Nedaleko hostivařské přehrady v Praze vyrůstá bydlení ve finském stylu. Severský developer ho bude financovat s RSJ

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vesi1

Foto: YIT

Vizualizace projektu rezidenčního areálu Vesi Hostivař

0Zobrazit komentáře

Nedaleko hostivařské přehrady v Praze vyrůstá areál Vesi Hostivař, který se nese ve finském stylu bydlení. Je totiž inspirován severskou architekturou, klade důraz na přírodní materiály a stojí za ním finský developer YIT. Ten teď vůbec poprvé v Česku vstoupil do partnerství při financování svého projektu a spojil síly se skupinou RSJ Investments, kterou spoluvlastní podnikatel Karel Janeček. Na brownfieldu bývalé pily vyroste celkem 208 jednotek apartmánového typu rozmístěných do pěti bloků.

„Dosud jsme všechny naše projekty financovali z vlastních zdrojů skupiny YIT. Nyní vstupujeme do nové etapy a v souladu s korporátní strategií YIT Group budeme v některých případech využívat projektové financování. Uvolníme si tím kapitál pro další investice, abychom mohli ještě více rozšiřovat své portfolio o nové akvizice,“ vysvětluje přístup YIT Stavo její generální ředitel Marek Lokaj.

Člen představenstva RSJ Investments Lukáš Musil uvedl, že se společností YIT Slovakia skupina už několik let spolupracuje na projektech v Bratislavě. „Chtěli jsme proto navázat partnerství i v Česku. Na rezidenčním komplexu Vesi Hostivař nás zaujala výjimečná lokalita plná zeleně a zároveň jeho ekologické prvky. Najít dnes v Praze dobré bydlení, které se nachází v podstatě v lese, a přitom na dosah všech výhod velkoměsta, rozhodně není snadné,“ uvedl Musil.

Celý projekt Vesi Hostivař je inspirován severskou architekturou a podle vyjádření developera klade důraz na přírodní materiály a citlivý soulad s okolní přírodou. Nedaleko od hostivařské přehrady začne YIT používat i takzvaný zelený beton, k jehož hlavním přednostem patří úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu. Díky aplikaci tohoto betonu z recyklovaného kameniva dojde ke snížení emisí oxidu uhličitého o téměř tři procenta.

vesi2

Foto: YIT

Vizualizace projektu rezidenčního areálu Vesi Hostivař

V rámci šetrného zacházení s vodou se v areálu pro zalévání bude přednostně využívat dešťová voda z retenčních nádrží. Developer se také chystá instalovat solární elektrárnu na pokrytí části spotřeby elektřiny ve společných částech a na osvětlení komplexu. Projekt v minulosti kritizovali někteří místní obyvatelé například proto, že se nachází v chráněném přírodním parku Hostivař-Záběhlice. Námitky proti němu měl i městský Institut plánování a rozvoje, protože v územním plánu jsou pozemky bývalé pily označeny jako tzv. ostatní plocha, kde není možné stavět rezidenční zástavbu.

„Podali jsme námitku k záměru, protože svým charakterem zástavby neodpovídal typologii ubytovacího zařízení, a pokud by tam měly vyrůst byty, musel by se podle nás změnit územní plán,“ uvedl mluvčí institutu Marek Vácha. Stavební úřad Prahy 15 záměr nicméně přes námitku schválil. Investor původně avizoval, že apartmány budou sloužit k pronájmům, nyní je nabízí k prodeji. „Od předchozího záměru zajišťování pronájmů jsme upustili na základě strategického rozhodnutí YIT Group soustředit se na hlavní byznys, tedy výstavbu a prodej bytových a polyfunkčních objektů,“ sdělil ČTK Lokaj.

Generální ředitel YIT Stavo dodal, že byty budou kolaudovány jako jednotky apartmánového typu a problémy se stavebním úřadem nepředpokládá, neboť při výstavbě jeho společnost postupuje v souladu s vydaným stavebním povolením, které má navazovat na původní územní plán. Pokud vás zajímá, jaké další nemovitosti v Česku vznikají, můžete se podívat do našeho čerstvého speciálu Průvodce světem nemovitostí, ve kterém řešíme i to, zda se dnes vyplatí nemovitosti kupovat, nebo raději jen pronajímat.

Finský developer YIT vstoupil na český trh v roce 2008 akvizicí české firmy Euro Stavokonsult. Ta byla na tuzemském trhu téměř 20 let, kořeny finské YIT sahají až do roku 1912. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 22 projektů. Ve výstavbě je nyní pětice dalších: Koti Libeň, Vesi Hostivař, revitalizace původní továrny Meopta na rezidenční projekt Parvi Cibulka a přelomový projekt Suomi Hloubětín s deseti etapami bytových domů.

Investiční skupina RSJ spravuje široké portfolio investic v České republice a zahraničí. O tom, jak hektický rok na něj čeká, jsme nedávno mluvili s jedním ze spolumajitelů skupiny Liborem Winklerem. Dalším ze spolumajitelů je Karel Janeček, který v lednu 2022 oznámil kandidaturu na prezidenta.

Skupina investuje do výstavby bytových i kancelářských budov a akvizic výnosových nemovitostí a pod její taktovkou se chystá také proměna frekventované Revoluční ulice v Praze. Aktivní je rovněž firemní nadace, která přerozdělila již sto milionů korun.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym