Nejdražší české NFT. Kolibřík od malíře Muczky si v dražbě doletěl pro rekordní částku

Filip HouskaFilip Houska

muczka

Foto: Jmjart

Malba kolibříka od umělce Joea Muczky jr.

0Zobrazit komentáře

Umělci začínají čím dál častěji přicházet na to, že tvorba digitálních děl, která jsou založena na kryptoměnové bázi (takzvané NFT), nemusí být náhradou za klasické, fyzické umění, ale spíše jeho modernějším doplňkem. Přesvědčil se o tom také český malíř Joe Muczka jr., který virtuální verzi své nové malby vydražil jako NFT a stanovil český rekord.

Joe Muczka jr., který se zaměřuje nejen na malby, ale také na umělecké sochy nebo módní kolekce, nabídl své dílo na kryptoměnové směnárně Binance, jež vedle digitálních měn nabízí i prostor pro obchodování s NFT. Za virtuální obraz pod názvem The Right Direction, zachycující letícího kolibříka, zaplatil neznámý sběratel 45 400 dolarů, tedy necelý milion korun.

„Zaujalo mne, jak může být blockchain (digitální účetní kniha pro transakce s kryptoměnami – pozn. red) pro umění užitečný, protože nabízí skvělou možnost propojit reálný svět s digitálním. Baví mě na tom i myšlenka digitálního certifikátu, díky němuž lze perfektně prokázat pravost díla, kdo je jeho majitelem i kdo dílo překoupil,“ říká pro CzechCrunch Muczka.

Právě propojení reálného světa s tím digitálním interpretoval český umělec i na jiné úrovni – nový majitel NFT totiž spolu s virtuální verzí obrazu obdržel i fyzickou, původní variantu, která Muczkovi zabrala čtyři až šest týdnů. „Obraz byl namalován akrylovými barvami na lněném plátně v muzeové kvalitě pomocí techniky vrstvení. Do digitální podoby byla pak převedena jeho fotka,“ doplňuje výtvarník.

muczka-1

Foto: Jmjart

Český malíř Joe Muczka jr.

Vzhledem k tomu, že šlo o jeho vůbec první umělecké dílo, které jako NFT nabídl, zažil s ním velký úspěch. Dosud se totiž nevydražila žádná digitální malba na bázi NFT od českého tvůrce za takovou cenu, za jakou to dokázal on. „NFT navíc považuji za skvělou možnost, jak mohu svá díla představit globálnímu publiku,“ dodává.

Je však vhodné podotknout, že není jediným Čechem, který s NFT experimentuje. Za zmínku stojí například umělec pod pseudonymem JAF 34, který koncem května vydal svá digitální neofuturistická díla. Pustil se do toho mimo jiné i motion designér Jan Sládečko, satirik TMBK spolu s McDonald’s, nebo dokonce šlechtická rodina Lobkowiczů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Domnívám se, že české umění má opravdu vysokou úroveň. Tato kvalita se projevuje i na našem tržišti, proto uživatelé mají o NFT vytvořené českými autory zájem. Navíc řada z nich, například Joe Muczka jr., Martin Stranka nebo Peter Gric, jsou velmi známí svým uměním i mimo Českou republiku,“ dodává Gleb Kostarev ze společnosti Binance, se kterým jsme před nedávnem vedli i rozhovor.

Po prvotním úspěchu se Joe Muczka jr. chystá i na další díla, která ve formě NFT nabídne. Konkrétně půjde o kolekci oblečení, v rámci níž chystá tucet bílých a tucet černých triček s motivy zvěrokruhu. Poté to vyzkouší na poli kšiltovek a tenisek. „V budoucnu budu chtít zvirtualizovat také své sochy,“ uzavírá Muczka.

Kryptoměny jako takové už mimo jiné pronikly i do klasických galerií, přičemž jedním z českých příkladů může být Karpuchina Gallery v Praze. Ta se postarala o prodej obrazu za bitcoin, nejhodnotnější digitální měny světa, a letos v červnu za kryptoměny prodala rovnou celou uměleckou kolekci.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs