Nestlé pod tlakem ruší v Rusku prodej většiny svého zboží. Zůstanou pouze základní potraviny

Žádný KitKat ani Nesquik. Rusům z nabídky potravinářského obra zůstane jen instantní jídlo, kojenecká výživa a léky.

Filip HouskaFilip Houska

Americké ústředí švýcarské potravinářské firmy Nestlé

0Zobrazit komentáře

Firmy, které nepřestřihnou obchodní vazby s Ruskem (nebo je alespoň výrazně neomezí), jsou dnes terčem ostrých komentářů na sociálních sítích. Podle mnohých totiž není správné, aby po ruské invazi na Ukrajinu nadále v zemi Vladimira Putina operovaly. Vynikalo mezi nimi zejména Nestlé, největší potravinářská společnost planety, která z Ruska úplně odejít nechtěla. Zcela neodchází ani teď, ale ruší tam prodej většiny svého zboží včetně svých nejslavnějších značek.

Nestlé rozhodlo, že na území Ruska bude nadále nabízet pouze takové potraviny, které označuje za potřebné. Běžní Rusové tak nepřijdou o instantní jídla, dětskou výživu ani léky, naopak se budou muset rozloučit například s čokoládami KitKat nebo cereáliemi a rozpustnými nápoji značky Nesquik. Už dříve z tamního trhu zmizely jeho minerálky a kávy.

„V době, kdy na Ukrajině zuří válka, se naše aktivity v Rusku zaměří na poskytování základních potravin, jako je kojenecká a lékařská výživa. Ne však proto, abychom generovali zisk,“ uvedlo Nestlé v prohlášení. „Tento přístup je v souladu s naším cílem a hodnotami. Podporuje zásadu zajištění základního práva na potraviny.“

Švýcarský potravinářský obr byl za větší neodříznutí od Ruska v posledních dnech silně kritizován a objevovaly se i výzvy k bojkotu produktů, které mají s Nestlé co do činění. Těch je celá řada – a také v Česku má firma silné zastoupení. Vlastní například tyčinky Margot a Kofila, čokoládu Studentská pečeť, bonbóny Hašlerky, Jojo, Bon Pari, Lentilky či instantní kávu Nescafé, respektive Dolce Gusto.

Nestlé se hájilo tím, že do Ruska vyváží produkty, které jsou potřebné k tomu, aby tamní lid přežil. Podobně k tomu přistupuje i francouzské Danone, známé hlavně pro své jogurty, které také říká, že v zemi zůstává hlavně z důvodu, aby měli tamější obyvatelé přísun potřebných potravin. Zákaldní potraviny v zemi stále nabízí i společnosti PepsiCo nebo Unilever.

Krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu nicméně firma ze švýcarského Vevey zastavila inzerci i kapitálové investice. Lidem, které Nestlé v Rusku zaměstnává, bude firma nadále vyplácet mzdy.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym