Nejlepší den mého života, řekl po letu do vesmíru Jeff Bezos. Poděkoval zákazníkům Amazonu, kteří to zaplatili
Jeff Bezos si v úterý splnil svůj životní sen, když vyletěl na okraj vesmíru. Ihned poté, co dosedla na zemi kapsle rakety New Shepard s nejbohatším mužem světa na palubě, začaly se šířit nejen radostné reakce, ale i představy, jak bude pokračovat vesmírný program společnosti Blue Origin.
Mise s bratry Bezosovými a historicky nejmladším i nejstarším astronautem se povedla bez jakýchkoliv potíží přesně podle plánu. S mírným zpožděním odstartovala raketa z kosmodromu v západním Texasu, překonala mezinárodně uznávanou hranici vesmíru a pasažéři zažili zhruba čtyři minuty stavu beztíže.
Už za deset minut po vzletu všichni přistáli bezpečně na zemi, stejně tak jako se to povedlo o pár minut dříve prvnímu stupni rakety, který přistál autonomně, jako to umí SpaceX Elona Muska. Jeff Bezos na tiskovém brífinku po letu nešetřil superlativy i díky na všechny strany.
Historickou událost, která pro jeho vesmírnou společnost odstartovala komerční lety s lidskou posádkou, nazval nejlepším dnem svého života a kromě inženýrů Blue Origin nezapomněl poděkovat ani všem zaměstnancům i zákazníkům Amazonu, z jehož čela před pár týdny odešel.
„Chtěl bych také poděkovat každému zaměstnanci Amazonu a každému zákazníkovi Amazonu, protože právě vy jste toto všechno zaplatili. Děkuji vám všem z hloubi svého srdce,“ vzkázal Jeff Bezos s vtipným výrazem ve tváři.
Možná podivné poděkování, které magazín The Verge glosoval slovy „Jeff Bezos oceňuje vaše úsilí dostat Jeffa Bezose do vesmíru“, dává o něco větší smysl při pohledu do historie. Nejbohatší muž planety už totiž dříve vyjadřoval svou fascinaci vesmírem a chtěl se podle vlastních slov podívat do kosmu už od střední školy.
Že šlo pro Bezose opravdu o velkou věc, ostatně dokazuje například rozhovor z roku 2000, který s ním vedl známý moderátor Charlie Rose. „Kdybych mohl dělat cokoliv, chtěl bych objevovat vesmír… a něco tam dělat,“ řekl tehdy a vyjadřoval politování nad tím, že potřebnou technologii na takový let by bylo opravdu těžké vyrobit.