Nezaplacené faktury i krematorium. Investovat můžete téměř do čehokoli, stačí i stokoruny

Máte peníze stranou, ale spořicí účet je nuda? Jak zajímavě investovat, když nejste milionáři, poradili experti na konferenci Money Maker.

money-maker-investovani-2-04

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Vít Endler, zakladatel Fingood

0Zobrazit komentáře

Zatímco dříve bylo investování jen pro vyvolené, dnes může investovat v podstatě každý a do čehokoliv. Nejsou k tomu potřeba miliony, jen šikovné nástroje, díky kterým lze vložit třeba i jen stokoruny. Na konferenci Money Maker přišli o demokratizaci investování promluvit Dominik Stroukal, Vít Endler a Radim Krejčí, jejichž projekty otevírají svět investic i úplným laikům.

Peníze jde dnes vložit do řady produktů i komodit. Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger, například investoval do jedné z prvních dolarových bankovek, které se dostaly do oběhu. „Je úplně roztrhaná a asi nebude mít žádnou hodnotu, ale moc jsem ji chtěl,“ řekl s úsměvem před zaplněným sálem zástupce finančně ekonomického startupu, který propojuje investory se společnostmi bojujícími s dlouhodobými splatnostmi faktur.

Neotřelou investiční příležitost nedávno nabídl i Endlerův crowdfundingový startup Fingood umožňující investorům půjčovat firmám, přičemž jednou z nich bylo nedávno také krematorium. Tyto příklady ukazují, že se dnes i drobným zájemcům o zhodnocení peněz otevírá svět, o kterém si mohli ještě před pár lety nechat jen zdát.

money-maker-investovani-2-05

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger

Nemusí se však vždy jednat o investice do roztrhaných bankovek, nesplacených faktur či spalovacích pecí. Radim Krejčí a jeho Portu umožňují drobným investorům zhodnocovat úspory prostřednictvím pasivních investičních ETF portfolií, ale třeba i ukládat peníze do něčeho tak tradičního, jako jsou umělecká díla.

Portu, Fingood i Roger nabízejí služby, které ve finále proměňují obrázek klasického investora. Tím již není postarší multimilionář, ale v podstatě kdokoliv se zájmem zhodnocovat svůj majetek, ať už je jakkoliv velký. To potvrzuje Vít Endler, skrze jehož Fingood investují i mladí lidé od tisícikoruny.

„Z našich osmi tisíc investorů je největší skupina ve věku od 30 do 34 let, přičemž největší objem prostředků má skupina 45+. Mezi investory máme okolo dvaceti procent žen, což je podle mě málo, ale je to hlavně proto, že ženy spíše drží rodinný rozpočet a častěji investují muži,“ popsal Endler profil investorů Fingoodu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Krejčího je však pětina žen velmi dobré číslo, které ukazuje na to, že se do investování pouští podstatně více žen než před deseti či patnácti lety. Stejně jako u Fingoodu patří i mezi nejpočetnější skupinu klientů Portu lidé ve věku od 25 do 40 let, kteří jsou zdatní ve světě onlinu a byť si investování zařizují sami, vlastně je moc nebaví. „Pro většinu lidí není investování taková zábava. A my jsme pro lidi, kteří chtějí být pasivními investory a nechtějí se o nic moc starat,“ vysvětlil Krejčí.

Právě tím podle něj Portu výrazně napomáhá tzv. demokratizaci investování, tedy přesunu služeb dříve dostupných jen pro movitého klienta, na klienty retailové. „My děláme prostě portfolio na míru, tedy něco, co doteď dělala jen velká banka. Nechala si za to zaplatit zbytečné peníze – a ještě to dělala špatně. To se týká i Portu Gallery, kde si lze diverzifikovat portfolio z několika stovek sběratelských předmětů, a to již od stokoruny,“ objasnil Krejčí fungování online investiční galerie, kterou spravuje právě Portu.

Lepší finanční gramotnost

Podle Stroukala je otevření investování širším vrstvám dobrý krok, a to i z toho důvodu, že se podílí na zvyšování finanční gramotnosti společnosti. „Jsem velký fanda demokratizace investování. V našem případě je zásadní, že je to služba od člověka k člověku. A Roger díky připojení banky umožňuje také vše zaplatit. Takže člověk má všechno v kapse a okamžitě s tím může pracovat, což je obrovská změna oproti světu před dvaceti lety. Uvidíme ale, co přinese přicházející recese, která oddělí zrna od plev,“ řekl Stroukal.

Narážel tím na současnou situaci, kdy i mezi drobnými investory začíná růst nervozita způsobená propady na kapitálových trzích. Nejistotu potvrzuje i Vít Endler, podle kterého lidé ve Fingoodu raději posílají peníze do krátkodobých úvěrů, aby měli rychlejší návratnost svých prostředků. Investované částky jsou však vyšší než před začátkem války na Ukrajině, kdy klienti nejčastěji brali investované peníze ze svých účtů po výplatě, ale nyní přes Fingood investují finance, které stáhli ze svých akciových portfolií.

money-maker-investovani-2-01

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Vít Endler, Radim Krejčí a Dominik Stroukal v roli speakerů na konferenci Money Maker

Portu mělo úspěšný loňský rok, ve kterém zájem o investování rostl, nyní je však situace opačná. To je ovšem podle Krejčího chyba. „Pokles je nutné vnímat jako velkou příležitost. Možná ještě půjdeme níž, ale takhle levné akcie už dlouho nebyly a teď je ideální čas začít investovat do akcií či dluhopisů,“ vysvětluje šéf Portu, podle kterého situace v současné době trochu více nahrává jiným platformám, ale kdo nyní začne investovat do akcií, udělá dobře.

Nervozita na českém trhu je umocněna tím, že zde určitá renesance investování přišla právě před třemi až čtyřmi roky, kdy byly peníze levné a všechno rostlo, nyní však přišla doba, kdy se tak neděje. „Nejdůležitější je edukace. Lidé nemají znalosti, mnoho z nich nezná rozdíl mezi investováním do akcií či fondů a takoví lidé samozřejmě neznají ani rizika. Proto bychom na sebe měli všichni vzít odpovědnost a edukovat investory, aby dělali správná rozhodnutí a věděli, od čeho se odvíjí výnos a jaká rizika jsou s výnosem spojená,“ uzavřel Krejčí.

money-maker-investovani-2-03

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Radim Krejčí, zakladatel Portu

***

Zajímá vás víc? Už teď připravujeme další vydání akce Money Maker – velké konference o tom kdy, kam a jak vložit peníze a vydělat. Druhý ročník se uskuteční v listopadu 2023. Zatím si budete moci na CzechCrunchi číst sérii článků o tom právě skončeném.

Za ročník 2022 děkujeme partnerům, jmenovitě generálnímu partnerovi Progresus, hlavním partnerům 2Bminer.com, J&T Bance a XTB Online Trading i partnerům eventu, firmám Avant, Cyrrus, Ideální nájemce, Natland, Portu, Roger a Wood & Company.

CzechCrunch Jobs