Nejúspěšnější VR hra je z Česka. Beat Saber vyhrál herní Oscary a zlákal hudební skupinu Green Day

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

beat-games-saber-hrincar-beck-ilavsky

Foto: Beat Games

Zakladatelé Beat Games: Vladimír Hrinčár, Jaroslav Beck a Ján Ilavský

0Zobrazit komentáře

Před rokem to ještě nevyšlo, ale na letošních herních Oscarech, jak se přezdívá velkolepým cenám The Game Awards, již československá hra Beat Saber potvrdila, že ve virtuální realitě aktuálně nikdo lepší není. Vedle prestižního vítězství navíc již pod křídly Facebooku představila další spolupráci s velkou hudební skupinou.

„Nic není víc než herní Oscaři!“ Právě tak zněla první reakce jednoho ze tří klíčových mužů studia Beat Games, Jaroslava Becka, když jsme se ho na trase Praha–Los Angeles ptali na bezprostřední pocity po triumfu na letošních The Game Awards.

„Nikdy bych neřekl, co všechno se kolem malé hry, která vznikla před dvěma lety pod rukama pár lidí v Česku, může stát,“ usmívá se Beck, který pomohl dostat VR hru Beat Saber na výslunní jejím původním strůjcům, slovenským vývojářům Jánu Ilavskému a Vladimíru Hrinčárovi, načež spolu v Praze založili studio Beat Games.

beat-saber2

Foto: Beat Games

Česká VR hra Beat Saber

„Nejsem si vědom jiného českého projektu, který by v posledních letech zaznamenal ve světě obdobný úspěch, a já jsem neuvěřitelně hrdý na všechny lidi z našeho týmu, co každý den dělají malé zázraky, aby mohli Česko ve světě tímto způsobem reprezentovat,“ dodává Jaroslav Beck.

A když říká zázraky, nemluví jen tak do větru. Beat Saber vzal během dvou let herní scénu – zejména tu virtuální realitě, ale dopad má velký i na celý herní byznys – útokem. Vyhrával jednu cenu za druhou, platil většinu času za nejprodávanější hru ve VR, když už se letos v březnu prodal přes milion kopií, a nakonec si došel pro sladkou odměnu.

juventus-esport

Přečtěte si takéJuventus bude kopat i v esportu. Profesionální herní tým slavného italského klubu představil Pavel NedvědJuventus bude kopat i v esportu. Profesionální herní tým slavného italského klubu představil Pavel Nedvěd

Na konci listopadu československé studio oznámilo, že přechází pod křídla Facebooku, který ve virtuální realitě platí za významného hráče díky své divizi Oculus. Podle našich informací se transakce pohybovala v řádech vyšších stovek milionů korun, ale spíš až jednotek miliard korun, nicméně tím Beat Games rozhodně nekončí.

beat-saber-green-day2

Foto: Oculus

Beat Saber nově nabídne hudbu od populární kapely Green Day

Stále nepříliš početný tým zůstává i pod hlavičkou Facebooku nadále jako nezávislé studio v Praze, odkud dnes vypouští další velkou aktualizaci. Beat Saber totiž po věhlasných kapelách Imagine Dragons a Panic! At The Disco zlákal další velké hudební jméno.

Důvod, proč se na letošních The Game Awards objevila kapela Green Day, nebyl jen v tom, aby pobavila přítomné diváky v losangeleském Microsoft Theater, ale především proto, že s ní chtěl Facebook oznámit horkou novinku. Další hudební balíček v Beat Saberu totiž obsahuje právě nejpopulárnější skladby americké rockové skupiny.

Celkem šest skladeb, mezi nimiž nechybí největší hity jako American Idiot nebo Boulevard of Broken Dreams, je možné zakoupit za 9 dolarů (205 korun) a spolu s touto novinkou přichází i očekávané 360stupňové levely. To znamená, že krabice, které musí uživatel s brýlemi na hlavě a světelných mečích v ruce rozsekávat, na něj budou létat ze všech stran.

„VR je rock’n’roll – je odvážné, je náročné, jak v něm věci fungují, a nikdy nebere ne jako odpověď,“ cituje magazín Variety frontmana kapely Billieho Joea Armstronga. „Je to zároveň ten nejpodmanivější a nejunikátnější způsob, jak mohou fanoušci po celém světě zažít naši hudbu.“

Facebook zároveň dodržel své slovo, když se nový hudební balík včetně 360stupňových úrovní objeví na všech dosud dostupných platformách. Uživatelé tak budou mít celkem přístup celkem k sedmadvaceti 360stupňovým a 90stupňovým levelům.