Nejprodávanější manga světa One Piece vychází v češtině. Je to projekt na důchod, říká nakladatel

Pirátských příběhů Eiičiróa Ody už vyšlo 108 svazků a prodalo se jich přes 500 milionů kopií. Teď, 27 let od vzniku prvního, budou k mání i česky.

one-piece-1

Foto: Nakladatelství Crew

Komiks One Piece

0Zobrazit komentáře

Loni na podzim ovládl Monkey D. Luffy Netflix a teď se chystá i na české čtenáře – nesmírně populární pirátská manga One Piece Eiičiróa Ody totiž začne vycházet i v češtině. První kniha více než stodílné a stále pokračující série bude k sehnání už v úterý 28. května a do konce roku dorazí ještě dalších pět. A v tempu šest knih ročně plánuje nakladatelství Crew, které za českou variantou stojí, pokračovat i nadále, dokud bude co překládat. „Je to takový projekt na důchod, ale nechceme být ti, co u nás nevydali One Piece,“ hlásí ředitel Crew Petr Litoš. Jen vydat všechny díly, které existují teď, zabere se zvolenou kadencí skoro dvacet let.

Kdo se ve světě kreslených příběhů moc neorientuje, možná o One Piecu slyšel opravdu až v souvislosti s loňským hitem Netflixu, který opanoval žebříčky sledovanosti. Mezi fanoušky jde ale o ikonu, která má pevné místo v popkulturním kánonu. První díl vyšel už v roce 1997 a nové přibývají dodnes.

Dostupných je už 108 svazků a konec zatím není ohlášený. Příběhů One Piecu se už prodalo přes 500 milionů kopií, což je v rámci mangy suverénně nejvíc. A jak upozorňuje Petr Litoš, je to opravdu hodně i ve světě knih obecně. Například nejprodávanější série, ta o Harrym Potterovi, má na kontě za stejnou dobu 600 milionů prodaných kusů.

One Piece je zkrátka fenomén a se svou troškou do mlýna k šíření jeho popularity teď přispějí i Češi. První díl mangy, která čtenáře zavede do smyšleného a velice pestrého světa, v němž nastal zlatý věk pirátů a chlapec Monkey D. Luffy se rozhodl, že najde tajemný poklad One Piece a stane se tak králem všech mořských banditů, vyjde v úterý 28. května. Další budou následovat v červnu, červenci a na podzim a do přespříštích Vánoc má být venku 12 knih, které tvoří první větší dějový oblouk v jinak lineárním příběhu.

Nakladatelství Crew (čtěte krev), které za českým vydáním stojí, se specializuje na překládání zahraničních komiksů, vydání japonského One Piecu v něm ale dlouho odmítali. „Léta jsme byli fanoušky na různých akcích poptávaní, jestli vydáme One Piece, a my vždycky říkali, že nevydáme, protože to má 100 dílů, 105 dílů, 106 dílů… A navíc, když jsme se o tom bavili s Japonci, tak říkali, že nemají rádi takzvané pozdní trhy, tedy ty, kde začínáte s něčím, co vychází třeba už dvacet pět let,“ vysvětluje Petr Litoš.

Nakonec ale láska k populárnímu titulu – podpořená zkušeností s vydáváním dalšího mnohadílného manga hitu o bojovníkovi Narutovi – převážila a začátkem loňského roku se Crew na české variantě s japonským vydavatelem dohodla. „S Jirkou Pavlovským (spolumajitel a šéfredaktor Crew, pozn. red.) jsme si taky říkali, že až budeme starý a ohlédneme se zpátky, tak si řekneme, že jsme ti, co tady nevydali One Piece… No a to jsme nechtěli, takže jsme se rozhodli, že bude lepší, když budeme ti, co ho tady vydali. A že to budeme mít jako takový projekt na důchod,“ směje se Litoš.

Když pak Netflix na konci srpna vypustil hranou adaptaci, která vystřelila na špici žebříčků sledovanosti a postupně se s více než 71 miliony zhlédnutí se stala suverénně nejsledovanějším seriálem na streamovací službě v druhé půlce loňského roku, práce jen trochu urychlili. Za překladem z japonského originálu stojí Petr Kabelka se svou manželkou Eliškou Kabelkovou Vítovou, která do češtiny převáděla i seriál – a ten mimochodem dostane i druhou řadu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Podle mě je One Piece tak úspěšný hlavně proto, že dává velký důraz na přátelství a velice dobře ho zpracovává. To se táhne celým příběhem. Luffy se neustále potkává s novými přáteli, všechno s nimi prožívá a strašně mu na nich záleží. Je to jedna z nejpozitivněji laděných sérií současnosti,“ říká Petr Kabelka a jeho jmenovec Litoš ho doplňuje: „Japonské mangy jsou obecně přitažlivé tím, že mají sympatické hlavní hrdiny, se kterými se dá snadněji identifikovat než třeba s těmi z amerických komiksů. Jen si vezměte Supermana, to je prostě mimozemšťan. Japonští hrdinové si to ale musí odpracovat. Luffymu taky všichni na začátku říkají ne, ale on to nevzdává a to je pro čtenáře strašně silné. A japonské mangy navíc umí výborně podat emoce.“

A proč číst český překlad bezmála třicet let starého počinu, který je už dávno k dispozici v angličtině? Podle Elišky Kabelkové Vítové jednoduše proto, že má být blíž japonskému originálu. „Stylisticky jsme mu rozhodně podobnější, výrazovými prostředky je čeština japonštině taky bližší a anglická překladatelská škola to navíc občas bere trochu volněji,“ říká.

One Piece půjde do široké distribuce, k dostání bude například i v knihkupectvích Luxor, stejně jako třeba na e-shopu Xzonu, objednávat ho samozřejmě lze i na webu Crwe. A nakladatelství si pro fanoušky přichystalo i speciální sběratelský box, který si lze pořídit na prvních dvanáct dílů. Crew má v plánu postupně vydat všechny díly One Piecu, ať už bude jejich počet jakýkoliv, příprava jedné knihy trvá zhruba půl roku a zvolená kadence šest knih ročně je prý nejvyšší, s jakou na nějaké sérii dosud pracovali.

Furiosa nemá tolik šťávy jako Mad Max, za vidění ale stojí. Chris Hemsworth je v roli Dementa skvělý

Furiosa: Sága Šíleného Maxe se za burácení motorů dovalila do českých kin. A i když je to stále postapo jízda, trpí přílišnou prequelovostí.

furiosa-boxed

Foto: Vertical Entertainment

Tak trochu Joker, tak trochu Jack Sparrow. Lord Dementus z Furiosy je mnohem zajímavější postava než titulní hrdinka

0Zobrazit komentáře

Mad Max: Zběsilá cesta byl adrenalinem a benzinem nacpaný videoklip, kde vybuchovala auta i lidi, plameny šlehaly a postapokalyptičtí šílenci hráli na elektrické kytary. O nic víc v něm nešlo – a bylo to super. Nová Furiosa: Sága Šíleného Maxe je oproti tomu víc film. Snaží se vyprávět, vysvětlovat a víc se v ní mluví. Jasně, stále v kulisách australské apokalypsy. Ale už tomu chybí šťáva.

Stojí za to jít na Furiosu do kina? Určitě, pořád to je blockbuster, který má všechno, co si na velkém plátně užijete. Devětasedmdesátiletý (!!!) George Miller opět natočil film, kde jsou honičky, pompézní záběry na zničenou zemi, haldy šílenců a živořících lidí, jejich podivná města a bizarní postavy. Jen zapomeňte na Zběsilou cestu a připravte se na víceméně postapokalyptickou klasiku, která chce všechno hezky uvést, objasnit i si zafilozofovat o povaze lidství.

Furiosa proto vypráví příběh dívky, která se jako malá dostala z jednoho z posledních idylických míst do spárů pouštních nájezdníků. Vyrůstá mezi nimi, učí se, jak přežít, a brzy v sobě objeví i velký talent pro všechno motorové. Nikdy ale nepřestane usilovat o to, aby se dostala zpátky domů. A to napříč pěti oddělenými částmi, které jednou ukazují mládí Furiosy, jindy třeba jednu megahoničku jako z Fury Road, naznačí ale taky, co vedlo ke zkáze světa, a na konci se pak vše nachystá k plynulému navázání na starší film.

Jenže po hodině a půl se podíváte na hodinky, protože už budete mít pocit, že film vrcholí… A zjistíte, že vás ještě šedesát minut čeká. Furiosa: Sága Šíleného Maxe se prostě místy docela vleče – což je u benzinem smrdící psychoapokalypsy neodpustitelné. Navíc je to prequel filmu, ve kterém se o spoustě věcí, co zrovna sledujete, už mluvilo. Takže víte, kam to všechno míří, a chybí vám to správné napětí.

Mladou Furiosu, kterou v téměř deset let starém snímku hraje Charlize Theron, tentokrát ztvárnila Anya Taylor-Joy, jež film samozřejmě i vehementně propaguje. O to větší možná bude překvapení, že se její tvář objeví až po docela dlouhé chvíli. Do té doby je Furiosa malá holka a možná i vás napadne škodolibá myšlenka, jestli se filmem nakonec nemihne stejně rychle jako druhou Dunou.

Její výkon navíc není kdovíjaký. Furiosa je v jejím podání sice sošná a stoická a tolik toho neřekne, výsledek je ale docela plochý. Že je i Furiosa šílená, se tak spíš než z toho, že byste to viděli, dozvíte z komentáře vypravěče (ano, film má i jeho). Nemluvný Tom Hardy, který za celou Fury Road řekl asi třikrát „hmmm…“, byl zajímavější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kdo je ale naopak skvělý, je Chris Hemsworth coby pouštní superpadouch Dementus. Ten jako by vznikl spojením Jacka Sparrowa a Jokera. Má v sobě poťouchlý, místy opravdu až opilecký humor a schopnost se i ve vážné situaci zachovat nepatřičně vtipně. Zvládá velkohubé proslovy ke svým vražedným nohsledům i smířlivý tón k vystrašené dívce… Ale pod tím vším skrývá krutost a zlobu a chladnokrevnost, bez které se vládce spáleného světa neobejde. A vy mu to všechno věříte a těšíte se, kdy se zase dostane do záběru.

Co se Furiose také daří na výbornou, je vykreslení postapokalyptické Austrálie a radioaktivního šílenství, které ji zachvátilo. Není nouze o rezavé bodáky, motorky zkrášlené lebkami, napíchnuté mrtvoly nebo všudypřítomné plamenomety a mutanty. Po skvělém seriálovém Falloutu je to v tomhle ohledu další povedené postapo.

Nad tím vším se navíc vznáší úvahy o tom, jak se lidskost rozpadá a co dělá člověka člověkem. Ovšem je otázka, zda ve filmu o náklaďácích s turbořemdihem je tahle rovina, která všechno zpomalí, nutná.