Nechme stroje účtovat. Karin Fuentesová pro svůj startup Digitoo nabírá přes 23 milionů korun
Začínali ve dvou a nejprve vše vymýšleli po kavárnách a u piva. Nyní mají jen ve vývoji 15 lidí, vlastního technického ředitele, a dokonce i mladé vědce, pravidelné workshopy a také koučku a terapeutku. Startup Digitoo se za necelý rok rozrostl co do počtu lidí i zaměření a také v hodnotě, když přilákal investici ve výši 23,5 milionu od tuzemských fondů Kaya VC a Nation 1. Digitalizaci účetnictví, kterou chce Digitoo přinést, má zakladatelka Karin Fuentesová za svou misi a hodlá ji splnit.
„Jednání s Enernem jako lead investorem trvala asi pět měsíců. To, že se rozhodli do nás investovat, vnímám jako obrovskou hodnotu. Enern patří mezi nejsilnější fondy v České republice a je to přesně ten druh fondu, který staví jednorožce. Je to parťák, se kterým chcete startup budovat,“ říká Fuentesová.
Pětatřicetiletá zakladatelka má radost, že za Digitoo teď stojí fond Kaya VC, který se před časem osamostatnil z mateřského Enernu a investoval do startupů jako Rohlik.cz, Footshop nebo Twisto. A zároveň připomíná, že pokud započítáme veškeré investice Enernu, jde teprve o druhou investici do startupu vedeného čistě ženou.
Strany nechtějí zveřejnit, za jak velký podíl investoři firmě peníze posílají. Jde nicméně o pre-seed investici a pro startup je to už druhý vstup investora v brzké fázi. Ten původní ho před necelým rokem ocenil na 50 milionů korun a valuace firmy s aktuálními penězi ještě výrazně vzrostla. Fuentesová si každopádně ve firmě stále drží silný majoritní podíl.
Digitoo si zatím stihlo vybudovat tým mladých datových vědců a přivítat vstup firmy DataSentics, která do startupu natrvalo alokovala vývojářský tým a získala v něm 10 procent. Společně hodlají přinést umělou inteligenci, která bude nejen číst data z faktur, ale v budoucnu i sama účtovat.
Mladí vývojáři a tým DataSentics to teď počítače učí. Celé know-how učení a přípravy dat si ale ponechává Digitoo. K vývoji takové umělé inteligence startup došel „po důkladné analýze“, protože to znamená, že opouští produkty třetích stran. Pro Fuentesovou to ale s sebou také nese skutečnost, že její vysněný cíl teď může probíhat o to rychleji.
Anotujeme!
Tým takzvaných anotátorů se tak teď v Digitoo nezastaví. Značí údaje na faktuře a účtenkách – ostatně podobně, jako to dělají účetní – jenže na rozdíl od nich ukazují neuronovým sítím, co který znak na papírové faktuře znamená, a postupně je tím učí. Mají za sebou přes 20 tisíc faktur a dalších 20 tisíc zahraničních je ještě čeká.
Je to práce, kterou Fuentesová dobře zná. Anotační tým okolo 30 lidí sama kdysi vedla ve startupu Rossum, kde významně pomohla s rozvojem umělé inteligence. Digitoo už přitom podporuje čtení faktur v češtině a pracuje na zvýšení přesnosti neuronové sítě. Anotovat a pracovat na umělé inteligenci se bude tak dlouho, dokud systém nedosáhne přesnosti, kterou slíbil.
To je minimálně 90 procent. Aktuální přesnost „čtení“ informací počítačem u českých faktur už po několika měsících práce přesahuje 70 procent. Není to málo. Už to stačí klientům na významné usnadnění práce. Vlastní řešení má službu zlevnit, zrychlit a konečně ji zpřístupnit menším a středním podnikům.