Jan Šimík stojí mimo jiné za značkou BlindShell, která vyrábí telefony speciálně přizpůsobené nevidomým. Během deseti let jich prodala přes 35 tisíc. Díky tomu si již firma prošlapala distribuční cestičky napříč kontinentem, a teď právě tyto možnosti ve své sesterské společnosti Matapo Distribution Europe pro expanzi nabízí i dalším výrobcům s novými technologickými vychytávkami pro lidi s různým postižením. Navíc na palubu přibrali investora. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.
Firma: Matapo Distribution Europe (MDE)
Kdo investuje: Elzbieta Ortelt
Kolik a v jakém kole: 80 tisíc eur (dva miliony korun) za tříprocentní podíl ve firmě, jde o první investiční kolo. U vzniku do firmy vložili deset milionů korun Jan Šimík a mateřská společnost Matapo.
Co MDE dělá: Pomocí své distribuční sítě do evropských zemí pomáhá mimoevropským výrobcům technologických asistenčních pomůcek pro nevidomé získat své zákazníky rychleji a efektivněji. Nevidomých uživatelům přináší nejnovější technologické pomůcky.
Kde má sídlo: V Praze, distribuuje ale do šestnácti zemí včetně Česka.
Zakladatelé: Jan Šimík, jenž po škole pracoval v technologických firmách jako Atlas.cz, Apple, Dell, Kerio nebo O2. V roce 2016 se stal společníkem ve společnosti BlindShell, která stojí za výrobou telefonů pro nevidomé, od roku 2018 Šimík firmu také vede jako ředitel. MDE byl založený mateřskou společností Matapo v roce 2022, ve 2023 Šimík odkoupil podíl sedmdesát procent a nyní odkoupila tři procenta Elzbieta Ortelt.
„Osobně oceňuji především značný komerční potenciál s výrazným sociálním přesahem a myšlenku pomoci výrobcům asistivních pomůcek etablovat se na trhu rychleji a zpřístupnění asisitivních pomůcek uživatelům po celém světě,“ komentuje Ortelt.
Jak je firma velká: Předloni dosáhla tržeb necelých 300 tisíc korun, loni to bylo 4,7 milionu a letos jde již o čtyři miliony s výhledem na milník dvanáct milionů. Zaměstnává přitom šest lidí. „Do roku 2030 plánujeme obrat ve výši přes jednu miliardu korun, kromě obrovského obchodního potenciálu se jedná o první distribuční společnost svého druhu v Evropě,“ komentuje Šimík.
Na co plánuje využít investici: Rozvoj obchodního, marketingového a dalších týmů pro zvýšení podílu na trhu a urychlení expanze především na hlavní evropské trhy jako Velká Británie, Německo, Francie, Itálie či Španělsko.
Peter Varga chodí do fitka či sportovat pětkrát týdně každé ráno předtím, než jde do práce, aby si vyčistil hlavu a utřídil myšlenky. Během posledního půl roku přitom měl nad čím přemýšlet. Jeho startup Lafluence, který se soustředí na různé služby v oblasti influencer marketingu, totiž stál před velkou výzvou. Výsledkem je, že do konce roku zavře jeden ze svých produktů – ten, s nímž před sedmi lety celý byznys rozjížděli. Součástí zásadní změny v podnikání je i nový produkt, který má rozběhnout novou kapitolu firmy a otevřít dveře do celého světa.
„Rozhodnutí zavřít náš nejstarší produkt je hodně těžké, je to přece naše dítě. V byznysu ale platí jiná pravidla a nemůžeme neustále doufat, že se to zlomí. Soustředíme se na to, co funguje,“ vypráví pro CzechCrunch Peter Varga, který Lafluence rozběhl v roce 2017 jako online tržiště s vizí vytvořit jedno místo, kde se budou přímo spojovat značky a firmy s influencery a na pár kliků včetně platby budou moci uzavřít spolupráci na jednotlivých kampaních.
„Chtěli jsme, aby objednání spolupráce s influcencerem bylo tak jednoduché, jako když si rezervujete byt přes Airbnb,“ přibližuje slovenský podnikatel. Jak ale přiznává, v praxi se ukázalo, že to nebude fungovat tak snadno a že v Lafluence pracovali s několika hypotézami, které se ukázaly jako nepravdivé či nereálné.
Zájem o podobné tržiště byl přitom značný – již v začátcích se na něj registrovaly vyšší desítky značek měsíčně i podobný počet influencerů. Celkem tak aktuálně eviduje přes 18 tisíc registrací, z nichž je asi pět tisíc značek (osmdesát procent z nich s obratem do 30 milionů korun) a třináct tisíc influencerů (osmdesát procent z nich má do 50 tisíc fanoušků). Od svého vzniku platforma zprostředkovala dva tisíce kampaní či zaznamenala padesát tisíc nabídek na spolupráci.
Foto: Lafluence
Tým stojící za produktem Trendin
„K tomu se přidává 123 tisíc řádků kódu v GitHubu,“ doplňuje s úsměvem Varga, jenž zároveň přiznává, že budovat tržiště je hodně náročná kategorie. „Postavit komunitu a úspěšně ji monetizovat jsou dvě samostatné výzvy. To první se nám povedlo,“ pokračuje.
Na co tedy Lafluence se svým marketplacem narazilo? Jedním z očekávání startupu bylo, že hlavními uživateli tržiště budou velké marketingové agentury či značky a nejznámější influenceři. To se ukázalo jako nepravdivé, protože agentury ze své podstaty umí pracovat převážně s většími influencery.
