Nejdřív návštěva fronty, pak Bílý dům. Zelenskyj vyrazil do USA, domů poveze protiraketový štít

Americký prezident svému ukrajinskému protějšku slíbil novou vojenskou pomoc včetně protiraketového systému Patriot.

Luboš KrečLuboš Kreč

Volodymyr Zelenskyj

0Zobrazit komentáře

Bezprostředně poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj zavítal mezi ukrajinské vojáky v místě aktuálně nejtvrdších bojů v Bachmutu v Doněcké oblasti, vyrazil na další speciální výpravu – do Bílého domu. Jde o jeho první zahraniční cestu, kromě dvouhodinového setkání s Joe Bidenem vystoupí také v Kongresu. Domů poveze další balík vojenské pomoci.

Když byl Zelenskyj za Bidenem naposledy (a také poprvé) loni v létě, měl na sobě ve Washingtonu klasicky oblek a kravatu. Tentokrát ne, ani Bílý dům, sídlo nejmocnějšího politika planety, ho nepřimělo shodit zelený vojenský svetr a khaki kalhoty, v nichž vystupuje od začátku ruské invaze z letošního února. Ukrajina ua-flagZprávy, které se týkají válečného dění na Ukrajině po vpádu ruských vojsk… 24. února 2022Pale Fire Capital, Seznam.cz, Alza.cz, Rohlik.cz, Livesport, SatoshiLabs, FTMO, Česká spořitelnaDonio.cz, Darujme.cz, Člověk v tísni, Uprchlíci vítejte Více informací

„Jste člověk roku,“ přivítal ho Biden v narážce na titul, který Zelenskému udělil časopis Time. Ten každoročně vybírá osobnost nebo událost, která za uplynulých dvanáct měsíců nejvíc ovlivnila dění ve světě. Loni byl člověkem roku Elon Musk, letos tedy ukrajinský prezident. Ten s sebou do USA přivezl pro Bidena vojenské vyznamenání.

„Chci poděkovat obyčejným americkým lidem,“ řekl Zelenskyj po přistání ve Washingtonu, kam ho dopravilo letadlo americké speciální letky. Totéž zopakoval při setkání s Joe Bidenem. Americký prezident mu během jejich bilaterálního setkání potvrdil, že USA vyčlení Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě bezmála dvě miliardy dolarů. Její součástí bude i protiraketový systém Patriot.

Spojené státy jsou s přehledem největším vojenským podporovatelem Ukrajiny v její válce s Ruskem, které na ni v únoru bezdůvodně zaútočilo. Právě proto se Zelenskyj vypravil na svou první zahraniční cestu do USA a nikoli do některé z evropských zemí. S politiky z EU je ale v pravidelném kontaktu – například český premiér už letos Kyjev navštívil dvakrát a Zelenskyj byl na dálku hostem i pražského summitu lídrů EU.

O Zelenského návštěvě Ameriky se mluvilo dlouho, on sám o ni podle zahraničních médií hodně usiloval, ale čekalo se na vhodný okamžik. Ani zaměstnanci americké ambasády v Kyjevě neznali do poslední chvíle detaily cesty, jejíž harmonogram a přesný plán jsou přísně tajné kvůli obavám o prezidentovo bezpečí. Do USA přiletěl z Polska, Ukrajinu opustil údajně utajeným vlakem.

Ve stejné chvíli, kdy Zelenskyj rokoval s Bidenem v Bílém domě, se ruský prezident Vladimir Putin sešel s vojenským velením a následně s ministrem obrany Sergejen Šojgu oznámili, že budou mohutně investovat do kapacit ruské armády. Kdy a jak se to v korupcí chronicky prolezlém sboru projeví, není jasné.

Před odletem zpět do Evropy Zelenského čeká také vystoupení v americkém Kongresu a setkání s dalšími vlivnými politiky USA, které chce přesvědčit o nutnosti další podpory Ukrajiny. Hlavně mezi republikány sílí určitá rezervovanost vůči dotování Kyjeva a jeho armády.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym