Navigace Waze má v Česku 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Využívá se i k plánování infrastruktury

Michal MarekMichal Marek

waze-praha-prague
0Zobrazit komentáře

Komunitní navigační aplikace Waze, která pomáhá řidičům dostat se z bodu A do bodu B a vyhnout se při tom zácpám, využívá v České republice měsíčně čím dál více uživatelů. Původně izraelská aplikace využívá anonymizovaná data o pohybu uživatelů i uživatelská hlášení a řidiče tedy může v reálném čase navigovat tak, aby se vyvarovali zbytečným zdržením.

Služba je u nás populární dlouhodobě a její uživatelská základna se rozrostla až na 700 tisíc aktivních uživatelů měsíčně. Jejich počet navíc rychlým tempem roste. „Měsíčně máme v Česku na 700 tisíc aktivních uživatelů a toto číslo stoupá meziročně o 50 procent,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí Waze Robyn Bemmentová.

Waze funguje ve více než 180 zemích světa a globálně jej využívá přes 100 milionů lidí. Díky tomu má Waze kvalitní mapové podklady s velice spolehlivými dopravními informacemi. Jejich kvalitu dokládá, že informace o dopravě využívá do svých Map i Google, který Waze v roce 2013 koupil. O startup měl tehdy údajně zájem i Apple a Facebook, ale službu nakonec pod svá křídla získal Google, který za ni zaplatil miliardu dolarů. Reklamní gigant tehdy spolu s aplikací získal dopravní informace od 50 milionů uživatelů.

Waze

Vlastník izraelského startupu ale zdaleka není jediný, kdo na data Waze spoléhá. Využívají jej i samosprávy po celém světě a v Česku třeba město Brno, Dívčice, Ředitelství silnic a dálnic či Operátor ICT, tedy firma, která řeší i projekt chytré pražské infrastruktury. Z dalších komerčních subjektů lze jmenovat rádio Impuls, které data z Waze používá pro své dopravní zpravodajství.

Obce a instituce mohou mít přístup k informacím díky programu Connected Citizens. Jedná se o platformu, ze které mohou informace čerpat města, státní organizace, policie, hasiči nebo třeba záchranná služba. Díky tomu pak mají přístup k informacím o hustotě dopravy a problémech v reálném čase. Některé obce Waze využívají i k plánování výstavby infrastruktury, přičemž vzorovým příkladem je například belgické město Gent, které díky datům ze systému Waze výrazně změnilo dopravní systém ve městě a mimo jiné snížilo počet nehod o 30 %.

Online supermarket Rohlik.cz se zbavuje plastů. Igelitové sáčky už má jen na mražené zboží

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cupr

Tomáš Čupr

0Zobrazit komentáře

Boj s plasty a stále se navyšujícím objemem souvisejícího odpadu probíhá na všech frontách. Jedním z nejjednodušších kroků, jak spotřebu plastů alespoň částečně eliminovat, je přestat v nich prodávat zboží. A právě toho se chytají jak velké obchodní řetězce, tak také například největší tuzemský online supermarket Rohlik.cz. Jeho šéf Tomáš Čupr oznámil, že igelitové sáčky už bude používat jen na mražené zboží.

Je to jednoznačný trend, kdy se v obchodech stále významněji nahrazují jednorázové plastové tašky papírovými, které jsou určené na opakované použití a navíc jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Největší tuzemský e-shop s potravinami navíc zachází ještě dál. Do konce roku 2018 se Rohlik.cz zbavil drtivé většiny plastových výrobků a igelitové sáčky byl nucen ponechat pouze u mraženého zboží.

„Pro naše zákazníky je ekologie zásadním tématem. Dlouhodobě veškeré nákupy doručujeme v taškách z dobře recyklovatelného papíru. Počet se snažíme snižovat a nabízíme také následný odvoz tašek,“ komentuje ekologické kroky Rohlíku jeho marketingový ředitel Rostislav Brzobohatý. Proto Rohlik.cz nabízí místo plastových výrobků pouze dřevěné lžičky, papírové kelímky, rozložitelné sáčky či pytle na odpadky a také ekologicky rozložitelné dětské pleny.

Rohlik FSC taska 2

Tašky Rohlik.cz jsou z ekologického FSC papíru

Zákazníci tak už na Rohlíku nenajdou ani plastové obaly na pečivo, ovoce či zeleninu a také drogerie se prodává ve 100% recyklovaných obalech. Slabé igelitové sáčky na Rohlik.cz zůstávají jen v případě balení mraženého zboží, kde je zejména z hygienických důvodů obtížné je nahradit. Ostatní rozložitelné sáčky jinak obsahují speciální aditivum „d2w“, díky kterému se rozloží již po 18 až 24 měsících. Ostatní sáčky se rozkládají 300 a více let.

Pokud chtějí mít zákazníci jistotu, že si nekoupí žádný produkt, který je balen do plastů, zavedl Rohlik.cz loni v srpnu tzv. bezplastovou uličku, kde si lze všechny produkty vyfiltrovat. Není to však ale zdaleka pouze internetový supermarket, který plasty řeší. Od jednorázových igelitek dávají postupně ruce pryč také největší kamenné obchodní řetězce jako Penny Market, Billa nebo Albert.

tomas-cupr-rohlik2

Přečtěte si takéRohlik.cz má za sebou rekordní Vánoce. Prodával 300 tisíc produktů denně a poprvé skončí v ziskuRohlik.cz má za sebou rekordní Vánoce. Prodával 300 tisíc produktů denně a poprvé skončí v zisku

Už jen několik týdnů bude mít například k dispozici plastové sáčky Penny Market. Jakmile je doprodá, nabídne místo nich výhradně tašky pro opakované použití z papíru, bavlny a polyesteru. Navíc ve spolupráci se známými osobnostmi připravil také speciální edici textilních tašek s různými motivy. S koncem roku přestala prodávat igelitové nákupní tašky také Billa. Zákazníci si z ní budou moci nově odnést nákup v taškách z recyklovaného papíru a rozložitelného polypropylenu a na jaře se v Bille objeví také tašky jutové a textilní. Albert zase začal nabízet papírové tašky ve třech velikostech.

Screenshot

Přečtěte si takéPřed 20 lety vyšel Batman začíná. Ukázal, že komiks lze brát vážněPřed dvaceti lety vtrhl do kin Batman začíná a ukázal, že superhrdinské filmy můžeme brát vážně

V České republice jinak už rok platí v návaznosti na předpisy Evropské unie zákaz bezplatného výdeje plastových tašek. Tenkých sáčků se sice změna nedotkla, ale i ty se snaží většina řetězců postupně omezovat. Mnoho z nich vyhlásilo, že do roku 2025 výrazně sníží množství plastů v obalech výrobků svých privátních značek a podobně jako již nyní učinil Rohlik.cz omezí také prodej plastové nádobí a dalších plastových produktů. Celé věcí pomáhá i Ministerstvo životního prostředí, které loni přišlo s kampaní #dostbyloplastu, do které se zatím zapojilo 17 firem včetně společností jako IKEA, České dráhy, Lidl, Relay či Starbucks.