„Větší influenceři s více než sto tisíc fanoušky, kterých je jen v Česku přes tisíc, očekávají, že budou s poptávkami na spolupráce oslovováni. Sami si poptávky vyhledávat nebudou,“ přibližuje Varga. Poučení tak zní, že marketplace model je vhodný spíš pro menší a středě velké influencery s 20 až 50 tisíci fanoušky.
Na podobný problém Lafluence narazilo i na druhé straně tržiště: velké značky nebo firmy chtějí spolupracovat s těmi největšími influencery (kteří na marketplacu nejsou), a to ovlivňuje i velikost poptávaných kampaní. „Tržiště je vhodné pro menší zadavatele s rozpočtem v rozmezí pět až třicet tisíc korun, největší kampaně pro velké brandy se pohybují od 300 tisíc po tři miliony. Očekávali jsme průměrnou kampaň ve velikosti 40 tisíc, realita byla asi třetinová,“ říká Varga.
Některé značky měly úplně nereálná očekávání typu: spolupráce s Leošem Marešem výměnou za šampon zdarma.
K tomu všemu se postupně přidávaly i další výzvy. Influenceři obecně chtějí pracovat na zajímavých kampaních pro sexy značky, za dobrou odměnu a očekávají profesionální zacházení a adekvátně rychlé reakce. Zadavatelé na druhé straně hledají kvalitní influencery se zajímavým a relevantním obsahem, dobrou cenou a stejně profesionální jednání.
Původně Lafluence své tržiště spustilo bez jakéhokoliv kurátorství. Tím ale naráželo na kvalitu i needukovanost. „Objevovaly se kampaně bez základního popisu, neměly reálný rozpočet, firmy si to chtěly jen zkusit a měly úplně nereálná očekávání typu: spolupráce s Leošem Marešem výměnou za šampon zdarma,“ popisuje Varga. Jako influenceři se pak na tržišti často registrovali profily s neprofesionálním obsahem či nakoupenými fanoušky.
Ve startupu začali schvalovat jednotlivé kampaně i influencery a v databázích dělali „čistky“. „Nenašli jsme však způsob, jak bychom to mohli dělat stoprocentně škálovatelně a práce vyžadovala neustálé lidské zásahy. Obzvlášť pracné bylo ujistit se, že v případě zájmu obě strany reagují v rámci přiměřeného času,“ doplňuje Varga.
Podle původních předpokladů Varga počítal s tím, že jeden člověk zvládne obhospodařit asi tři stovky kampaní, realita byla na úrovni deset až patnáct. Druhým problémem byla retence – původně ji Varga očekával ve výši asi třicet procent ve formě dvou kampaní ročně, realita byla pět procent a v průměru 1,4 kampaně.
„Zadavatelé nás v opakovaných spolupracích obcházeli, a pokud byli v rámci kampaní s influencerem spokojeni, neměli potřebu neustále hledat nové a nové,“ doplňuje Varga s tím, že výsledkem nenaplněných předpokladů bylo, že samotnému tržišti nevycházela jednotková ekonomika, a i když generovalo v tržbách několik milionů korun, jen těsně si na sebe dokázalo vydělat.
Místo toho v průběhu let Lafluence lépe pochopilo, kde se nachází reálná potřeba na trhu. Časem pro klienty vytvořilo databázi influencerů na bázi předplatného či dalších podobných služeb jako nástroje pro strategické plánování kampaní a automatizaci reportingu. Postupně se na palubu do Lafluence přidávali také investoři a k tomu firma rozběhla i další byznysovou nohu v podobě vlastní agentury, k čemuž ji pomohla akvizice WeDigital zakladatelky Andrey Hurychové.
V posledních dvou až třech letech se tak byznys firmy zásadně transformoval a pro letošek již Varga očekává tržby v celkové výši 120 až 130 milionů korun, loni to bylo přes sto milionů. „Marketplace pro nás už přestal být obratově klíčovou oblastí. Rozhodli jsme se raději dělat méně věcí pořádně a na tržiště bohužel neostaly dostatečné kapacity,“ říká Varga.
Efektivnější spolupráce s influencery
K vypnutí tržiště má dojít ke konci tohoto roku, na jeho základech ale již teď vzniká nový produkt. „Začali jsme si všímat, že když si zadavatelé kampaní jednou vybudují síť influencerů, potřebují nástroj na jejich management. A právě v této oblasti vidíme velký potenciál,“ říká Varga.
Pod samotnou značkou Lafluence Agency bude fungovat zmiňovaný agenturní byznys pro klienty. Technologická část Lafluence s produkty, které fungují na bázi předplatného, se teď mění na Trendin. S novým produktem se zaměří na agentury, které se věnují právě influencer marketingu. „Po celém světě je takových asi dvacet až třicet tisíc a každý rok trh roste o třicet procent,“ vysvětluje Varga.
Vizí Trendinu je řešit celý tzv. workflow management od úplných začátků dohadování na kampani v rámci hledání přes kontrakty (podpisy, plány, tabulky, sledování dodání, logistika) až po monitoring výstupů včetně tvorby analýz, reportů a srovnání s průměrem trhu.
„V datech vidíme, že celý proces trvá deset až patnáct hodin na jednoho influencera na jednu kampaň. Věříme, že z toho dokážeme ušetřit třicet až čtyřicet procent,“ popisuje Varga. Naplno plánují Trendin spustit v nejbližších týdnech a měsících, prozatím v Česku a na Slovensku, rychle by ale mělo dojít také na škálování do sousedních zemí v regionu, kde již například působí současní klienti.
Ale potenciál vidí i mnohem dál. „Ideální by bylo dostat se do Velké Británie a do Spojených států, na což možná budeme potřebovat i investici. Zatím se ale soustředíme na to, abychom vybudovali smysluplný a funkční byznys,“ dodává Varga.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.