Není nic, co bych nesnášel víc, ale udělat se to musí. Elon Musk propustí přes 10 procent zaměstnanců Tesly

Rozhodnutí platí pro všechny zaměstnance napříč továrnami v USA, Evropě i Asii. Celkem by mělo o místo přijít na 14 tisíc lidí.

Musk

Foto: Tesla/Midjourney

Elon Musk přistoupil k propouštění v Tesle

0Zobrazit komentáře

Tesla v minulých letech platila za dobře rozjetý vlak, který neustále přepisoval rekordy týkající se valuace společnosti i počtu vyrobených vozidel. Z firmy Elona Muska se tak postupem času stal největší dodavatel elektromobilů a nejhodnotnější automobilka světa. Jenže i Tesla musela šlápnout na brzdu a nyní oznámila záměr propustit přes 10 procent zaměstnanců.

Hodnota ve výši 545 miliard dolarů (bezmála 13 bilionů korun) a 1,8 milionu dodaných elektromobilů činí z Tesly vůbec nejúspěšnější automobilku produkující elektrovozy. Ty nyní vyrábí v továrnách v USA, Evropě i Asii, kde se o jejich chod globálně stará přibližně 140 tisíc zaměstnanců. Jejich počty se ale po čerstvém oznámení Elona Muska budou snižovat.

Musk rozeslal svým podřízeným e-mail, v němž mluví o rychlém růstu společnosti, který podle něj mimo jiné vedl ke zdvojování některých pracovních funkcí. „Když připravujeme naši společnost na další fázi růstu, je nesmírně důležité se podívat na každý aspekt firmy s cílem snížit náklady a zvýšit produktivitu,“ uvedl.

Rozhodnutí snížit počty lidí o více než 10 procent je podložené průzkumem o vytížení všech zaměstnanců, o kterém některé zdroje informovaly již letos v únoru. „Není nic, co bych nesnášel víc, ale udělat se to musí,“ dodal Musk.

Propuštění zaměstnanců má Tesle pomoci k větší štíhlosti, podpořit inovativnost a hlad po dalším růstu. Závěrem pak Musk přidal poděkování za věrné služby a popřál mnoho úspěchů.

Nálada v Tesle není ideální již delší dobu. Elon Musk na konci minulého roku usměrňoval nadšení z povedeného posledního kvartálu s tím, že příští rok očekává ochlazení poptávky. To potvrdil hned první kvartál letošního roku, kdy se počet dodávek propadl hluboko pod očekávání analytiků. Zatímco v posledním kvartálu roku 2023 Tesla dodala rekordních 484 507 aut, v prvním kvartálu letošního roku to bylo 386 810 vozidel.