Nejlepší zkušenosti člověk sbírá sám na neznámém místě, říká spoluzakladatel CzechCrunche Václav Bedřich
Jakou příjemnost si nedávno pořídil do své garáže? Který český podnikatel jej nejvíce inspiruje? A jaké rozhodnutí považuje ve svém životě za zlomové?
Na Karlínských 20 odpovídá Václav Bedřich
Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.
Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Václav Bedřich, spoluzakladatel webu CzechCrunch. Jaké zásadní rozhodnutí učinil ve svých 18 letech? Co je jeho trochu kontroverzní lifehack? A co všechno má v investorských sbírkách?
***
V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Většinou chodím spát kolem jedné hodiny ráno, v průměru vstávám mezi osmou a devátou. Když je víc práce, protáhnu to do dvou nebo do tří. V noci je totiž často největší klid, zároveň mám největší fokus.
Jakou aplikaci v telefonu otevíráte ihned po probuzení?
Nejčastěji procházím notifikace, protože si skrze ně filtruji to, co mě opravdu zajímá. Z nich pak přecházím standardně do Slacku kvůli práci a na Twitter pro pár rychlých novinek. Snažím se tomu věnovat ráno opravdu pět až deset minut. A pokud se nestalo něco, co potřebuje okamžitou reakci, otevírám věci na mobilu až později.
Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
Hodně času trávím právě s telefonem, jelikož potřebuji mít primárně přehled o tom, co se děje napříč projekty, a rychle reagovat. Pro spoustu úkolů stačí telefon a k němu set Gmail, Slack, sociální sítě. Nicméně na soustředěnější úkoly nebo na vizuální tvorbu používám nejnovější MacBook Pro.
Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Kdybych řekl, že mě někdo vidí pravidelně v barevném oblečení, lhal bych. Většinou jsou to pohodlnější bavlněné kalhoty a tričko nebo mikina, zpravidla v černé nebo tmavě šedé barvě. V poslední době jsem si zamiloval australskou značku SOUTH.ST, i kvůli jejím oversize střihům, a letos testuji také barefoot tenisky od Skinners. Jinak sbírám Airy od Nike, když to jen trochu jde.
Pět věcí, které nikdy nesmějí chybět ve vašem batohu?
MacBook, nabíječka, sluchátka, poznámkový blok, tužka pro kreslení.
Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Poměrně dost cestuji a abych se vyhnul jetlagu, posouvám si spánek už předem podle dané lokace. Když například letím do New Yorku, snažím se chodit spát co nejpozději, jako kdybych byl už na místě. Ideálně zhruba týden předem jde takto posouvat po půlhodině až hodině denně. Zároveň mám jeden možná trochu kontroverzní. Před časem jsem začal experimentovat s microdosingem (velmi malým množstvím) psilocybinu, má to pozitivní účinky na paměť, koncentraci i spánek.
Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
Ze seriálů můžu kromě úplných klasik doporučit Mindhunter na Netflixu nebo starší Knick na HBO. Z filmů se dokážu kdykoliv podívat třeba na Interstellar. Z knih mě za poslední dobu zaujalo knižní zpracování příběhů z podcastu Soft White Underbelly nebo byznysový The Diary of a CEO.
Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Pro uklidnění nebo fokusovanou práci si pouštím nejčastěji deep house, s pomalejším rytmem a bez zpívání. Naopak pro nakopnutí je to především hip-hop nebo moderní pop. Podle YouTube a Spotify mám nejposlouchanějšího interpreta The Weeknd.
Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Za mě je obecně jedna z nejlepších zkušeností jet sám na zcela neznámé místo, ideálně ještě v době, kdy člověk neumí příliš cizí jazyky. Můžete při tom poznat sám sebe, zároveň se toho člověk spoustu naučí. Mezi moje nejoblíbenější lokality ale patří USA (západ), Ko Samui v Thajsku či Dubaj. A z těch bližších rozhodně Holandsko.