Není to jen Biden vs. Trump. Rozdělenou Ameriku čekají volby, rozhodnou o Ukrajině i Blízkém východě
Navštívili jsme USA před prezidentskými volbami. V sázce není nic menšího než budoucnost země, mají pocit místní. Neshodnou se ale, jak by měla vypadat.
Spojené státy tento týden republikánskými primárkami v Iowě naplno vkročily do volebního roku. Vstupují do něj rozdělené. Nebo rozpojené či polarizované, jak se dnes často uvádí. Pointa je vždy stejná: není Amerika jako Amerika. Poslední čtyři měsíce jsem strávil v jednom z nejprogresivnějších míst v USA, na univerzitě v New Yorku. Byl jsem ale i s lidmi konzervativními. A můžu říct, že společné mají jedno – pěstují si dogmata, kterými vnímají svět kolem sebe, což jim brání chápat jinak smýšlející spoluobčany. V jádru je přitom jedna velká otázka: co dnes znamená být Američanem?
Blíží se americké prezidentské volby, globálně jedny z nejdůležitějších vůbec. Do listopadu, kdy je volební den, je sice ještě čas, přesto to ale vypadá, že se proti sobě po čtyřech letech postaví Donald Trump za Republikánskou stranu a současná hlava státu Joe Biden za demokraty. V sázce je opravdu hodně. Volby se konají v době, kdy je role Spojených států klíčová v řadě geopolitických krizí, například stále není jasné, jestli americký Kongres schválí další finanční pomoc Ukrajině. V případě Trumpova vítězství je možné, že Amerika podporu ukončí nejen tam, ale rovnou vystoupí z NATO, čímž politik hrozil už ve svém prvním období v roli prezidenta. Napětí navíc roste i na Blízkém východě v souvislosti jak s izraelsko-palestinským konfliktem, tak s krizí v Rudém moři.
Trump je po republikánských primárkách v Iowě z tohoto týdne jasným favoritem své strany. Stejně se ale nad jeho případným prezidentstvím vznáší otazník. Nejvyšší soud USA totiž podle CNN v únoru začne rozhodovat o tom, jestli podle americké ústavy vůbec smí kandidovat kvůli své roli v útoku na Kapitol z ledna 2021, kdy jeho příznivci protestovali proti výsledkům voleb, které tehdy vyhrál Joe Biden, a část z nich vtrhla do sídla Kongresu.
Při studiu v USA jsem poznal dvě různé Ameriky. Jednu na vysoké škole, frustrovanou třeba z toho, že je prezidentským kandidátům 81 let v případě Bidena a 77 v případě Trumpa, a druhou zklamanou zase z pocitu, že Amerika už není, co bývala. Že je země rozdělená na dva tábory, to by byl příliš jednoduchý obrázek. Protože ale mám osobní zkušenost právě se dvěma, které navíc víceméně odpovídají i voličským táborům hlavních prezidentských favoritů, rád bych předal dojmy alespoň z nich.
Spravedlivá Amerika
„Na jmenovku napiš i zájmena, která používáš,“ vysvětluje mi s úsměvem Jade, studentka filozofie, když mi podává papírek. She/Them/Their, čtu na tom jejím. Stojím u vchodu do velké auly kampusu State University of New York at New Paltz, která se postupně plní. Je začátek semestru a za chvíli začne seminář, který má nově příchozím přiblížit hodnoty místní vysoké školy. Jejich středobodem je respekt k různým kulturám, k názorům, ke jménům. Učebnou kolují nálepky s národními vlajkami, které si máme přilepit na jmenovky. Modrá, bílá, červená. Po chvíli hledání nalézám tu českou. Chybí jí spodní polovina modrého klínu.
Následuje obligátní představovací kolečko. „Jirka,“ říkám klukovi, který sedí vedle mě. „Džirka?“ zkouší to. „Ne, spíš Jirka. Vlastně Jiří,“ vypadne ze mě a hned lituju poslední části. „Cože? Jirzi?“ nevzdává se. „Ne úplně, ale neboj, s tou výslovností mám občas problém i já. Říkej mi prostě Jirka nebo George,“ snažím se uzavřít výměnu. „Neměl bys lidem ustupovat, jak tě mají oslovovat, jen proto, že jsi odjinud,” odpovídá vážně. Po zbytek semestru mi říká Džiry.
Podobných epizod jsem na kampusu od loňského září nasbíral poměrně hodně. Spojuje je motiv identity, zejména té skupinové, která pro mladé Američany nejen na vysokých školách hraje zásadní roli. Esejista amerického magazínu The Atlantic George Packer tuto část tamní společnosti nazval Spravedlivou Amerikou, v anglickém originále Just America. Klade důraz na systémové nespravedlnosti a politiku založenou právě na skupinové identitě. Kritizuje některé tradiční americké hodnoty a zdůrazňuje křivdy vlastní země – jako třeba historii otroctví či rasismu.