Nejvýše postavený Čech online byznysu na světě končí. Robert Kyncl odchází z vedení YouTube

Obchodní ředitel největšího videoportálu světa je aktivní i v Česku jako investor do startupů. Kam povedou jeho další kroky, zatím neřekl.

Luboš KrečLuboš Kreč

kyncl

Foto: ArtMaster

Robert Kyncl odchází z vedení YouTube

0Zobrazit komentáře

Nejprve strávil sedm let v Netflixu, od roku 2010 působí v YouTube, kde to dotáhl až na obchodního ředitele a pomohl z něj udělat multimiliardovou mašinu na peníze. Nyní Robert Kyncl tuto kapitolu uzavírá, v největší videoslužbě světa už bude jen do konce roku. „Je čas na novou výzvu,“ napsal nejvýše postavený Čech ve světovém showbyznysu.

O tom, že Robert Kyncl v YouTube končí, informovala zaměstnance e-mailem přímo generální ředitelka Susan Wojcicki. „Po 12 letech, kdy pomáhal z YouTube udělat mocnou společnost, jak ji známe dnes, s miliony tvůrců, globálním týmem a rozjetými spolupracemi s mnoha firmami, se Robert rozhodl od roku 2023 opustit YouTube, aby začal novou profesní kapitolu,“ napsala Wojcicki v dopise, jehož znění otiskl web magazínu Variety.

On sám k tomu na Twitteru dodal: „YouTube je skvělé místo. Po 12 neuvěřitelných letech jsem se ale rozhodl brzy přijmout novou výzvu. Pracovat po boku tvůrců, umělců, médií a hudebních společností, s nimiž jsme měnili mediální krajinu, byla pocta.“

Do YouTube nastoupil Kyncl v roce 2012 poté, co strávil sedm let v Netflixu, kde byl viceprezidentem pro tvorbu obsahu. To mimochodem zkoušel rozhýbat ve videoslužbě Googlu, vytvořil tým producentů a měl se svými kolegy ambici konkurovat právě videotékám jako Netflix. Tento plán nakonec neuspěl, naopak vize na předplatné, kterou také pomáhal formovat, se uchytila a YouTube si momentálně předplácí desítky milionů lidí po světě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jednapadesátiletý Kyncl odešel do Spojených států těsně po revoluci, v roce 1992 nastoupil na Newyorskou státní univerzitu, později za oceánem vystudoval i program MBA. Před Netflixem a YouTube prošel krátce i HBO nebo několika talentovými agenturami.

V jednom z prvních rozhovorů pro česká média v roce 2015 pro časopis Forbes popsal svou americkou odyseu velmi svérázně: „V USA se těžko prosazujete, takže vždycky, když se mě někdo z rodiny zeptá, jestli má také jet za štěstím do Ameriky, tak říkám: Zůstaň doma! Obvykle mi na to odpoví: Ale podívej se, co jsi dokázal… To sice ano, ale také se podívejte, čím jsem si musel projít za těch 20 let. Musíte být připraveni na tvrdé zacházení, na nepřízeň osudu, na opravdu těžké chvíle. A ty překonáte, jen pokud máte vášeň pro to, co děláte.“

Vášeň Kynclovi ale evidentně nechyběla, jinak by se nevypracoval tak vysoko – žádný jiný Čech či Češka to v internetovém byznysu a v showbyznysu nedotáhl tak vysoko jako on. Zároveň ale zůstal ve spojení s Českem, a to docela intenzivním. Spolu s Jaroslavem Beckem, který s kolegy prodal své herní studio Beat Saber Facebooku, založili investiční fond JARO Capital.

S Beckem se znají dlouho a spojuje je mimo jiné to, že umí zkontaktovat špičky globální zábavního průmyslu – Beck muzikanty, Kyncl manažery a lidi z Hollywoodu. „Kontakty jsou mnohdy to nejdůležitější, co mohou startupy dostat, důležitější než peníze. Když potřebují čeští zakladatelé mluvit se špičkou v hudební branži, v americkém byznysu nebo se dostat na čínský trh a dává to pro obě strany smysl, dokážeme je propojit,“ řekl Beck CzechCrunchi k jejich spolupráci.

jaroslav-beck1

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jaroslav Beck, spoluzakladatel herního studia Beat Games

Peníze společně vložili do několika českých startupů, které mají velké ambice: do platební služby Qerko, do tréninkové aplikace LivePenalty nebo do ArtMasteru, který nabízí online hudební lekce. „Můj osobní cíl je pomoci financovat další generaci startupů, které budou růst ve velké firmy a budou mít základnu tady,“ vysvětlil své investiční motivace Kyncl v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Že by s investováním v Česku přestal, není pravděpodobné, zároveň je ale skoro vyloučené, že by se do rodné země vrátil. Sice zatím neoznámil, co bude dělat po YouTube, a nic nechce prozradit ani jeho investiční parťák Jaroslav Beck, jelikož má ale Robert Kyncl za manželku Američanku a v Los Angeles vychovávají dvě děti, nejspíš zůstane v Americe.

Rozdělí pracovní pozici pro lidi na částečný úvazek. Britský startup zaujal i slovenské investorky

Britský Roleshare zaměstnancům umožňuje sdílet pracovní pozice, které by musel zastupovat jeden člověk. Zaujal i kolektiv investorek Lumus.

Peter BrejčákPeter Brejčák

lumus-boxed

Foto: Lumus Investment

Zakladatelky Lumus Investment Collective: Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlan, Terézia Jacová a Zuzana Zamborská

0Zobrazit komentáře

Ženy vlastní přibližně polovinu evropského bohatství, mezi andělskými investory, kteří se zaměřují na startupy, ale zastupují podíl jen pár procent. To se rozhodla změnit čtveřice mezinárodně působících Slovenek a v ženském investičním kolektivu Lumus Investment jich sdružují už několik stovek. Nyní se hlásí s další dokončenou investicí.

Britský startup Roleshare, který vyvíjí platformu pro sdílení pracovních pozic, nabral 1,2 milionu dolarů, v přepočtu bezmála 30 milionů korun. Kolo vedl fond Plug and Play VC se sídlem v Silicon Valley (nedávno spoluinvestoval také po boku českých Depo Ventures), přispěly fondy Forward VC, Rehink Capital Partners a Techstars VC, několik andělů a také Lumus Investment Collective.

Za investičním kolektivem, který se zaměřuje zejména na ženy-investorky z regionu střední a východní Evropy a investuje do firem po celém kontinentu, stojí čtveřice Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlan, Terézia Jacová a Zuzana Zamborská. Historicky přitom Lumus podpořil již několik startupů, mezi nimi například nizozemský BikeFair českého zakladatele Jana Pecníka.

Britský Roleshare funguje jako pracovní tržiště, které propojuje profesionály, aby se společně ucházeli o práci a sdíleli tak pozice na plný úvazek. Tím pádem firmám pomáhá v týmech udržet ženy či zaměstnance, kteří hledají větší flexibilitu. Mezi klienty startupu patří například banka JP Morgan, energetická firma BP nebo projekt X Moonshot Factory, jenž spadá pod mateřskou společnost Googlu Alphabet.

roleshare-founders

Foto: Roleshare

Zakladatelé startupu Roleshare

„Hodně talentovaných lidí je nuceno opustit svou vysněnou práci, protože už nemohou nebo nechtějí pracovat v tradičním zaměstnání. Roleshare umožňuje společnostem udržet si tyto zaměstnance a těžit z jejich různorodých pohledů, sdílených dovedností a vzájemné odpovědnosti,“ přibližuje Sophie Smallwood, spoluzakladatelka Roleshare.

Ta startup zakládala se svým manželem Davidem po té, co se snažila pracovat na částečný úvazek, aby se mohla více věnovat svému dítěti. Zjistila však, že kvalita a seniorita takových pracovních pozic neodpovídala jejím kariérním ambicím. A proto se rozhodla tento stav změnit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Na dnešním trhu s omezenou pracovní silou a s měnícími se očekáváními generace Z je důležitější než kdy jindy poskytnout zaměstnancům flexibilitu. David a Sophie svým tažením ukazují, že sdílená ekonomika dorazila i do HR. Těšíme se na globální rozšíření jejich řešení,“ komentuje investici Carolin Wais z Plug and Play Ventures.

Získané prostředky chce Roleshare využít hlavně na urychlení vývoje technologické platformy a produktů, k rozšíření obchodních týmů i marketingu a také k expanzi na nové trhy. „Jsme teprve na začátku, ale sdílení rolí by mohlo podnikům umožnit lépe zaměstnat a udržet si tři miliardy žen a zaměstnanců z různých prostředí po celém světě,“ dodává Smallwood.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání