Nejlevnější varianta, co vůbec levná není, i příliš nabušená verze Pro. Který iPhone si dnes vybrat?
Apple nedávno představil nový iPhone 16e a má tak v nabídce sedm telefonů. Náš přehled usnadní se mezi nimi zorientovat.
Apple před několika dny představil nejnovější přírůstek do své nabídky telefonů – iPhone 16e. Místo přímého nástupce „dostupného modelu“ s přídomkem SE jde o ořezanou verzi standardního iPhonu 16, přičemž zorientovat se v kompromisech a cenách nemusí být snadné. Udělali jsme to proto za vás a shrnuli, jaké vlastnosti mají všechny telefony, které nyní firma Tima Cooka nabízí.
Hned na začátku je přitom vhodné poznamenat, že pokud nechcete nutně ten nejnovější a nejlepší iPhone – a nevadí vám zkrácená záruční doba nebo její absence –, není od věci vydat se do internetových bazarů. S trochou opatrnosti a trpělivosti zde můžeme najít i novější modely za ceny, vedle nichž nemusí být vůbec potřeba kupovat telefon přímo z továrny. Stávající nabídka Applu je nicméně velmi široká a začíná u 17 a šplhá až k 50 tisícům korun.
iPhone 16 Pro a 16 Pro Max – iPhone bez kompromisů
cena: od 29 990 (Pro) a od 35 990 (Pro Max)
- to nejlepší, co dnešní smartphony nabízí
- velice tenký rámeček kolem displeje a pětinásobný optický zoom fotoaparátu
- nejdražší iPhony, jejichž funkce řada lidí plně nevyužije
Nejvybavenější telefony, které Apple právě nabízí, mají 6,3- nebo 6,9palcový OLED displej s vyšší obnovovací frekvencí a ostřejším pohybem, který může být neustále zapnutý a zobrazovat základní informace. Tělo je vyrobené z titanu, obsahuje USB-C s rychlostí USB 3, nastavitelné akční tlačítko pro rychlé vyvolání funkce a dedikované tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Uvnitř se nachází čip A18 Pro.
Na zadní straně má iPhone trojici fotoaparátů – klasický, širokoúhlý a telefoto, které umožňují pětinásobný optický zoom, makrofotografii v rozlišení 48 Mpx a video v rozlišení 4K při 120 snímcích za vteřinu. Výdrž baterie má být nejlepší, jakou telefony Applu kdy nabídly.
iPhone 16 a 16 Plus – bez pokročilých funkcí
cena: od 23 990 (16) a od 26 990 (16 Plus)
- většině lidem nebude ve srovnání s 16 Pro nic chybět, ale výrazně ušetří
- akční tlačítko a tlačítko spouště fotoaparátu, optický zoom i makrofotografie
- stále poměrně drahý telefon
Pro většinu uživatelů nabídnou iPhony 16 totéž, co modely Pro, ale většinou v omezenější verzi. Displeje s technologií OLED mají trochu tlustší rámečky (při úhlopříčkách 6,1 a 6,7 palce), standardní obnovovací frekvenci a displej nemůže zůstat neustále aktivní. Titan nahrazuje hliník, USB-C má pouze rychlost USB 2 a čip A18 má o něco nižší výkon, což ale poznáme jen při velice náročných hrách nebo až po letech používání. Nechybí ovšem akční tlačítko ani tlačítko fotoaparátu.
Dvojice čoček na zadní straně podporuje makro a širokoúhlé fotografie, ale v nižším rozlišení. Optický zoom zase není pětinásobný, ale dvojnásobný a natáčení videa končí u 60 snímků při rozlišení 4K. Obecně je to rozumnější volba, která ušetří několik tisíc těm, co se obejdou bez pokročilých funkcí fotoaparátu nebo hraní Death Stranding na telefonu (technicky ho iPhone 16 zvládne, ale s občasnými zádrhely).
iPhone 15 a 15 Plus – střední cesta?
cena: od 19 990 (15) a od 22 990 (15 Plus)
- nejlevnější iPhone s Dynamic Islandem
- skvělý displej a fotoaparát, jímž se točil film 28 let poté
- výkonný, ale dva roky starý procesor
Zde se věci začínají trochu komplikovat. Oproti novějším modelům ušetříme čtyři tisíce, přitom dostaneme stejný displej, prakticky stejný design i fotoaparáty (chybí ovšem makro), USB-C i rychlejší bezdrátové nabíjení díky MagSafe. Ovšem dostaneme také o dva roky starší procesor s nižší kapacitou paměti RAM. Při každodenním používání existuje jen mizivá šance, že bychom si všimli rozdílu v rychlosti, může to ale znamenat o dva roky kratší dobu podpory.
