Nevidomým prodali desítky tisíc speciálních mobilů. Česká firma jim chce nabídnout další vychytávky

Matapo Distribution Europe využívá vyšlapané cestičky, jak asistivní pomůcky dostat k nevidomým uživatelům.

Peter BrejčákPeter Brejčák

js

Foto: BlindShell

Jan Šimík stojí za firmami BlindShell i Matapo

0Zobrazit komentáře

Jan Šimík stojí mimo jiné za značkou BlindShell, která vyrábí telefony speciálně přizpůsobené nevidomým. Během deseti let jich prodala přes 35 tisíc. Díky tomu si již firma prošlapala distribuční cestičky napříč kontinentem, a teď právě tyto možnosti ve své sesterské společnosti Matapo Distribution Europe pro expanzi nabízí i dalším výrobcům s novými technologickými vychytávkami pro lidi s různým postižením. Navíc na palubu přibrali investora. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Firma: Matapo Distribution Europe (MDE)

Kdo investuje: Elzbieta Ortelt

Kolik a v jakém kole: 80 tisíc eur (dva miliony korun) za tříprocentní podíl ve firmě, jde o první investiční kolo. U vzniku do firmy vložili deset milionů korun Jan Šimík a mateřská společnost Matapo.

Co MDE dělá: Pomocí své distribuční sítě do evropských zemí pomáhá mimoevropským výrobcům technologických asistenčních pomůcek pro nevidomé získat své zákazníky rychleji a efektivněji. Nevidomých uživatelům přináší nejnovější technologické pomůcky.

Kde má sídlo: V Praze, distribuuje ale do šestnácti zemí včetně Česka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatelé: Jan Šimík, jenž po škole pracoval v technologických firmách jako Atlas.cz, Apple, Dell, Kerio nebo O2. V roce 2016 se stal společníkem ve společnosti BlindShell, která stojí za výrobou telefonů pro nevidomé, od roku 2018 Šimík firmu také vede jako ředitel. MDE byl založený mateřskou společností Matapo v roce 2022, ve 2023 Šimík odkoupil podíl sedmdesát procent a nyní odkoupila tři procenta Elzbieta Ortelt.

„Osobně oceňuji především značný komerční potenciál s výrazným sociálním přesahem a myšlenku pomoci výrobcům asistivních pomůcek etablovat se na trhu rychleji a zpřístupnění asisitivních pomůcek uživatelům po celém světě,“ komentuje Ortelt.

Jak je firma velká: Předloni dosáhla tržeb necelých 300 tisíc korun, loni to bylo 4,7 milionu a letos jde již o čtyři miliony s výhledem na milník dvanáct milionů. Zaměstnává přitom šest lidí. „Do roku 2030 plánujeme obrat ve výši přes jednu miliardu korun, kromě obrovského obchodního potenciálu se jedná o první distribuční společnost svého druhu v Evropě,“ komentuje Šimík.

Na co plánuje využít investici: Rozvoj obchodního, marketingového a dalších týmů pro zvýšení podílu na trhu a urychlení expanze především na hlavní evropské trhy jako Velká Británie, Německo, Francie, Itálie či Španělsko.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs