Našli způsob, jak dostat české umělce do domácností. Mladý projekt hlásí nové miliony, znovu od Mitonu
V Česku už prodal přes 1 700 tisků uměleckých děl a přesvědčil i současného investora, aby do něj poslal peníze znovu. Projekt 100ks má nové miliony.
Půl roku mu stačilo na to, aby v Česku prodal 1 700 obrazů, respektive výtisků děl, které vznikají jen v limitovaném počtu sta kusů. Díky množství jsou finančně dostupnější, ale zároveň poskytují kupcům záruku, že je bude mít doma každý z nich. Podle množství ostatně získal projekt i své jméno. Startup 100ks, který umožňuje koupi současného umění, ovšem přesvědčil vedle domácností i investory. Skupina Miton ho podpořila už podruhé, když mu nyní poslala investici v řádu nižších jednotek milionů korun.
Peníze startup využije mimo jiné na expanzi na Slovensko, kde bude fungovat stejně jako v Česku. Zhruba co měsíc tedy vznikne pod dohledem odborných kurátorů nová tematická edice, která bude obsahovat tisky současných slovenských umělců. Vždy vybrané kurátorem, podepsané, číslované a v limitovaném nákladu stovky kusů.
„Podle zkušeností z České republiky očekáváme, že na Slovensku bychom mohli do konce roku prodat až tisíc tisků, což bychom považovali za úspěch,“ říká Jakub Svoboda, zakladatel 100ks.
„Cílem projektu je přinášet místní umělce místním kupujícím,“ říká partner Mitonu Michal Jirák. „Ti slovenští budou jistě zajímat i současné fanoušky v Čechách,“ dodává.
V české i slovenské verzi budou tak v nabídce i díla umělců z vedlejší země, v obou budou kromě limitovaných tisků k dostání i některé originály. Pokud se expanze vydaří, plán je zkusit i sousední státy.
V první sérii slovenských tisků s názvem Lineární obsese se představují čtyři autoři, které vybrala renomovaná slovenská kurátorka Silvia Čúzyová. Jsou to Erik Šille, Peter Cvik, Ján Vasilko a Marek Jarotta. Ti se podle platformy každý vlastním způsobem pohybují ve vlastních lineárních světech, kde intenzivně řeší stávající malířské situace a problémy, nebo specificky reflektují umělecko-společenská témata.
Investice je formou konvertibilního úvěru a Miton tak zatím nepatří mezi podílníky. Už jeho předchozí investice dosahovala řádově milionů korun a partner fondu Michal Jirák při té příležitosti uvedl, že jde o první příspěvek skupiny v této oblasti.