iPhone 15 znamená také absenci akčního tlačítka a tlačítka fotoaparátu. Bez obou se ale dá obejít prostřednictvím softwaru – na uzamčené obrazovce stačí pro spuštění fotoaparátu šoupnout prstem doleva a lze zde mít dvě zkratky ve spodních rozích displeje. Obecně je iPhone 15 vhodný pro ty, kteří příliš nehledí na podporu nejnovější verze iOS, co nejdéle to jde. O bezpečnost se nejspíš bát netřeba, Apple vydává bezpečnostní aktualizace i pro neaktuální verze operačního systému.
iPhone 16e – nepříliš dostupný základ
cena: od 16 990
- prakticky stejný čip jako iPhone 16, ale stojí o 7 tisíc méně
- akční tlačítko, velký OLED displej, skvělá výdrž baterie
- chybí MagSafe, není to „levný iPhone“
Nejnovější telefon Applu řadu lidí zmátl, některé zklamal. Očekávali totiž následovníka iPhonu SE z roku 2022 za cenu kolem 14 tisíc, místo něj ale dostali náhradu za 17 tisíc, kde se mluvit o cenové dostupnosti příliš nedá. iPhone 16e sice má co nabídnout, je ovšem otázka, kdo vlastně spadá do jeho cílového publika.
Mnozí si přáli telefon podobné velikosti jako SE s aktualizovaným designem, tedy v zásadě iPhone 13 Mini. Apple nicméně usoudil, že o menší zařízení není dostatečný zájem, a novinka má tak stejné rozměry i úhlopříčku displeje jako standardní iPhone 16. Chybí mu jen Dynamic Island, tedy novější interaktivní výřez v displeji, a velmi vysoká svítivost. Docela překvapilo také osazení nejnovějšího procesoru A18, evidentně kvůli podpoře Apple Intelligence – v Evropě zatím nedostupné.
Ve srovnání s klasickými „šestnáctkami“ je „éčko“ poměrně dobré. Výkon je takřka stejný, fotoaparát by měl mít podobně kvalitní výstup, jen bez makra a širokoúhlých fotografií. Nechybí USB-C, vyžadované Evropskou unií, ani akční tlačítko a výdrž baterie má být skvělá, lepší než u dražšího modelu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZvláštní je rozhodnutí v iPhonu 16e nenabídnout MagSafe, které má třeba i poměrně starý iPhone 12. Na druhou stranu je to překážka jen pro uživatele, kteří si potrpí na bezdrátové nabíjení. Novinka ho sice podporuje, ale je o polovinu pomalejší než u telefonů s MagSafe.
Obecně nabízí iPhone 16e vcelku dobrý poměr mezi výkonem a cenou. Oproti iPhonu 16 má jen o něco méně jasný displej (1 200 vs. 2 000 nitů), omezenější fotoaparát bez dedikovaného tlačítka, pomalejší bezdrátové nabíjení a pomalejší teoretické bezdrátové připojení (v praxi si rozdílu nejspíš téměř nevšimneme). Ušetříme přitom 7 tisíc. Už předchozí SE nicméně vzhledem k nabídce konkurence nebyl „levný iPhone“ a o novince to neplatí už vůbec.
Za hranicemi Apple Storu
Ledacos zajímavého ovšem můžeme najít v bazarech. Například za velmi podobnou cenu jako iPhone 16e lze koupit použitý loňský 15 Pro, který je prakticky ve všech ohledech lepší. Nabídne jasnější displej s vysokou obnovovací frekvencí a Dynamic Islandem, trojici fotoaparátů s makrem, širokoúhlým objektivem a trojnásobným optickým zoomem a samozřejmě také MagSafe.
Pochopitelně čím starší iPhone koupíte, tím více ušetříte. Zařízení sice bude mít starší procesor, ale u modelů Pro to bude výměnou za lepší displej i širší možnosti fotoaparátů. Navíc koupě telefonu z druhé ruky má výrazně nižší environmentální dopad než nový produkt přímo z fabriky. Pokud tedy vyloženě nechcete nejnovější, nejpokročilejší iPhone, možnosti jsou široké.