Největší dopravní letoun světa Airbus A380 se vrací do Prahy. Aerolinky Emirates s ním opět plánují létat do Dubaje

airbus-a380

Foto: Wikimedia

Airbus A380 v barvách Emirates Airlines

0Zobrazit komentáře

Legenda mezi dopravními letouny se chystá znovu na pražskou Ruzyni, aby odsud v barvách aerolinek Emirates Airlines přepravovala pasažéry do Dubaje. Praha je totiž jedním z pěti měst, ve kterých bude Airbus A380 nově znovu operovat. Dalšími jsou Birmingham, Kodaň, Hongkong a Kuala Lumpur. Naposledy největší sériově vyráběný letoun světa v Praze přistál před propuknutím pandemie v březnu roku 2020. Pak jej nahradil menší Boeing 777–300ER.

S Airbusem A380 přichází výrazné navýšení kapacity pro přepravu cestujících, a to o více než 250 sedadel. Do Airbusu se totiž vejde hned 615 cestujících, kteří budou moci volit mezi ekonomickou a byznys třídou. Z nabídky zcela zmizí první třída.

Na lince Praha–Dubaj by měl Airbus A380 začít operovat se zahájením platnosti zimního letového řádu pro tento rok, tedy 30. října. Jak ovšem upozorňuje web Simple Flying, toto datum je poměrně daleko a spousta věcí se do té doby ještě může změnit.

Ve hře stále zůstává možnost, že by mohl být letoun na lince nasazen dřív. Ostatně v Hongkongu, Kuala Lumpuru a také Birminghamu, které bude A380 spojovat též s Dubají, bude létat ji od 1. července. V úvahu připadá ale i možnost, že se kvůli měnícím pandemickým podmínkám letoun z Prahy opět stáhne.

Jak uvádí web Zdopravy, oživení provozu A380 naznačuje optimismus Emirates, které věří v růst počtu cestujících na dálkových trasách. Mimo Emirates dnes model A380, který je v komerčním provozu od roku 2007, využívají i další letecké společnosti jsou Singapore Airlines, British Airways či Quantas.