Největší zakázka v historii. Airbus indické nízkonákladovce dodá 500 letadel za více než bilion korun

Žádný jiný dopravce na světě nebude mít tak velikou flotilu letadel od Airbusu jako IndiGo. To jich bude celkem provozovat 1 330.

Michal MančařMichal Mančař

Letoun Airbus A320 indické aerolinky IndiGo

0Zobrazit komentáře

V dějinách komerčního letectví si žádný zájemce neobjednal více letadel najednou. Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letounů. Rekordní obchod konstruktér oznámil na aerosalonu u Paříže, podle katalogových cen činí jejich hodnota v přepočtu zhruba 1,2 bilionu korun.

Historickou zakázku tvoří letadla řady A320, která by měl Airbus firmě IndiGo dodat v letech 2030 až 2035. Je prakticky jisté, že tabulkové hodnoty 55 miliard dolarů obchod nedosáhne, při takto velkých objednávkách poskytují výrobci letadel značné slevy. „Tato významná zakázka představuje novou kapitolu ve vztahu mezi společnostmi Airbus a IndiGo,“ uvedl obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer.

Rekordní dohoda znamená, že IndiGo navýší svou flotilu letadel značky Airbus na 1 330 kusů. To z něj činí největšího zájemce o řadu A320 na světě. IndiGo má v indické letecké dopravě nadpoloviční tržní podíl a patří do desítky aerolinek s největší přepravní kapacitou na světě. Létá od roku 2006 a stroje z rodiny A320 nakupuje ve velkém od počátku svého provozu.

„Význam této historické zakázky je těžké přecenit. V následující dekádě podpoří ekonomický růst a rozvoj mobility v Indii,“ uvedl šéf aerolinky Pieter Elbers. „Vztah Airbusu a IndiGo demokratizuje a činí dostupnější leteckou přepravu pro miliony lidí na nejrychleji rostoucím trhu,“ dodal za výrobce Scherer.

Airbus zakázku představil v první den tradičního aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže, který je největší přehlídkou letecké techniky na světě. Aerosalon se naposledy konal v roce 2019, před dvěma lety jej organizátoři kvůli pandemii zrušili. Na přehlídku v Le Bourget už minulý týden vyrazila i česká delegace. Mezi předváděnými letouny nechybí dvojice českých strojů L 410 NG a Shark.

S přispěním ČTK