Časopis Time zvolil Elona Muska osobností roku 2021. Zanechá za sebou stopu ve vesmíru, píše

Luboš KrečLuboš Kreč

musk-1

Foto: Time

Obálka magazínu Time

0Zobrazit komentáře

Sice je to bez pár dní už půl roku od jeho kulatých narozenin, přesto dostal Elon Musk ke svým padesátinám dárek adekvátní jeho sebevědomí a ambicím – stal se osobností roku v žebříčku magazínu Time. Zařadil se tak po bok lidí jako Barack Obama, Vladimir Putin nebo – z dávnější a temnější historie – Adolf Hitler či Josif Vissarionovič Stalin.

Magazín Time vybírá osobnosti roku už čtyřiadevadesát let. Loni za ně označil nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a jeho viceprezidentku Kamalu Harris. O rok dříve vybral švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunberg. Bylo jí ve chvíli úspěchu 16 let a stala se nejmladším člověkem, jemuž se zatím tohoto ocenění dostalo.

„Nejbohatší muž světa nevlastní dům a v poslední době rozprodává jmění. Vypouští satelity na oběžnou dráhu a využívá Slunce. Řídí auto, jež vytvořil a které nevyužívá benzin – a sotva potřebuje řidiče. Lusknutím jeho prstu burza prudce stoupá, nebo padá. Na každém jeho výroku visí armáda oddaných,“ popsal Time Elona Muska, který mimo jiné sní o dobytí Marsu.

Magazínu k tomu sám Musk řekl: „Ta skutečná next big thing je vybudovat na Marsu soběstačné město a přivézt tam lidi a zvířata ze Země. Trošku jako futuristická Noemova archa.“ Podle Time je Musk jedním z mála lidí, o kterých je na místě hovořit jako o někom, kdo překračuje hranice lidského života. „Kolik lidí po sobě zanechá stopu na světě, nebo dokonce ve vesmíru, díky svému úsilí, nikoli kvůli zločinům, jež spáchali?“

Musk je zakladatelem a šéfem firmy SpaceX, jejíž rakety Falcon 9 a lodě Dragon dopravují náklad a lidské posádky na oběžnou dráhu kolem Země, včetně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Vyvíjí také dopravní systém Starship k přepravě více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách do hlubokého vesmíru.

Buduje také satelitní síť Starlink, jež má umožnit přístup na internet odkudkoliv na Zemi. Rovněž je šéfem americké automobilky Tesla, řídí startup Neuralink, který vyrábí mozkové čipy, a stojí v čele infrastrukturní firmy The Boring Company.

Time označením Osobnost roku oceňuje lidi, kteří měli pozitivní či negativní vliv na největší události roku. V minulosti se osobností roku časopisu Time stali například i nacistický diktátor Adolf Hitler (v roce 1938, tedy ještě před tím, než rozpoutal světovou válku) a sovětský diktátor Josif Stalin, ten dokonce dvakrát – v letech 1939 a 1942.

S přispěním ČTK.