenciál, který zůstává využitý jen z části.

Albatros není v podobné iniciativě znovupoužitelnosti sám, už předloni se do výkupu literatury pustilo knihkupectví Martinus se službou Knihovrátek. Na vracení knih do oběhu pak svůj byznys přímo postavily domácí startupy Knihobot a Reknihy. Klasické, ale přece jen zastaralé antikvariáty proměnily na oblíbenou online službu, která zajišťuje kontrolu vykupovaných knih a usnadňuje jejich nákup.

„Zatím nedokážeme předvídat, co akvizice Albatrosu s trhem knih z druhé ruky udělá. Vstup takto velkého hráče nás ale minimálně utvrzuje v tom, že je v našem odvětví velký potenciál, který zůstává využitý jen z části,“ komentuje pro CzechCrunch nákupy velkého nakladatelství zakladatel Reknih Tadeáš Kula. Jeho protějšek z Knihobotu Dominik Gazdoš pak na transakci oceňuje úhel udržitelnosti.

„Je pozitivní, že všem velkým knižním hráčům začíná záležet na tom, co se s knihami děje i poté, když je opustí. Věříme tomu, že nové a použité knihy si nemusí konkurovat. Spolupráce zvýší flexibilitu trhu, což ocení hlavně čtenáři,“ říká zakladatel Knihobotu, který předloni získal patnáctimilionovou investici od skupiny Miton a za loňský rok utržil 182 milionů korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym