NFT i zpívající a diskutující roboti. Rod Lobkowiczů pořádá druhý ročník filantropické akce
V Lobkowiczkém paláci se historie setkává se současností. Začala zde totiž unikátní výstava, která je součástí akce Non-Fungible Castle.
William Rudolf Lobkowicz ze šlechtické rodiny Lobkowiczů
William Rudolf Lobkowicz, podnikatel ze starého českého šlechtického rodu Lobkowiczů, dal již loni jasně najevo své nadšení pro svět blockchainu a NFT, když se stal duchovním otcem projektu Non-Fungible Castle – výstavy digitálního umění v Lobkowiczkém paláci spojené s mezinárodní konferencí. Formát se osvědčil a 27. října začal druhý ročník, jehož ústředním tématem je život a dílo Antonína Dvořáka. Nadšenci do NFT tak budou mít možnost zhlédnout výstavu současných umělců, načerpat nejnovější znalosti ze světa blockchainu na konferenci a vyrazit do rodiště světoznámého skladatele, kde se stanou součástí imerzivního kulturního zážitku.
Dalo by se říct, že akce Non-Fungible Caste je vyústěním snahy rodu Lobkowiczů o propojení rodinné umělecké sbírky, která v některých případech sahá až 700 let do historie, s tím nejmodernějším, co aktuální doba umožňuje, jakož i se světem, který je pro mnoho lidí zcela nový a neprobádaný. „Všichni moji předci se snažili jít s dobou. Vždy se zaměřili na něco, co bylo pro danou dobu nové, ne úplně populární, a snažili se lidi kolem sebe inspirovat k tomu, jak se posouvat kupředu,“ vysvětluje William Rudolf Lobkowicz.
Sedmý kníže z Lobkowicz, František Josef Maxmilián, se tak stal patronem Ludwiga van Beethovena, a to ještě v době, kdy skladatel nebyl tak známý. Maximilian Erwin Lobkowicz pak otevřel část Lobkowiczkého paláce veřejnosti a Williamovi rodiče, Martin Maxmilián Jiří z Lobkovic a Margaret Brooks Lobkowicz, se zasloužili o zpřístupnění sbírky rodu Lobkowiczů v Lobkowiczkém paláci v Praze a také na zámku Nelahozeves.
Mladý šlechtic tak pokračuje ve šlépějích svých předků. „Zajímá mě, co nám může blockchain přinést v budoucnu. Kolem NFT děl je velký rozruch, prodávají se za miliony korun, ale já nové technologie vnímám také jako něco, co proměňuje náš život. Během Non-Fungible Castle tak využíváme umění jako zdroj pro diskusi o těchto technologiích. I proto je výstava přístupná veřejnosti zdarma,“ říká Lobkowicz.
Pojící linkou mezi jednotlivými díly, která zde prezentují umělci jako Zhang Huan, Banksy, Daniel Arsham, Connie Bakshi, Pedro Victor Brandão a další, je postava Antonína Dvořáka a český a slovanský folklór, jenž byl zdrojem inspirace jeho slavných Slovanských tanců. Umělci z celého světa byli pořadateli výstavy vyzváni k tomu, aby se prostřednictvím Dvořákovy tvorby zamysleli nad svou vlastní kulturní identitou.
„Jsem skutečně hrdý na to, že na výstavě máme umělce ze šesti kontinentů, kteří se inspirovali Dvořákem a našli způsob, jak přemýšlet nejen o naší historii, ale i o té vlastní. Jako instituce vždy uvažujeme nad tím, jak můžeme s ostatními sdílet naši minulost a souběžně s tím tvořit budoucnost. A výstava je první příklad toho, jak to chceme dělat,“ popisuje Lobkowicz.