Netflix ovládl ceny Emmy se seriály Koruna a Dámský gambit. Bodoval i Ted Lasso od Applu

Filip HouskaFilip Houska

netflix-the-crown-1

Foto: Alex Bailey/Netflix

Claire Foy jako královna Alžběta II. v seriálu Koruna

0Zobrazit komentáře

O tom, že filmové a televizní trendy dnes určují streamovací služby namísto klasických televizí, už není pochyb. A letošní udílení cen Emmy je toho zářným důkazem. Nejlépe se dařilo Netflixu, který dosáhl na své dosud největší prvenství v dějinách těchto cen a posbíral čtyřiačtyřicet sošek, a úspěchu dosáhla i streamovací služba od Applu.

Netflix měl největší očekávání od seriálu Koruna, jenž sleduje osudy britské královské rodiny během druhé poloviny dvacátého století. Za toto propracované, mnohdy ponuré a temné dílo získal Netflix celkem sedm ocenění, kromě těch pro nejlepší dramatický seriál a jeho scénář a režii také pro své čtyři herecké představitele.

Sošku si odnáší Josh O’Connor, který v Koruně ztvárnil mladší verzi prince Charlese, Gillian Anderson, jež v seriálu hrála roli premiérky Margaret Thatcherové, a Olivia Colman a Tobias Menzies, kteří vdechli život manželskému páru královny Alžběty II. a prince Philipa.

Úspěchu se v rámci nedělního udílení cen Emmy dočkal také Dámský gambit, další velice úspěšné dílo z produkce Netflixu založené na příběhu úspěšné šachistky. To si odneslo sošky v kategoriích nejlepší minisérie a nejlepší režie minisérie. Zabodovaly také Svátky na návsi s Dolly Parton v kategorii nejlepší televizní film.

gambit

Foto: Phil Bray/Netflix

Anya Taylor-Joy v seriálu Dámský gambit od Netflixu

Prestižní ocenění letí i do kalifornského Cupertina, respektive do Applu, který už několikátým rokem posouvá k větší divácké relevanci svou streamovací službu Apple TV+. Nyní uspěl komediální seriál o trenérovi amerického fotbalu Ted Lasso, kterého ztvárnil Jason Sudeikis.

Ted Lasso si z letošního ročníku odnáší čtyři sošky – za nejlepší komediální seriál, pro nejlepšího herce v hlavní roli a také pro nejlepší herečku i herce ve vedlejších rolích v komediálním seriálu. Vedle Applu a Netflixu samozřejmě bodovalo i HBO, ovšem v menší míře, než u něj bývá zvykem.

Klenotem pro HBO se stal seriál založený na příběhu policejní vyšetřovatelky z malého amerického města. Mare z Easttownu obdržela tři sošky, a to v kategoriích za nejlepší herečku v hlavní roli v minisérii (Kate Winslet), nejlepší herečku ve vedlejší roli v minisérii (Julianne Nicholson) a nejlepšího herce ve vedlejšího roli v minisérii (Evan Peters).

Ve srovnání s minulým rokem se letošní ročník udílení televizních cen Emmy uskutečnil živě, a to v Los Angeles a zčásti v Londýně. V kalifornské metropoli ovšem účastníci kvůli obavám z koronaviru nemohli naplnit sportovní halu, jak se očekávalo, a proto byli venku ve stanu. Večerem provázel komik Cedric the Entertainer.

apple-tv-ted-lasso-season-2

Foto: Apple

Trenér Ted Lasso a jeho kolegové