Nezastavitelný Rohlík. Online supermarket Tomáše Čupra vyrostl o polovinu, utržil 12 miliard korun
Na klíčovém domácím trhu je Rohlík ziskový čtyři roky, na dalších třech trzích se do kladných čísel překlopí letos. Expandovat bude do tří zemí.
Čtyři země, milion aktivních zákazníků, deset milionů objednávek a čisté příjmy ve výši 490 milionů eur, tedy přibližně dvanáct miliard korun, s meziročním růstem o 53 procent. Takový byl poslední fiskální rok, který skončil v letošním dubnu, skupiny online supermarketů Rohlik Group zakladatele Tomáše Čupra. Letos chystá expanzi do dalších tří zemí a směřuje k rychlému dobytí evropského trhu.
„Růst našich tržeb je tažen tím, že Rohlik Group překonala hranici jednoho milionu zákazníků a jsme rádi, že po pandemii nedochází ke zmírnění nebo zpomalení růstu. Nejenže jsme na našem klíčovém českém trhu EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.) pozitivní již od roku 2018, ale všechny naše čtyři stávající trhy jsou na cestě k ziskovosti v nadcházejícím fiskálním roce,“ doplňuje podrobnosti Čupr.
Rychlý růst i expanzi na nové trhy Tomáš Čupr financuje hlavně díky pomoci investorů. Jen v loňském roce získal ve dvou kolech dohromady 7,5 miliardy korun, přičemž poslední investice z července jej ohodnotila na 1,2 miliardy dolarů. Rohlík se tak stal vůbec prvním čistokrevným jednorožcem – jak se miliardové startupy v dolarech označují – z České republiky, letos se k němu do stáje bájných zvířat přidal Productboard.
Rohlik Group kromě domácí České republiky působí také v Maďarsku (pod názvem Kifli), Rakousku (Gurkerl) a také v německém Mnichově a Frankfurtu (Knuspr), letos chce přidat ještě Hamburk. V nejbližších týdnech se chystá vstoupit na italský a rumunský trh, letos chystá i rozšíření do Španělska – na těchto třech trzích bude působit pod novou značkou Sezamo.
I díky vykázané ziskovosti Rohlík podle svého vyjádření dokazuje, že obchodní model skupiny je udržitelný a škálovatelný, což mu zmiňovanou expanzi po Evropě umožňuje. Dlouhodobým cílem je přitom obsluhovat desítky milionů zákazníků na celém kontinentu.
„Náš cíl zůstává nezměněn – umožnit více Evropanům žít spokojenější a zdravější život, čehož dosáhneme tím, že budeme volbou číslo jedna pro ty, kteří chtějí nakupovat celý týdenní nákup potravin online. Budujeme společnost, která narušuje fungování potravinářských maloobchodních gigantů,“ říká osmatřicetiletý Čupr, který historicky zakládal také Slevomat a Dáme jídlo.
Rohlik Group se při expanzi a dobývání trhů výrazně spoléhá na investice do technologií. Letos chce automatizovat svá logistická centra v Mnichově, Hamburku a v Praze celkem za 45 milionů eur (1,1 miliardy korun), další stovky milionů eur přidá v dalších letech.