Nestlé nechce úplně zavřít byznys v Rusku. Výzvy k bojkotu majitele Margotky či Lentilek se objevují i v Česku

Navzdory rozsáhlým sankcím a bojkotům několik velkých společností v Ruské federaci dál zůstává a nemíní tento trh opouštět.

Filip HouskaFilip Houska

nestle_1x

Foto: Nestlé / CzechCrunch

Ústředí společnosti Nestlé a oblíbené sladkosti v Česku

0Zobrazit komentáře

„Bohužel to nechápe,“ napsal na Twitter ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Mluvil totiž s výkonným ředitelem švýcarské firmy Nestlé, která je jedním z mála velkých západních podniků, které nadále nechávají v provozu svůj byznys v Rusku, která již několik týdnů páchá agresi na Ukrajině. Západní svět se proto bouří a protesty zní i z Česka. Kvůli udržování obchodních vztahů s Putinovým režimem se objevují výzvy k bojkotu Nestlé, respektive desítek značek, které pod něj spadají.

Omezení podnikání v Rusku ohlásilo od vpádu okupačních vojsk na Ukrajinu celá řada firem. Některé zareagovaly hned, jiné po několika dnech. Některé v zemi Vladimira Putina své byznysy znatelně omezily, jiné z tohoto trhu na neurčito úplně odešly. Několik velkých společností nicméně v Ruské federaci dál zůstává a nemíní tento trh opouštět.

Je mezi nimi například německá společnost Metro, kde jsou největšími akcionáři Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem, a také Nestlé, největší potravinový koncern planety, pod který vedle cukrovinek a vod spadají i kosmetické produkty nebo doplňky pro domácí mazlíčky. Silné zastoupení má také v Česku, kde nabízí několik oblíbených pochutin. Například tyčinky Margot, Kofila a Kit-Kat, cereálie Nesquik, čokoládu Studentská pečeť, bonbóny Hašlerky, Jojo, Bon Pari, Lentilky nebo instantní kávu Nescafé, respektive kapsle Dolce Gusto.

Právě na Nestlé se v posledních dnech snáší poměrně velká kritika za to, že z Ruska neodešla. Ačkoliv tam svůj byznys zčásti omezila a přestala tam doručovat méně nutné produkty jako kávu a minerální vody (a také zastavila inzerci i kapitálové investice), stále do Ruska vyváží „esenciální produkty“ včetně jídla pro děti a domácí mazlíčky, snídaňových cereálie a některých cukrovinek.

Ukrajinští vládní představitelé to ale považují za nedostatečný krok „Podnikat v Rusku znamená platit v Rusku daně. Placení daní v Rusku znamená financování teroristických a válečných činů na Ukrajině. Firmy jako Nestlé financují válku,“ napsal na Twitter poslanec Roman Hryščuk.

Situace dospěla do takové fáze, že se samotnému šéfovi Nestlé Markovi Schneiderovi ozval i premiér Ukrajiny Denys Šmyhal, avšak přesvědčit ho o tom, aby jeho společnost se sídlem ve švýcarském Vevey obchodní vztahy s Ruskou federací přeřízla, se mu nepodařilo.

„Mluvil jsem s generálním ředitelem Nestlé Markem Schneiderem o vedlejším efektu setrvání na ruském trhu. Bohužel neprojevil žádné pochopení. Platit daně do rozpočtu teroristické země znamená zabíjet bezbranné děti a matky. Doufám, že si to Nestlé brzy rozmyslí,“ napsal na Twitter.

Mluvčí Nestlé na dotaz agentury Bloomberg k vyjádření k celé situaci odpověděl, že „rozhovory s vládními úřady považují za soukromé“ a že se firma „bude nadále snažit dodávat potraviny Ukrajincům v zemi a podporovat ukrajinské uprchlíky v mnoha zemích“. Podrobnější Nestlé nebylo.

Nestlé se mimo jiné hájí i tím, že do země vyváží produkty, které jsou potřebné k tomu, aby tamní lid „přežil“. Podobně k tomu přistupuje i francouzské Danone, známé hlavně pro své jogurty, které také říká, že tam zůstává hlavně z důvodu, aby měli ruští obyvatelé přísun potřebných potravin. Takzvané esenciální potraviny v Rusku stále nabízí i PepsiCo nebo Unilever.

Přístup švýcarského obra nicméně rozohnil běžné občany v řadě západních zemí, kteří na sociálních sítích odstartovaly výzvy k bojkotu produktů od Nestlé včetně těch, které se prodávají na českém trhu. Tam vedle výše zmíněných cukrovinek a kávy patří třeba dochucovadla Maggi.

Vedle toho se objevují i parodické proměny loga firmy. Podobně to ostatně udělal i český designér Václav Kudělka, který vzal několik nejznámějších firem světa (jež ale pro změnu byznys v Rusku výrazně omezily) a přepracoval jejich korporátní identity do vtipných podob.

V souvislosti se setrváním Nestlé na trhu Vladimira Putina se pochopitelně zmiňují i názory, že jde především o peníze. Podle Bloombergu tam loni Nestlé utržilo 1,8 miliardy dolarů (zhruba dvě procenta celkových loňských tržeb). Firma má v Rusku šest továren a přes sedm tisíc zaměstnanců.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym