Nebaví vás Twitter pod Elonem Muskem? Meta pracuje na jeho decentralizované variantě
Vývoj nové decentralizované sociální sítě je teprve na začátku, firma Marka Zuckeberga ale má sílu na to, aby do vod, kterým vévodí Twitter, skočila.
Twitter se poté, co sociální síť za zhruba bilion korun koupil Elon Musk, změnil. A byť stále vychází z principu sdílení kratších zpráv, některé funkce, s nimiž vývojáři v posledních měsících experimentují, jsou přinejmenším zvláštní. Situaci bedlivě sledují také v Metě, kde s cílem přilákat více lidí do svého ekosystému zvažují možnosti, jak vymyslet vlastní alternativu k Twitteru.
I když se Meta chce primárně soustředit na vývoj takzvaného virtuálního vesmíru (metaverse), což je snem jejího zakladatele a šéfa Marka Zuckerberga, provoz sociálních sítí umí tak jako nikdo jiný. Ať už jde o Facebook, Instagram… Nebo vlastně i komunikační službu WhatsApp. Tu první sama vytvořila, zbylé dvě koupila – a pak dosáhla toho, že je používá celý svět.
Teď se poohlíží po dalším rozšíření svého online impéria. A za vzor si bere Twitter. Zuckerbergovi inženýři totiž v ústraní vyvíjí platformu, která by z podstaty Twitteru vycházela. Také má jít o službu pro sdílení zpravidla kratších, textových zpráv, která by se přibližovala spíše zpravodajskému rozhraní. Vývoj vede Adam Mosseri, člověk, který v Metě dohlíží nad Instagramem.
„Zkoumáme možnosti samostatné sociální sítě pro sdílení textových aktualizací,“ uvedla společnost v e-mailu pro server Platformer. „Věříme, že existuje příležitost pro další prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet včasné aktualizace o svých zájmech,“ doplňuje. Hlavním bodem nové služby pak má být to, že bude decentralizovaná.