Nejdřív porážka v Koreji, teď ústup v Japonsku. Apple kvůli tomu vývojářům umožní vyhnout se poplatkům v App Storu

Michal MančařMichal Mančař

tim-cook-apple1

Foto: ICDPP

Šéf Applu Tim Cook

0Zobrazit komentáře

Jen pár dní poté, co se Apple musel vyrovnat s rozhodnutím jihokorejských úřadů, které ho nutí ke změně platebních podmínek v App Storu, přichází ještě větší ústup z jeho doposud silné pozice. K podobnému kroku totiž dojde celosvětově. Může za to výsledek jednání v Japonsku, kde se americká společnost s tamním antimonopolním orgánem dohodla na zmírnění kritizovaných pravidel ve svém online obchodě. Následně ohlásila, že změny aplikuje globálně.

Apple za nákupy přes svůj App Store vybírá od vývojářů aplikací poplatky od 15 do 30 procent z tržeb. Používá přitom opatření, která jim brání ve snaze nasměrovat zákazníky na jiné platební metody nebo znemožňují odkazovat do účtu mimo App Store. To se však po jednání s japonskými úřady částečně změní.

V praxi to znamená, že firmy poskytující různorodý obsah od zpravodajství přes hudbu až po video budou moci odkazovat do vlastního účtu a kritizovanému poplatku se vyhnou. Doposud totiž Apple inkasoval až třicet procent i z plateb za předplatná jiných služeb – například Netflix nebo Spotify – které si uživatelé z App Storu nainstalovali a platili za ně prostřednictvím systému Applu.

Apple se navíc po dohodě s japonskými úřady rozhodl změnu pravidel zavést celosvětově, avšak i nadále bude znemožňovat jiné způsoby plateb v nainstalovaných aplikacích. To je přitom klíčová praxe, kterou dlouhodobě chtějí ukončit i velké společnosti jako Epic Games nebo Spotify. „Jedno takové opatření všechny naše problémy nevyřeší,“ reagovalo na dohodu Spotify. Kvůli svým praktikám už dokonce Apple řeší žalobu, která zřejmě povede k tučnému odškodnému.

Japonské úřady k dohodě s technologickým gigantem dospěly jen dva dny poté, co podobný verdikt prosadili zákonodárci v Jižní Koreji. Ta se stala první zemí, která proti cupertinské společnosti (ale například i Googlu) takto silně zakročila, ve světovém kontextu to nicméně byl jen jeden z mnoha sporů, které v posledních měsících jednotlivé firmy i státy s technologickými firmami vedou.

Právě zmiňované Spotify se už dříve obrátilo na Evropskou komisi se stížností na Apple a požádalo ji, aby jako antimonopolní orgán Evropské unie situaci vyšetřila. Šéf společnosti Epic Games Tim Sweeney pak navrhl, aby Apple změnil svůj operační systém iOS tak, aby umožnil vývojářům lépe konkurovat a bojovat o zákazníky.

Proti velkým technologickým firmám chce zasáhnout například i Austrálie, jejíž vláda uvažuje o přísnější legislativě a regulaci digitálních plateb. Ve Francii byl zase nedávno pokutován Google kvůli svému monopolnímu postavení v reklamě nebo přístupu k médiím. Další člen „velké pětky“ Facebook pak čelí ve Spojených státech žalobě, která chce, aby prodal WhatsApp a Instagram.

S přispěním ČTK.