Největší film roku má první trailer. Napoleon od tvůrce Gladiátora a s Joaquinem Phoenixem bude epický

Ridley Scott už natočil Království nebeské, Robina Hooda, Poslední souboj nebo napoleonské Soupeře. Nyní zfilmoval příběh císaře Bonaparta.

Michal MančařMichal Mančař

napoleon_1

Reprofoto: Sony/YouTube

Joaquin Phoenix jako Napoleon ve stejnojmenném filmu Ridleyho Scotta

0Zobrazit komentáře

Příběh jedné z nejvýznamnějších osobností historie. Oscarový režisér válečných a historických velkofilmů Ridley Scott. Taktéž oscarový představitel hlavního hrdiny Joaquin Phoenix. Soudě podle slovutných maršálů, kteří ho povedou do střetu s diváky a kritikou, má snímek Napoleon ještě před svou premiérou nakročeno k velkolepému vítězství. Film o francouzském císaři se nyní představuje v prvním traileru – a připomíná svou vlastní listopadovou premiéru na plátnech.

„Jsem ten první, kdo uzná, že jsem učinil chybu. Ale jednoduše je nečiním,“ pronáší hlasem Joaquina Phoenixe císař Napoleon Bonaparte v první ukázce filmu Napoleon. Sebevědomému prohlášení francouzského vojevůdce předcházejí scény z rozžhavených egyptských písků, ty střídají zamrzlé záběry z tažení do Ruska, ale i pohledy na revoluční Paříž či do síní velkolepých paláců. Už z dvouapůlminutové ukázky snímku je jasné, že režisér Ridley Scott chystá filmový epos, jaký tu dlouho nebyl.

Snímek Napoleon sleduje osud rodáka z Korsiky (mimochodem, navzdory posměváčkům na svou dobu nikterak malého vzrůstu), který to skrz Velkou francouzskou revoluci dotáhl až na trůn vládnoucí téměř celé Evropě. Jeho vliv na kontinent je patrný dodnes, nadále však zůstává kontroverzní osobností. Pro jedny je osvíceným absolutistickým vladařem a reformátorem vojenství, vzdělávání i legislativy, pro druhé tyranem podobně nenáviděným jako diktátoři poloviny dvacátého století.

Dualitu titulní postavy v Napoleonovi ztvární charismatický Joaquin Phoenix, který po třech předchozích nominacích na Oscara za nejlepšího herce proměnil tu čtvrtou za maniakálního Jokera. Po jeho boku bude v roli císařovny Joséphine stát Vanessa Kirbyová, kterou můžete znát třeba z Koruny. Anebo z akce Mission: Impossible – Fallout, která se mimochodem za pár dní dočká pokračování s podtitulem Odplata.

Napoleon by snad jen těžko mohl žádat vhodnějšího režiséra, než je Ridley Scott. Americký tvůrce je tvůrcem oscarového velkofilmu Gladiátor (kde také spolupracoval s Phoenixem – a jehož pokračování se chystá), velkolepé historické snímky divákům nabídl s Královstvím nebeským, Robinem Hoodem nebo Posledním soubojem, jeho Černý jestřáb sestřelen patří mezi nejlepší válečné filmy vůbec. A zapomenout nelze ani na kultovního Blade Runnera.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dost možná nejrelevantnější pro Napoleona je však Scottův režijní debut Soupeři z roku 1977. Bude zajímavé sledovat, jestli na svou prvotinu pětaosmdesátiletý filmař ve své novince nějakým způsobem naváže. Soupeři totiž vyprávějí příběh o ambicích, vášni a nekončícím soupeření důstojníků během napoleonských válek.

Konflikt, který před dvěma stoletími utvářel Evropu, se filmového či seriálového zpracování dočkal už několikrát. Jedním z nejvelkolepějších počinů nicméně zůstává Waterloo z roku 1970 od Sergeje Bondarčuka. Jeho scény s tisícovkami vojáků jsou na pohled impozantní i dnes. A přinejmenším ještě pár měsíců budou – až do 22. listopadu, kdy má mít Napoleon premiéru. Později se objeví na Apple TV+.

Hlavní cenu ve Varech dostal film o boji důchodkyně se šmejdy. Festival navštívil i prezident

Včera večer skončil MFF Karlovy Vary. Hlavní cenu dostalo bulharsko-německé drama, Křišťálový glóbus si převzala i Daniela Kolářová.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

karlovy-vary-57-daniela-kolarova

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Cenu prezidenta KVIFF za přínos filmu letos převzala i Daniela Kovářová

0Zobrazit komentáře

Včera večer proběhlo předání cen všech soutěží Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, po půlnoci se spustily poslední projekce a jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí roku je tak u konce. V průběhu festivalu si nejvíce pozornosti získali zahraniční hosté z Hollywoodu a nové české filmy jako sci-fi Bod obnovy či dystopické drama Úsvit. Jako hlavní vítěz ale nakonec odchází snímek Blažiny lekce o důchodkyni, kterou šmejdi připraví o úspory, ona se ovšem rozhodne věci nenechat jen tak.

Bulharsko-německý film pojednává o sedmdesátileté ženě jménem Blaža, respektované učitelce, která nedávno přišla o manžela. Podle křesťanské tradice ho musí pohřbít do čtyřiceti dnů a má na to připravené peníze, o všechny úspory ale přijde kvůli podvodnému telefonátu. Jelikož se tím rozpadá její naděje na poklidné stáří, zprvu dokonce začne znovu pracovat, později se ale vydá trochu jiným směrem.

Blažiny lekce obsahují nemálo humoru, zejména z úst své hrdinky, primárně jde ale o sociální drama, jímž režisér Stephan Komandarev navazuje na svoji předchozí tvorbu kritizující špatné sociální poměry v postkomunistickém Bulharsku. Při převzetí Křišťálového glóbu Komandarev řekl: „Chci tuhle cenu věnovat generaci mých rodičů, to oni mají v mém filmu hlavní roli. Jejich generace se stala obětí období přechodu mezi diktaturou a demokracií.“

karlovy-vary-57-russel-crowe

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Mezi hlavní hosty letos patřil herec Russell Crowe

Křišťálový glóbus dostala také představitelka hlavní hrdinky Eli Skorcheva. Sama patří mezi nejznámější bulharské herečky 80. let a Blažiny lekce představují její návrat na velké plátno po 32 letech. Cenu za mužskou hereckou roli získal Herbert Nordrum ze švédské Hypnózy, satiry o startupistech, co se ztrapní před potenciálními investory kvůli vedlejším účinkům terapie pro odvyknutí kouření.

Nejlepším režisérem porota zvolila Babaka Jalaliho, který do Karlových Varů ze Spojených států přivezl film Fremont. Jeho hrdinkou je afghánská imigrantka Dunia pracující v americké Kalifornii v továrně na koláčky štěstí. Melancholická černobílá komedie divákům zprostředkovává každodenní zkušenost hlavní postavy snažící se vyrovnat s traumatem z minulosti a najít místo v novém světě. Speciální cenu poroty získal íránsko-německý počin Prázdné sítě a zvláštní uznání patřilo Tanci na okraji sopky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V hlavní soutěži bylo letos celkem jedenáct filmů z Íránu, Spojených států, Španělska, Itálie, Bulharska a dalších zemí. Zastoupení zde měly také dva české počiny, nekonvenční adaptace knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk a kriminálka Úsvit sledující vyšetřování vraždy v utopickém městě baťovského střihu.

Druhou soutěžní sekci festivalu představovala Proxima, která je zaměřená primárně na dosud neobjevené mladé tvůrce. Vítězným snímkem se zde stalo korejské drama Početí o ambiciózní mladé spisovatelce a učiteli, jejichž dosud stabilní vztah naruší neshoda ohledně neplánovaného otěhotnění. Zvláštní cenu poroty pak získal indicko-nepálský mystický film Guras a zvláštního uznání se dostalo českému Brutálnímu vedru, které pojednává o generační úzkosti z klimatických změn.

karlovy-vary-57-patricia-clarkson

Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Herečka Patricia Clarkson byla součástí poroty hlavní soutěže

V průběhu festivalu si ceny ze přínos kinematografii převzalo také několik hostů. Russell Crowe do Karlových Varů, které na Twitteru popsal jako „nádherné“, přijel jako první a na zahajovacím večeru vystoupil se svojí kapelou Indoor Garden Party. V následujících dnech Křišťálový glóbus od prezidenta KVIFF Jiřího Bartošky dostala také držitelka Oscara Alicia Vikander, jež představila svoje nové historické drama Královnin gambit, Ewan McGregor a Robin Wright. Ocenění za svoji kariéru obdržela i česká herečka Daniela Kolářová.

Výraznou stopu měl letos Hollywood i v porotě, jejíž členkou byla Patricia Clarkson. Ta se do Karlových Varů jako hostka podívala už v roce 2019 a tentokrát vyjádřila svoje nadšení z vřelého vztahu s festivalem i jeho publikem. „Přemýšlím, že se přestěhuju do Karlových Varů, abychom tu spolu mohli trávit čas,“ poznamenala. Vedle své filmové expertízy v porotě přivezla také nový film Monica o transgender ženě, jejíž matka nedokáže přijmout identitu své dcery.

Mezi další highlighty festivalu patřila premiéra ambiciózního českého sci-fi Bod obnovy, na které se přijel podívat i prezident Petr Pavel, uvedení korejského romantického dramatu Minulé životy o nenaplněné lásce nebo vítězného filmu z Cannes Anatomie pádu. Zakončení festivalu budou následovat ještě oficiální ozvěny pojmenované Šary Vary, které proběhnou od 10. do 16. července v několika kinech v Praze a v Brně a v nichž bude k vidění výběr filmů z letošního programu.