Netflix odstartoval seriálového Zaklínače s Geraltem z Rivie. Je na světě nový fantasy trhák?

zaklinac

Foto: Netflix

Geralt z Rivie díky Netflixu opět ožívá

0Zobrazit komentáře

Má dlouhé bílé vlasy, sem tam si rád vypomůže povzbuzovací látkou a má vážné problémy s mezilidskými vztahy. Řeč je o Geraltu z Rivie, kterého zná celý svět jako Zaklínače. Po veleúspěšném herním zpracování se Bílý vlk opět vrací, tentokrát v podání Netflixu, který si přichystal velkolepou seriálovou podívanou.

Pokud chcete rozjet svou vlastní streamovací službu a nemáte přichystaný fantasy seriál, ani se o to nepokoušejte. Tak by mohla znít pro změnu univerzální rada na to, jak se stát úspěšnou streamovací platformou.

HBO tento úspěšný návod jasně demonstrovalo na světovém trháku Hra o trůny, Disney+ odstartovalo své vysílání seriálem The Mandalorian ze světa Star Wars, Amazon Prime připravuje seriálový výlet do Středozemě a Netflix se pokouší najít své štěstí v řádcích románové ságy Zaklínač psaných polským spisovatelem Andrzejem Sapkowskim.

Seriálová adaptace Zaklínače byla oznámena v roce 2017 a od té doby mnozí netrpělivě čekali na výsledek, jak si Netflix s tímto cenným materiálem poradí. Postupně nám nabízel více a více ochutnávek až do dnešního dne, který se stal dnem, kdy americká streamovací platforma vypustila Zaklínače za honbou divácké přízně. A první dojmy jsou prozatím velice pozitivní.

Slovanský spirit

Pokud jste měli příležitost dostat se ke knihám nebo některému ze tří herních dílů vývojářského studia CD Projekt Red, pak možná budete při sledování seriálu prožívat malé déjà vu. Tvůrci Zaklínače, jehož rozpočet by se měl pohybovat okolo 10 milionů dolarů (přibližně 230 milionů korun) za jednu epizodu, totiž vsadili na osvědčený vizuál temného evropského středověku, který si nemohli hráči, zejména posledního dílu herní trilogie s podtitulem Divoký Hon, vynachválit.

To samé platí i pro hudební doprovod, který taktéž sází na osvědčenou slovanskou notu. I ta dodávala tu správnou atmosféru momentům, kterém jste s Geraltem strávili s gamepadem či myší v ruce. Slovanský duch je navíc cítit také z exteriérů, ve kterých byl seriál natáčen. Jednalo se o lokace v Maďarsku a Polsku, které doplnilo o něco exotičtější Španělsko a Kanárské ostrovy.

Dovolíme si upozornit i na velice důležitý element, kterým jsou souboje doprovázející Zaklínače snad na každém kroku. Na nich se podílel slovenský kaskadér Vladimír Furdík, který tuto funkci zastával i v realizačním týmu Hry o trůny, kde také ztvárnil postavu Nočního krále. Souboje v Zaklínači ovšem působí ještě realističtějším a propracovanějším dojmem. A to je u seriálu jako je Zaklínač velice dobře, protože zaklínač, který by se neuměl ohánět mečem, by byl zákonitě špatným zaklínačem.

Složitý casting

Osm epizod první série s hodinovou stopáží nás postupně provádí událostmi prvních dvou románů Zaklínač od Sapkowského, který se podílel na seriálu jako kreativní konzultant. Je to znát z dialogů, které v mnohém připomínají jednotlivé scény psané v jeho knihách. Jejich hloubka je umocňována charakteristickým hlasovým projevem herce Henryho Cavilla.

tenet-trailer

Přečtěte si takéChristopher Nolan si opět hraje s časem. Jeho nový film Tenet slibuje velkolepé špionážní dramaChristopher Nolan si opět hraje s časem. Jeho nový film Tenet slibuje velkolepé špionážní drama

I v tomto případě je možné hledat určitou spojitost s herním ztvárněním Zaklínače, protože velice podobný hlasový projev měl i Dough Cockle během dabování Geralta pro CD Projekt Red.

