Nesmíme mrhat potenciálem žen v ekonomice. Ivana Tykač proto založila projekt zaměřený na jejich rozvoj
Think tank Solvo má v plánu zaměřit se na ženy, jejich potenciál a zapojení do společnosti, děti a jejich skutečné potřeby a také na umělou inteligenci.
Otázka ryze pro ženy: Jak byste se sama definovala? Jako pečující nebo úspěšnou? Podle průzkumu agentury Ipsos zaměřeného na postavení žen v české společnosti, potažmo ekonomice, se 70 procent dotazovaných žen cítí být pečujícími a 63 procent úspěšnými. Podle Ivany Tykač, podnikatelky a filantropky, je těch 63 procent žalostně málo. I proto do svých aktivit nově zařadila think tank Solvo, který má za úkol zkoumat potenciál žen v ekonomice a v ideálním případě jej rozvíjet.
„V Česku máme tříletou rodičovskou dovolenou, která se dá rozšířit i na čtyři roky. A málokdo si uvědomuje, že když v dnešní době žena vypadne na tři roky z oboru, pak si pořídí další dítě a vypadne na další tři roky, ujede jí vlak. A to je velký problém, zejména když nám na trhu práce chybí 250 tisíc lidí. Na mateřské je totiž přesně těch 250 tisíc žen a jen pět tisíc mužů,“ uvedla podnikatelka na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádal v pražském centru Cubex.
Sama se už delší dobu společně se svým manželem Pavlem Tykačem angažuje v pomoci ženám samoživitelkám v rámci obecně prospěšné společnosti Women for Women. Nyní ale své aktivity rozšíří i na podporu žen v pracovním procesu a na to, aby Česko nemrhalo jejich potenciálem tím, že je nijak zásadně nemotivuje k tomu, aby pracovaly, i když mají malé děti. Společně s Alexandrem Braunem, expertem na politický marketing, jenž se mimo jiné podílel i na kampaních ANO, a političkou Michaelou Marksovou-Tominovou, bývalou ministryní práce a sociálních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky, tak založila think tank Solvo.
„Jeho základní osou jsou tři věci: ženy a jejich potenciál a jejich zapojení do společnosti. Dále dětství, protože je důležité si uvědomit, jaké mají děti skutečné potřeby, a také umělá inteligence, protože to je něco, co nás bude v budoucnosti nejvíce ovlivňovat,“ vysvětlila Tykač. Důvodem pro založení institutu, který chce pomoci ve společnosti něco změnit, je také fakt, že Ivana Tykač podle svých slov nesnáší regulace a kvóty. Proto je přesvědčená, že je třeba podnítit transformaci jiným způsobem.
„Společně s agenturou Ipsos jsme provedli výzkum, z něhož vyplývá, že se 70 procent žen cítí jako pečující. A pay gap, který vzniká, souvisí právě s tím, že se ženy takto cítí. Jsou tak vychovávané, není to něco, co by bylo dáno geneticky, ale velmi těžko se to přeučuje. Muži tak mají daleko větší prostor se neúčastnit péče o děti, ženy pak tím spíše vypadávají z pracovního procesu, přestanou kariérně růst,“ přibližuje Tykač.