Tím se dostáváme k hereckému obsazení, které od počátku vyvolávalo řadu kontroverzí. Tu první přineslo oznámení, že Geralta ztvární právě Henry Cavill. Představa Supermana ve vařené kůži a s dvojicí mečů za zády nenaplnila všechny fanoušky optimismem. Cavill ovšem působí v zaklínačské zbroji lépe, než by se dalo očekávat.

witcher2

Foto: Katalin Vermes/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

Další rozčarování pak přinesl uniklý castingový nástřel, který naznačoval, že by se rolí Yennefer a Ciri mohly ujmout herečky i jiné barvy pleti než bílé. Spekulace se ale nakonec nepotvrdily, protože se role princezny Cirilly ujala mladičká herečka Frey Allan a Geraltovu femme fatale Yennefer z Vengerbergu ztvárnila Anya Chalotra.

Po boku Cavilla se ale objeví celá řada dalších jmen. Princeznu Renfri hraje Emma Appleton, čarodějky Triss Ranuncul se ujala Anna Shaffer, další z členek Lóže čarodějek Fringillu Vigo hraje Mimi Ndiweni a královnu Calanthe zase Jodhi May. Pro našince se bude vesměs jednat o neznámá jména, což je dobře. Vzpomeňme si na první sezónu Hry o trůny, kde jména jako Sophie Turner či Kit Harington byla také velkou neznámou.

Nová Hra o trůny?

Právě ke Hře o trůny je nový Zaklínač přirovnáván vůbec nejčastěji. Je jasné, že by se v Netflixu vůbec nezlobili, kdyby se Zaklínači podařilo dosáhnout stejných finančních a diváckých úspěchů, kterých dosáhla i Hra o trůny, jejíž rozpočet se v poslední sérii vyšplhal na 340 milionů korun za jednu ze šesti epizod.

Zaklínačský stříbrný meč je ovšem dvousečná zbraň, a proto by mohl úspěšně sekat divácké rekordy, ale zároveň by se o něj mohl Netflix sám poranit. Téma by totiž již mohlo být z části vytěžené úspěchem posledního výše zmiňovaného titulu studia CD Projekt Red, díky kterému si Zaklínač získal na tak velké popularitě.

witcher-5

Foto: CD Projekt

Zaklínač 3: Divoký hon patří mezi nejúspěšnější RPG historie

Hra o trůny zároveň doplňovala celou svou mozaiku střípek po střípku, každý týden jeden díl, díky čemuž bylo budováno nejen napětí, ale zároveň se o seriálu hovořilo mnohem delší dobu. Netflix naopak vydal první sérii Zaklínače najednou, čímž dost možná zkrátil životnost jeho popularity. Budeme však velice rádi, pokud se tato slova nenaplní.

První série čerpá převážně z prvního a do jisté míry i z druhého románu Sapkowského. Vzhledem k tomu, že knižní sága má momentálně osm knih, má Netflix dost materiálu na další série, již nyní se ostatně mluví o plánech na sedm sérií. Tím by to ale skončit nemuselo.

Sapkowski by měl totiž pracovat na pokračování Geraltových příhod. Co se dělo s Geraltem po románových příbězích, sice naservírovaly herní tituly CD Projekt Red, ale Sapkowski je jako pokračování svého díla neuznává, dost možná i kvůli finančním rozepřím, které s vývojáři měl.

Doufejme, že k žádným rozepřím nedojde mezi ním a Netflixem, protože první plody této spolupráce vypadají více než dobře. Netflix již potvrdil přípravy na druhou sérii, která by se měla na obrazovky dostat v průběhu roku 2021. Do té doby však o Geraltovi, Ciri, Yennefer, Klepně a dalších zajisté mnoho uslyšíme.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym